Ալիևի և Փաշինյանի ուղղակի կապը շարունակվել է ընդհուպ մինչև 2020թ-ը. Ռաշիդ Նուրգալիեվ 01/21/2021   00:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների հետ վերջին երկու օպերատիվ խորհրդակցությունների ժամանակ երկրի ղեկավարը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը։ Այս մասին Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նախագահի տեղակալ Ռաշիդ Նուրգալիևը ասել է "Российская Газета"-ին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը միշտ հանդես է եկել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման օգտին՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը։ Ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորման գործընթացի բովանդակային լրացմանն մասով մեր երկրի նախաձեռնություններն առաջին հերթին ուղղված են տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի վերականգնմանը։
Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին է ներկայացրել Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման փաթեթ, որը ենթադրում էր 7 շրջանների վերադարձ 5+2 ձևաչափով։
2016 թվականին Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի փուլային կարգավորման հայեցակարգը։ Փաստաթղթի վերջին խմբագրությունը կողմերին է փոխանցվել 2019թ-ի հունիսին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից։
Ընդ որում, նախատեսվում էր Լեռնային Ղարաբաղին տրամադրել իշխանության մարմինների եւ ինքնապաշտպանական ուժերի ձեւավորման իրավունք։ Դադարեցվում էր նրա շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից և վերականգնվում էին առևտրա-տնտեսական հարաբերությունները։
Երկրորդ փուլում նախատեսվում էր իրականացնել մնացած երկու շրջանների փոխանցումը՝ միջազգային նորմերին համապատասխան հանրաքվե անցկացնելու միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի որոշման հետ կապելով։ Ընդ որում, ենթադրվում էր, որ կողմերի համաձայնությամբ միջանցք կթողվի Լաչինի շրջանում՝ Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի տրանսպորտային հաղորդակցության համար։
Եթե առաջարկությունները ընդունվեին, հնարավոր կլիներ խուսափել երկկողմանի զոհերից, և Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության համար նորմալ կենսագործունեության պայմաններ կստեղծվեին»,- նշել է Նուրգալիևը։
22:49 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ սրիկա դավաճանին հիշեցնում եմ, որ Ալիևն իրեն ստորացնում էր պատերազմի ընթացքում ու հրադադարի առաջին օրվանից, երբ մենք ունեինք ադրբեջանցի գերիներ. Արսեն Բաբայան
22:21 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թե՞ տպավորություն էիր ուզում ստեղծել, որ Շուշին չես հանձնում, այլ գրավում են». Վահագն Վարագյան
22:09 20/01/2021  |  ՔաղաքականՄոսկվան դանդաղ ռումբով ոչնչացնում է Փաշինյանի իշխանությունը. Վլադիմիր Մարտիրոսյան
22:01 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը հաստատել է Ադրբեջանի կողմից Արցախում արգելված կասետային զինամթերքի օգտագործումը
21:37 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔովիդի պատճառով թոշակառուների թվի կրճատման առումով ևս գործող կառավարությունը առաջընթացի լուրջ հեռանկարներ ունի. Ստեփան Դանիելյան
21:20 20/01/2021  |  ՎերլուծություններՈրպես ռեստարտ սպասեք հնից հին, մաշված, 20 տարի առաջվա մտքերով, սուղ բյուջեի, գրանտների և հումանիտար օգնությունների հաշվին ապրող ՀՀՇ-ականներին
20:35 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏնակում ապրող շուռնուխցի կինը պատմում է, որ մութն ընկնելուն պես երեխաներին ներս են կանչում, դուռը փակում և Աստված մի արասցե՝ դուռը թակեն. պատգամավոր

Прямой диалог Ильхама Алиева и Никола Пашиняна не прекращался вплоть до 2020 года - Рашид Нургалиев 01/21/2021   09:41  |  Карабахский конфликт
На двух последних оперативных совещаниях с постоянными членами Совета безопасности России глава государства поднимал вопрос о нагорно-карабахском урегулировании, заявил в интервью  "Российской газете" заместитель секретаря Совета безопасности России Рашид Нургалиев.
“Россия всегда выступала за мирное решение нагорно-карабахского конфликта с учетом интересов всех сторон. Инициативы нашей страны по содержательному наполнению процесса урегулирования карабахского кризиса в первую очередь направлены на восстановление мирной жизни в регионе”, - заявил он.
По его словам, суть российских предложений сводилась к разумному компромиссу постепенного возврата территорий при содействии международных миротворцев и необходимости отказа от реализации силового сценария.
“В 2016 году МИД России представил концепцию о поэтапном урегулировании ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Последняя редакция документа была передана сторонам в июне 2019 года сопредседателями Минской группы ОБСЕ”, - заявил он.
По словам замсекретаря Совбеза РФ, поэтапный план предполагал преемственность принципов, заложенных в мадридском и казанском документах. Его основные шаги предусматривали возвращение Азербайджану на первом этапе пяти районов после развертывания международных миротворческих сил.
При этом, как рассказал Нургалиев, предусматривалось предоставление Нагорному Карабаху прав на формирование органов власти и сил самообороны.
“Прекращалась его блокада со стороны Азербайджана и восстанавливались торгово-экономические отношения. На втором этапе планировалось осуществить передачу оставшихся двух районов в увязке с определением правового статуса Нагорного Карабаха путем проведения референдума в соответствии с международными нормами. При этом предполагалось, что с согласия сторон будет оставлен коридор в Лачинском районе для транспортного сообщения Нагорного Карабаха с Арменией”, - сказал он.
Нургалиев отметил, что эти предложения являлись центральной темой переговорного процесса, в котором участвовали и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и лидеры Армении и Азербайджана.
Он также заявил, прямой диалог Ильхама Алиева и Никола Пашиняна не прекращался вплоть до 2020 года, но, к сожалению, как отметил Нургалиев, полного согласия сторон достичь не удалось.