Մինչ Ավինյանը փորձում էր թաքցնել անհայտ կորածների թիվը, ՌԴ ՊՆ-ն այն հայտարարել է. Միքայել Մինասյան 01/21/2021   16:43  |  Մեկնաբանություն
Քննարկելով Շուշիի մասին Նիկոլի լկտի հայտարարությունը՝ բոլորս մոռացել ենք երեկվա ևս մեկ ոչ պակաս գռեհիկ և ոչ պակաս կարևոր հայտարարության մասին։ Պատասխանելով պատերազմում մարդկային զոհերի մասին հարցին' Տիգրան Ավինյանն անտեսել է վիրավորների թվի մասին հարցը, հրաժարվել է նշել անհայտ կորածների թիվը եւ հայտնել, որ «զոհվածների թիվը չի գերազանցի 4000-ը»:
Այս մոտեցումը խիստ հատկանշական է. Ավինյանի համար Հայրենիքի համար զոհված հերոսները միայն «զոհերի թիվն» են, և նա արդեն որոշել է, որ այդ «թիվը» չի գերազանցի 4000-ը (Ավինյանի խղճի նշույլների վրա թողնենք նրա խոսքերի հավաստիությունը. մենք գիտենք, որ զոհվածները և անհետ կորածները շատ ավելի շատ են)։ Տոտալիտար քարոզչության լավագույն ավանդույթներում Ավինյանը միտումնավոր ապամարդկայինացնում է հնչեցված հարցը՝ ամեն ինչ հանգեցնելով վիճակագրության վարչության տվյալներին՝ տնտեսական անկման անիմաստ թվերին կամ գների բարձրացմանը, «կթվածքի» բարձրացմանը կամ արտադրության տեմպերի կրճատմանը։
Նրա համար կարևոր է չոր թվեր հնչեցնել՝ լռելով, որ դա 4000 մարդ է, 4000 լուսավոր տղա, 4000 օջախ, սգի մեջ ընկղմված։ 4000 Ավինյաններ չունեն անուններ ու ազգանուններ, չունեն ծնողներ, որոնց առջև պետք է խոնարհվել այն բանի համար, որ Հայրենիքին տվել են իրենց ամենաթանկը, չունեն որբացած երեխաներ, որոնք առավել քան երբևէ խնամքի և հոգատարության կարիք ունեն:
Թշնամու փաստաբան ու աջակից դարձած, աթոռից կառչած տականքները, գերիների հարցով զբաղվելու և ԱԺ ամբիոնը՝ միջազգային հանրության ուշադրությունը խնդրի վրա հրավիրելու համար օգտագործելու փոխարեն, խուսանավում են ընդդիմությունից: «Իսկ դուք նախկինում ինչո՞ւ չեք խոսել գերիների մասին»: 115 տղաներ, որոնց ամեն օր խոշտանգվում են Բաքվի բանտերում, դա ոչ թե ողբերգություն է, այլ նրա իշխանության սպառնալիք։ 5000 զոհերը ոչ թե նրա մեղքն են, այլ հաղթաթուղթ նրա ընդդիմախոսների ձեռքում։ Զոհերի ապահուզականացումը, ներկայիս իշխանական վերնախավի մեղավորության քննարկումը քաղաքական պայքարի վերածելը՝ նիկոլական «շայկայի» ձեռքում մնացած միակ գործիքն է։
Հենց այդ պատճառով էլ նրանք սկսել են փնտրել նրանց, ում հարմար կլինի մեղավոր նշանակել. գերիների հարցում դա Ռուսաստանն է, ինչի մասին երեկ բացահայտ հայտարարել է ևս մեկ նոր նիկոլական օգտագործման ուսապարկ՝ Հովհաննես Իգիթյանը, զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների հարցում՝ ընդդիմությունը, ծախված Արցախի հարցում՝ նախկին իշխանությունները։
Մեղավոր են բոլորը, բացի Նիկոլից։ Մեղավոր են բոլորը, բացի իր իշխանական սպասավորներից։ Մեղավոր են նրանք, ովքեր սգում են, ովքեր տառապում են, ովքեր մահացել են, ում մարմինը սառնարանում չճանաչված է մնացել, նրանք, ում մնացորդները դեռ չեն ճանաչել, նա, ով հուսահատությունից գրոհել է ՊՆ դարպասները: Բայց ամենից շատ, ըստ նիկոլական ոհմակի, մեղավոր են նրանք, ովքեր հիշում են։ Նրանք, ովքեր չեն մոռանում: Նրանք, ովքեր կոչ են անում նրանց պատասխանատվության ենթարկելուն, եւ նրանք, ովքեր ուշադիր հետեւում են, որ իրենց պատիժը լինիհնարավորինս կոշտ:
Հ. Գ. Մինչ Ավինյանը փորձում էր թաքցնել անհայտ կորածների թիվը, ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ Արցախում անհետ կորածների որոնման թեժ գծում գրանցվել է 2320 դիմում:
16:35 21/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հենց այնպես «զուտ փողոցից» չի եկել. նման մարդկանց փնտրում էին. Ալավերդյան
13:02 21/01/2021  |  Դատական ռեպորտաժներ«Իկռայի» գործով դատական նիստը հետաձգվել է
10:49 21/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՑանկացած օրինագծի քննարկում կարելի էր ընդհատել եւ հարցնել նիստը նախագահող Արարատ «Օմեգա» Միրզոյանից. «Մեծարգո պարոն ԱԺ նախագահ, Դուք գործակա՞լ եք». Միքայել Մինասյան
10:45 21/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր աչքի առաջ Փաշինյանը շարժվելու է դեպի Ադրբեջան. Նա ուզում է լինել մի երկրի ղեկավար, որտեղ ապրում է 500 հազար մարդ. Գաբրիելյանով

Пока Авинян пытался скрыть число пропавших без вести, МО РФ его объявило - Минасян 01/21/2021   17:03  |  Комментарий
Обсуждая хамское заявление Никола о Шуши, мы все забыли о еще одном не менее хамском и не менее важном вчерашнем заявлении, пишет в своем Telegram-канале бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян. Запись Минасяна приводим ниже:
"Отвечая на вопрос о человеческих жертвах на войне, Тигран Авинян проигнорировал вопрос о числе раненых, отказался назвать число пропавших без вести и ляпнул, что “число погибших не превысит 4000”.
Этот подход крайне показателен: для Авиняна погибшие во имя Родины герои - лишь "число погибших", и он уже решил, что это "число" не превысит 4000 (оставим на ошметках авиняновой совести достоверность его слов: мы знаем что погибших и пропавших без вести намного больше). В лучших традициях тоталитарной пропаганды Авинян намеренно дегуманизирует озвученный вопрос, сводя все к данным Управления статистики - бессмысленным числам экономического спада либо повышения цен, повышения надоев или сокращения темпов производства. Ему важно, озвучить сухие цифры, замалчивая, что это 4000 людей, 4000 светлых ребят, 4000 очагов, погруженных в траур. 4000 Авиняна не имеют имен и фамилий, не имеют родителей, перед которыми надо преклоняться за то, что отдали Родине свое самое дорогое, не имеют осиротевших детей, которые как никогда нуждаются в опеке и заботе.
Ставший адвокатом и пособником врага, вцепившийся в свое кресло подонок, вместо того, чтобы заниматься вопросом пленных и использовать трибуну НС для привлечения внимания мировой общественности к проблеме, отбрехивается от оппонентов: "А чего же вы прежде не говорили о пленных?". 115 парней, которых каждый день истязают в бакинских тюрьмах - это не трагедия, а угроза его власти. 5000 погибших - это не его вина, а козырь в руках его оппонентов. Дегуманизация жертв, сведение обсуждения вины нынешней властной верхушки к политической борьбе - единственный оставшийся инструмент в руках николовской шайки.
Именно поэтому они начали искать тех, кого удобно будет назначить виновным: в вопросе пленных - это Россия, о чем вчера открыто заявил еще один николовский рюкзак многоразового использования - Ованнес Игитян, в вопросе погибших, раненых, пропавших без вести - оппозиция, в вопросе проданного Арцаха - прежние власти.
Виновны все, кроме Никола. Виновны все, кроме его властной обслуги. Виновны те, кто скорбит, кто страдает, кто умер, чье тело лежало неопознанным в рефрижераторах, те, чьи останки еще не опознали, тот, кто от отчаяния протаранил ворота МО. Но больше всех, по мнению николовской своры, виновны те, кто помнит. Те, кто не забывает. Те, кто призовет их к ответу, и те, кто будет внимательно следить, чтоб их наказание было максимально жестким.
P.S. Пока Авинян пытался скрыть число пропавших без вести, МО РФ объявило, что в Арцахе горячей линией по поиску без вести пропавших зарегистрировано 2320 обращений".