Զրահաբաճկոնով ԱԺ ժամանած գերագույն վախկոտ, գերեվարվածների հարցը անբարո կերպով փորձեցիր մանիպուլյացնել. Սեյրան Օհանյանը` Նիկոլ Փաշինյանին 01/21/2021 10:11 | Մեկնաբանություն
Վախեցած և բունկերներում ինքնամեկուսացած, զինվորի վարտիքի մեծագո՛ւյն մասնագետ, դու ի՛նչ գիտես՝ առաջնագիծն ինչ է, երբևիցե առաջնագծում եղե՞լ ես, որտեղ հակառակորդը 50 մետր հեռավորության վրա է կամ ավելի քիչ, - հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը` դիմելով Նիկոլ Փաշինյանին:
«ՀՀ ազգային ժողով զրահաբաճկոնով և «զարմանալիորեն» առանց սաղավարտի ժամանած գերագույն վախկոտը, որն Արցախյան առաջին պատերազմում չի զորակոչվել՝ թաքնվելով իր եղբայրների հետևում, ապրիլյան պատերազմից հետո ընդամենը նկարվել է խորը թիկունքում, իսկ երրորդ պատերազմում Արցախը «նվիրել» թուրքին, պատգամավորների հարցերին պատասխանելիս «մանևրում» էր՝ իր ձախողումները նորից բարդելով բանակի նախկին ղեկավարների վրա, չգիտես ինչու, անիմաստ անդրադառնալով առաջնագծի լարային արգելափակոցներին։
Վախեցած և բունկերներում ինքնամեկուսացած, զինվորի վարտիքի մեծագո՛ւյն մասնագետ, դու ի՛նչ գիտես՝ առաջնագիծն ինչ է, երբևիցե առաջնագծում եղե՞լ ես, որտեղ հակառակորդը 50 մետր հեռավորության վրա է կամ ավելի քիչ։
Այսօր աշխարհի ամենահագեցած, արդիական տեսադիտարկման համակարգերով համալրված սահմաններում անխտիր բոլոր ինժեներական սարքավորումների մաս են կազմում լարային արգելափակոցները, իսկ մեր պայմաններում՝ հատկապես լեռնաանտառային և կտրտված անտեսանելիության տեղանքներում, ձեռքի տակ եղած բազմաթիվ միջոցների ձայնային ազդանշանները փակել և հիմա էլ փակում են այն բացերը, որոնք չի կարող տեսնել ցանկացած դիտարկման սարք։
Դու չե՛ս գնա առաջնագիծ, որից ինժեներական առումով կահավորված 185 կիլոմետրը հանձնեցիր թուրքերին․ անկեղծ ասած, ո՛չ համարձակություն ունես, ո՛չ էլ այլևս իրավունք։ Բայց հարցրո՛ւ հրամանատարից ու զինվորից և կհասկանաս տեղում նրանց կողմից ստեղծագործված ազդանշանային լարային արգելափակոցների կարևորությունը։
Դու նաև գերեվարվածների հարցը անբարո կերպով փորձեցիր մանիպուլյացնել, այնինչ պարտավո՛ր էիր լուծել որպես ահաբեկիչ պահվող հայ զինվորականների, քաղաքացիների վերադարձի և անհետ կորածների հարցը։
Սակայն ազգային ժողովում էլի բարբաջեցիր դեղին մամուլի՝ չարախոսություն, բամբասանք տարածողի մակարդակից։

Экс-министр обороны Армении Сейран Оганян обвинил Пашиняна в аморальных попытках манипуляций в вопросе пленных 01/21/2021 11:16 | Комментарий
"Пугливый и самоизолировавшийся в бункере величайший специалист по военным кальсонам, что ты знаешь о передовой линии, был ли ты когда-нибудь там, где противник находится в 50 метрах, а то и на меньшем расстоянии!?- пишет на своей странице в Facebook бывший министр обороны Армении Сейран Оганян, обращаясь к премьеру РА Николу Пашиняну.
"Объявившийся в парламенте РА в бронежилете и на удивление без каски верховный главный трус, который в ходе первой Арцахской войны не был призван в армию, спрятавшись за спиной своих братьев и который после Апрельской войны всего лишь сфотографировался в глубоком тылу, а во время Третьей войны "подарил" Арцах туркам, отвечая на вопросы депутатов, "маневрировал", вновь перекладывая свои провалы на бывшее руководство армии, и почему-то бессмысленно ссылаясь на проволочные заграждения на передовой", - написал Оганян.
По словам экс-министра обороны Армении, сегодня проволочное заграждение на самых оснащенных современными системами видеонаблюдения границах являются частью всех без исключения инженерных сооружений, особенно в горно-лесной местности и зоне невидимости. "Имеющиеся под рукой звуковые сигналы многочисленных средств закрывали и сейчас закрывают все те пробелы, которые ни один прибор видеонаблюдения не может зафиксировать", - отметил он.
"Ты не пойдешь на передовую, оснащенный в инженерном плане 185-километровый участок которой ты сдал туркам. Честно говоря, ни смелости, ни права у тебя нет. Но поинтересуйся у командира и солдата, и ты поймешь важность созданных ими проволочно-сигнальных заграждений", - сказал он.
Экс-министр также назвал аморальными попытки премьера прибегать к манипуляциям в вопросе пленных. «Между тем ты был обязан решить вопрос возвращения удерживаемых в качестве террористов армянских военнослужащих и вопрос без вести пропавших. Однако в Национальном собрании ты нес чепуху на уровне желтой прессы, занимающейся злопыхательством и тиражированием слухов. Твой уход – императивное требование для спасения армянского народа нашей государственности", - написал он.