Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման գործընթացը չունի լեգիտիմություն և պետք է անհապաղ դադարեցվի կամ վերանայվի․ Մարդու իրավունքների պաշտպան 01/20/2021   17:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների որոշման կամ ճշգրտման [ինչ էլ որ անվանումը լինի, այսուհետ պայմանական՝ որոշման] գործընթացն ուղեկցվում է իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով:
Հետևաբար, այն չունի լեգիտիմություն և պետք է անհապաղ դադարեցվի կամ վերանայվի:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հետևությունը հիմնված է հետևյալ առանցքային գործոնների վրա.
1) Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների որոշման գործընթացը տեղի է ունենում Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված պատերազմի բացահայտ սպառնալիքների ներքո,
2) Ադրբեջանի նախագահը ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի բնակչության մասին խոսում է էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքների լեզվով, նույնն անում է Թուրքիայի նախագահը (օրինակ՝ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո Բաքվում դեկտեմբերի 10-ի ռազմական միջոցառման ժամանակ երկու նախագահների ելույթները լի են եղել համեմատություններով Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության, Բաքվում հայերի զանգվածային ջարդերի կազմակերպիչներին ու կատարողների փառաբանումով, այդ թվում՝ Կովկասյան իսլամական բանակի անդամներին գովերգելով, նրանց հետ համեմատություններով, Հայաստանն արժեք չունեցող արհեստական պետություն հայտարարելը, իսկ հայերին հրապարակայնորեն շներ անվանելը և այլն),
3) Ադրբեջանի նախագահը և նրա օրինակով, առհասարակ, հանրային գործիչները բացահայտ վիրավորում են հայ ժողովրդի արժանապատվությունը, հրահրում են էթնիկ պատկանելիության հիմքով թշնամանք ու դա անում են Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու անձնական արժանապատվությունը նվաստացնելու նպատակով (հայերին շների հետ համեմատելը, հայերին կենդանիների հետ համեմատելը և մարդ չհամարելը, հայերին չարիք համարելը, հայ երեխաներին, կանանց ու տարեցներին սպանելու կոչերը և այլն),
4) սահմանների որոշման գործընթացում կիրառվում են միայն բացարձակ անընդունելի մեխանիկական մոտեցումներ, այդ թվում՝ GPS կամ Google մասնավոր կազմակերպության քարտեզի հավելվածի օգտագործմամբ:
Ի սպառ բացակայում են մասնագիտական մոտեցումները, չեն տարվում հանձնաժողովային աշխատանքներ, չի իրականացվում նախնական գույքագրում ու մարդկանց կարիքների գնահատում, չկան պատշաճ իրավական հիմքեր,
5) տեղի ունեցածի արդյունքում կոպտորեն խախտվել են Հայաստանի Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչների սոցիալ-տնտեսական իրավունքները, այդ թվում՝ զրկվել են հողատարածքներից ու տներից, որոնց նկատմամբ նրանց իրավունքները [նաև սեփականության իրավունքը] պետական գրանցման են ենթարկվել Խոհրհրդային կամ անկախ Հայաստանի պետական մարմինների կողմից:
Լրջորեն վտանգվել են մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության ու Հայաստանի Սահմանադրությամբ երաշխավորված այլ իրավունքներ: Խաթարվել է խաղաղ, բռնությունից զերծ միջավայրում ապրելու ու զարգանալու երեխայի լավագույն շահը,
6) Հայաստանի խաղաղ բնակիչների անմիջական հարևանությամբ կամ հենց բնակավայրերի մեջ [օրինակ՝ Սյունիքի մարզի Գորիս և Կապան խոշորացված համայնքներում միջպետական կամ միջհամայնքային ճանապարհներին կամ հենց մայթերի բաժանումով անմիջապես բնակավայրի մեջ] տեղակայվել են ադրբեջանական զինվորականներ, այսինքն՝ զինված մարդիկ:
Այդ նույն վայրերում Հայաստանի խաղաղ բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունն ապահովելու համար արդարացիորեն տեղակայվել են նաև Հայաստանի ու Ռուսաստանի սահմանապահ ծառայողներ, այսինքն՝ դարձյալ առկա են զինված մարդիկ:
Այս ամենի արդյունքում առաջացած իրավիճակը հայաստանյան խաղաղ բնակավայրերում խաթարել է մարդկանց կյանքն ու ապրուստը կազմակերպելու անվտանգ կազմակերպումը և լրջորեն վտանգել է մարդկանց անվտանգությունը.
7) Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի բնակիչները զրկվել են արոտավայրերից ու գյուղատնտեսական նշանակության այլ հողատարածքներից, որոնք նրանց համար ունեին կենսական նշանակություն, տարիներ շարունակ եղել են նրանց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուրը:
Դրանից բացի, մարդիկ ոչ իրավաչափ արարքների արդյունքում զրկվել են ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված տնտեսական, ներառյալ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից, այդ թվում՝ Հայաստանի պետական իրավասու մարմինների ակտերով հատկացված կամ իրենց սեփականության իրավունքով պատկանող գույքից.
8)վտանգվել է Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների անվտանգությունը.
9) 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ կամ որևէ այլ փաստաթղթով ամրագրված չէ մարդկանց համար հասանելի ու կանխատեսելի ժամանակացույց:
Դրա հետևանքով սահմանների որոշման գործընթացի անթույլատրելի արագությունն ու հատկապես սահմանային բնակիչներին անմիջականորեն առնչվող՝ իրենց կենսական իրավունքների (կյանքի, սեփականության և այլ իրավունքներ) ու այդ իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունների վերաբերյալ պատշաճ տեղեկությունների բացակայությունը հանգեցրել է անորոշության ու որևէ հիմավորում չունեցող անկախատեսելի իրավիճակների:
Այսինքն՝ սահմանների որոշումը Հայաստանի Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում ընթանում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, այն տեղի է ունենում Ադրբեջանի կողմից մեր երկրի ողջ բնակչությանն ուղղված պատերազմի ու ցեղասպանության բացահայտ սպառանալիքների ներքո, հետևաբար՝ հակասում է իրավունքի գերակայության հիմքերին ու չունի որևէ լեգիտիմություն:
Ընդ որում, խոսքը գնում է ինչպես սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքների անմիջական, այնպես էլ անուղղակի ազդեցությամբ Հայաստանի ողջ բնակչության իրավունքների խախտումների կամ դրանց լրջագույն վտանգման մասին:
Նկարագրված մոտեցումներով սահմանների որոշումը ոչ միայն չի նպաստելու տարածաշրջանում ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությանը, այլ նաև պարարտ հող է ստեղծելու Ադրբեջանում չդադարող հայատյացության ու թշնամանքի, դրա վտանգավոր դրսևորումների համար:
Ցանկացած գործընթացի հիմքում, որն առնչվում է մարդուն, պետք է լինի իրավունքի գերակայությունը ու, հետևաբար, մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված [մեր երկրի ներսում` նաև Սահմանադրությամբ երաշխավորված] իրավունքները: Սա ժովովրդավարության հիմնարար սկզբունք է:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված պայմաններում ՀՀ սահմանների որոշման վերը շարադրվածը ողջ գործընթացը խարխլում է մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի հիմքերը, ամբողջությամբ հակասում է հենց այն հիմնարար սկզբունքներին, որոնց համար երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր ստեղծվել է ժամանակակից միջազգային իրավունքը՝ մարդու իրավունքների ու խաղաղության երաշխավորման նպատակով:
10:37 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ ազդեցիկ հայ փաստաբաններ Կարօ Ղազարեանն ու Գառնիգ Քերքոնեանը պատրեազմի ընթացքում Արցախում ու Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությանը հարցերով կատարել են բացառիկ կարևորության դեր. ՄԻՊ
13:30 18/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը գերիների հարցով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
22:15 17/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունը ողջ հայ ժողովրդի մասին խոսում են էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով. ՄԻՊ
23:57 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատապարտելի է Վազգեն Մանուկյանի կողմից այսօր Գյումրիում վիրավորական ձևակերպումներ օգտագործելը քացաքացիներին ուղղված իր խոսքում. Արման Թաթոյան
22:15 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲացարձակ դատապարտելի է ՀՀ քաղաքացիներին ուղղված սպառնալիքներով ու ահաբեկելու դիրքերից պահանջներ ներկայացնելու փորձը. ՄԻՊ
16:34 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունները փորձում են հեռու պահել գերիների հարցը իրավական ատյաններից. ՄԻՊ
16:30 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքում սահմանների որոշման գործընթացն ընթանում է մարդու իրավունքների խախտումներով. Թաթոյան
16:25 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր հայ երեխաների նկատմամբ թիրախավորված հայատյացությունն Ադրբեջանում ունի առանձնակի ուղղություն և հատուկ խրախուսվում է. ՄԻՊ

Процесс уточнения границ Армении с Азербайджаном не легитимен, его необходимо немедленно приостановить или пересмотреть - Татоян 01/21/2021 00:12 | Лента новостей
Процесс определения или уточнения границ Армении с Азербайджаном необходимо немедленно приостановить или пересмотреть, заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Армении.
"Процесс определения или уточнения границ Армении с Азербайджаном [как бы процесс ни назывался, отныне условно - определение] сопровождается грубыми нарушениями верховенства права и прав человека.Следовательно, процесс не имеет легитимности и его необходимо немедленно приостановить или пересмотреть", - написал Татоян на своей странице в Facebook.
Данный вывод Защитника прав человека Армении основан на следующих ключевых факторах:
1) процесс определения государственных границ Республики Армения происходит в условиях очевидных угроз войны, звучащих в адрес всего населения Армении;
2) президент Азербайджана, как и президент Турции, говорят обо всем армянском народе и населении Армении языком открытых угроз этнической чистки и геноцида (например, после войны в сентябре-ноябре 2020 года выступления двух президентов на военном мероприятии в Баку 10 декабря были полны сравнений, восхваляющих организаторов и исполнителей Геноцида армян в Османской империи, массовых убийств армян в Баку, в том числе восхвалений членов Кавказской исламской армии, объявление Армении не имеющим ценности искусственным государством, публичное обзывание армян собаками и так далее);
3) президент Азербайджана, и следуя его примеру, азербайджанские общественные деятели открыто оскорбляют достоинство армянского народа, разжигают вражду по признаку этнической принадлежности и делают это с целью унижения личного достоинства каждого человека, проживающего в Армении (сравнивания армян с собаками, сравнивания армян с животными - не считая их людьми, считая армян злом, призывы к убийству армянских детей, женщин и пожилых и так далее);
4) в процессе определения границ применяются только совершенно неприемлемые механические подходы, в том числе с использованием GPS или приложения карты частной компании Google.
Полностью отсутствуют профессиональные подходы, не ведутся работы комиссий, не проводится предварительная инвентаризация и оценка потребностей людей, отсутствует соответствующая правовая база;
5) в результате происходящего были грубо нарушены социально-экономические права жителей областей Сюник и Гегаркуник в Армении, включая лишение земельных участков и домов, права на которые [также право на собственность] были зарегистрированы советскими или государственными органами независимой Армении.
Права людей на жизнь, физическую и психическую неприкосновенность и другие права, гарантированные Конституцией Армении, находятся под серьезной угрозой. Подорваны наилучшие интересы ребенка - жить и развиваться в мирной, ненасильственной среде;
6) в непосредственной близости от мирных жителей Армении или в самих населенных пунктах [например, в укрупненных общинах Гориса и Капана Сюникской области, на межгосударственных или межобщинных дорогах или непосредственно в населенных пунктах путем разделения тротуаров] размещены азербайджанские военные, то есть вооруженные люди.
Для обеспечения жизни и безопасности мирного населения Армении в тех же местах справедливо развернуты служащие пограничных служб Армении и России, то есть снова - вооруженные люди.
Создавшееся в результате всего этого ситуация нарушила в мирных поселениях Армении безопасную организацию жизни и средств к существованию людей, поставила их безопасность под серьезную угрозу;
7) жители приграничных поселений Армении были лишены пастбищ и других сельскохозяйственных земель, которые были жизненно важны для них и на протяжении многих лет являлись единственным источником дохода их семей.
Кроме того, в результате незаконных действий люди были лишены права заниматься экономической, в том числе предпринимательской деятельностью, гарантированной Конституцией РА, а также имущества, предоставленного актами компетентных государственных органов Армении или находящегося в их собственности;
8)под угрозой оказалась безопасность государственных границ Республики Армения;
9) трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года или любым другим документом не установлен доступный и предсказуемый для людей график.
В результате этого, как указал омбудсмен Армении, недопустимая скорость процесса определения границ, и особенно отсутствие надлежащей информации о жизненно важных правах (на жизнь, собственность, и другие права) и возможностях защиты этих прав, напрямую связанных с жителями приграничных поселений, привели к неопределенности и необоснованным непредсказуемым ситуациям.
То есть, как отметил он, определение границ в Сюникской и Гегаркуникской областях Армении осуществляется с грубыми нарушениями прав человека, происходит при открытых угрозах войны и геноцида со стороны Азербайджана, направленных на все население нашей страны, следовательно, данный процесс противоречит основам верховенства права и не имеет никакой легитимности.
"Причем, как прямым, так и косвенным воздействием на права жителей приграничных поселений, речь идет о нарушениях прав всего населения Армении или их серьезной угрозе. Определение границ описанными подходами не только не поспособствует мирному сосуществованию народов в регионе, но и создаст плодородную почву для непрекращающейся в Азербайджане ненависти и вражды в отношении армян, и для ее опасных проявлений", - отметил Татоян.
По его словам, в основе любого процесса, касающегося человека, должно быть верховенство права и, следовательно, международно признанные [в нашей стране, также гарантированные Конституцией] права человека. Это основополагающий принцип демократии.
"Очевидно, что в нынешней ситуации весь вышеизложенный процесс определения границ Республики Армения подрывает основы международной системы прав человека, полностью противоречит тем самым основным принципам, в соответствии с которыми, после Второй мировой войны, было создано современное международное право, с целью гарантирования прав человека и мира", - написал омбудсмен РА.