ՀՀ կառավարությունը ՎԶՄԲ-ից լրացուցիչ 7․4 մլն դոլար վարկ կվերացնի 01/21/2021 11:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Գործադիրն այսօրվա նիստում հավանության արժանացրեց Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում, վարկային համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը, որով նախատեսվում է 7․4 մլն դոլարի տրամադրում։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ 2013թ․-ին ՀՀ-ի և Միջազգային զարգացման ընկերության միջև ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում 35մլն դոլարին համարժեք միջոցները նախատեսված էին Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու բժշկական կենտրոնի և Վայոց ձորի մարզային հիվանդանոցի արդիական աշխատանքների համար։
Նախարարի խոսքով՝ 2020թ․-ի մարտի 6-ին կնքված համաձայնագրի փոփոխություններով նախատեսվել էր, որ Վայոց ձորի նոր մարզային հիվանդանոցի կառուցման և հագեցման աշխատանքները հանվեն վարկային ծրագրից՝ հաշվի առնելով նախահաշվարկային փաստաթղթերով նախատեսված շինարարարական աշխատանքների բարձր արժեքը։ Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ առկա պատճառներով վարկային ծրագրի ֆինանսական միջոցները չէին բավարարի երկու բժշկական կենտրոնների արդիականացման համար և նպատակահարմար է գտնվել այդ պահին միջոցներն ուղղել Մարտունու ԲԿ-ի արդիականացման աշխատանքներին։
«Այնուհետև կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում հնարավորինս արագ արձագանքելու և արդյունավետ հակազդելու նպատակով տվյալ վարկային միջոցները՝ 3մլն դոլարն ուղղվեց կորոնավիրուսին դիմակայելու համար, որի արդյունքում գնվել են մեծաթիվ սարքավորումներ։ Արդյունքում 3 մլն դոլարի շրջանակում առաջացել էր պակասուրդ։ Այժմ Մարտունու բժշկական կենտրոնի կառուցումն ամբողջական ավարտելու համար այդ գումարները լրացնելու անհրաժեշտություն է առաջացել»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ շինարարությունը բավական արագ է տեղի ունենում և Մարտունու բժշկական կենտրոնի դեպքում առաջին հարկի աշխատանքները գրեթե ավարտված են։
ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ նկատեց՝ վարկի չափն ավելացնում են կոնկրետ ծրագրի համար, իսկ ընդհանուր վարկային պարտավորությունները չեն ավելացնում․ «Այս ավելացումը հնարավոր է եղել առաջնահերթությունների ճանապարհով՝ այլ վարկային ծրագրերի նվազեցման հաշվին։ Այսինքն ընդհանուր պարտավորությունների չափը պահպանվում է»,-ասաց նախարարը։

Армения возьмет у МБРР кредит в 7,4 миллиона долларов 01/21/2021   12:11  |  Экономика
Армения возьмет кредит в 7,4 миллиона долларов у Международного банка реконструкции и развития (МБРР). Соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении в четверг, 21 января.
Как сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, дополнительные средства выделяется в рамках программы контроля и предотвращения заболеваний.
Аванесян заявила, еще в 2013 в рамках этой программы было выделено 35 миллионов на модернизацию медцентра Мартуни и областной больницы Вайоц Дзора.
По словам министра, в рамках изменений в соглашении, принятых 6 марта 2020 года, планировалось, что строительство новой областной больницы в Вайоц Дзоре будет исключено из кредитной программы из-за высокой стоимости строительных работ, предусмотренных в сметной документации. Аванесян отметила, что существующих средств не хватило бы на модернизацию двух медцентров. Поэтому, по ее словам, было целесообразно на данном этапе направить средства на модернизацию медцентра Мартуни.
Затем часть средств была перенаправлена на мероприятия по противодействию коронавирусу, в ходе которых было закуплено огромное количество оборудования.
“В итоге возник дефицит в 3 миллиона долларов, необходимых для завершения строительства больницы в Мартуни”, - сказала она.
Глава аппарата премьер-министра Армении Арсен Торосян сообщил, что работа по строительству первого этажа медцентра Мартуни почти завершена.
Со своей стороны глава Минфина Атом Джанджугазян отметил, что общий кредитный портфель Армении не увеличивается. По его словам, это стало возможным с учетом приоритетности, за счет сокращения других кредитных программ.