Հայտնաբերվել է ՊՆ վարչական տարածք մուտք գործելու մեջ մեղադրվող Վարդանյանի որդու դին. Ինքնությունը պարզվել է ԴՆԹ փորձաքննությամբ 01/20/2021   15:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ վարչական տարածք ավտոմեքենայով մուտք գործած Գուրգեն Վարդանյանի որդու՝ անհետ կորած համարվող Գոռ Վարդանյանի դին, հայտնաբերվել է։ Նահատակված զինվորի հուղարկավորությունը կայացել է կիրակի օրը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գուրգեն Վարդանյանի պաշտպան Կարեն Ստեփանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Գոռ Վարդանյանի անունը պատերազմի օրերին հրապարակվել էր զոհված զինծառայողների ցուցակում, սակայն մարմինն ամիսներ շարունակ գտնել չէր հաջողվում և միայն ուրբաթ օրը ստացվել է դեկտեմբեր ամսին հայտնաբերված դիակների ԴՆԹ փորձաքննության եզրակացությունները, որոնցից պարզ է դարձել, որ հայտնաբերված մարմիններից մեկը Գոռ Վարդանյանին է պատկանում։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 10-ից հետո անհետ կորած զինվորների հարազատները ակցիաներ են իրականացնում՝ պահանջելով տեղեկատվություն իրենց զավակների մասին։ Արդեն ավելի քան 100 օր է, ինչ շատերը լուր չունեն, թե որտեղ են իրենց որդիները՝ ողջ են, թե մեռած, գերի են, թե վիրավոր։ Դեպքի օրը՝ հունվարի 10-ին, անհետ կորած զինվորների ծնողների հերթական ակցիա ընթացքում նրանցից մեկը՝ Գ. Վարդանյանը, «ՎԱԶ 2107» մակնիշի ավտոմեքենայով հարվածել է ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի հսկիչ անցագրային կետի դարպասին, կոտրել դրանք և մուտք գործել ՊՆ վարչական համալիրի տարածք: Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ նա մեքենայով կոտրել է նաեւ վարչական մասնաշենքի մուտքի դռները և մեքենայով մխրճվել շինության մեջ։
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 4-րդ կայազորային քննչական բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327.6 հոդվածի 5-րդ մասով՝ ռազմական դրության կամ պատերազմի պարագայում Զորամաս կամ հատուկ պահպանվող զինվորական այլ տարածք ապօրինի մուտք գործելու և 258 հոդվածի 4-րդ մասով՝ զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու հատկանիշներով, որի շրջանակներում զինվորի հայրը ձերբակալվել է։ Հունվարի 13-ին Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327.6 հոդվածի 5-րդ մասի և 258 հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով։
Պաշտպան Ստեփանյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ մեղադրանք առաջադրելուց հետո Վարդանյանի մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չի կատարվել, ինչը օբյեկտիվ պատճառներ ունի։ Նախ՝ մեղադրանքը նոր է առաջադրվել, իսկ բացի դա՝ հայտնաբերվել է Վարդանյանի որդու մարմինը։
Ինչ վերաբերում է առաջադրված մեղադրանքին, ապա Վարդանյանը մեղադրանքի շուրջ ցուցմունք է տվել, մանրամասն հայտնել, որ երկար ժամանակ փնտրտուքների մեջ է եղել և դեպքի օրը ևս մի քանի դիահերձարաններում է եղել։ Հունվարի 10-ին, Վարդանյանն իմացել է հայտնաբերված նոր ութ աճյունների մասին, որոնք տարբեր դիահերձարաններում են եղել, այցելել է դիահերձարաններ՝ որդուն գտնելու հույսով, սակայն հայտնաբերված բոլոր մարմիններն անճանաչելի են եղել և ոսկրացած։ Այդպես էլ որևէ տեղեկություն չստանալով՝ վերադարձել է տուն, ապա որոշել գնալ ՊՆ՝ տեղեկություն ստանալու, իսկ միջադեպը սպոնտան է եղել։ Պաշտպանը հայտնեց, որ Վարդանյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում՝ իրավական իմաստով, այսինքն՝ չի ժխտում, որ մեքենայի ղեկին ինքն է եղել և գործողությունները կատարվել են իր կողմից, սակայն իր գործողություններում որևէ դիտավորություն չի եղել, միջադեպը նախապես ծրագրավորված չի եղել, որևէ մեկի հետ չի քննարկվել, եղել է «սպոնտան»։
Հարցին ի պատասխան, թե արդյո՞ք վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից քննարկման առարկա է դարձվել միջադեպի պահին Վարդանյանի հոգեբանական իրավիճակը և հնարավոր աֆեկտի տարբերակը, կա արդյոք նշանակված դատահոգեբանական փորձաքննություն, պաշտպանը նշեց, որ այս պահին կա ընդամենը Վարդանյանի ցուցմունքը, որևէ այլ քննչական գործողություն կամ քննիչի կողմից կայացված որևէ դատավարական որոշում չկա։
«Այս պահին նման փորձաքննություն նշանակելու մասին որոշում չկա, սակայն դա պարտադիր պետք է քննարկման առարկա դառնա։ Չի կարող անտեսվել որևէ կերպ։ Եթե քննչական մարմինը սեփական նախաձեռնությամբ նման որոշում չկայացնի, իմ կողմից նման միջնորդություն կներկայացվի»,- նշեց Ստեփանյանը։
17:10 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիս-Կապան միջպետական ավտոճանապարհի Որոտան-Դավիթ Բեկ հատվածում սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել. ՀՀ ՊՆ
17:08 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարազդատ Դալիբալթայանը նշանակվել է պաշտպանության նախարարի խորհրդական
15:28 19/01/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊՆ-ն տարածել է կեղծ տեղեկատվություն. Կառավարությունը պաշտոնապես հերքել է՝ սահմանազատման հարցերով աշխատանքային խումբ չի ստեղծվել
18:00 18/01/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով միջադեպեր չեն արձանագրվել. ՊՆ
22:10 16/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրեն Սահակյանը նշանակվել է պաշտպանության փոխնախարար
18:24 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊարտադիր ժամկետային ծառայությունն ավարտած զինծառայողները զորացրվել են
12:20 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի սուպերմարկետում առևտուր անողները ադրբեջանցիներ չեն եղել, այլ Իրանի ԶՈՒ ներկայացուցիչներ. ՊՆ

Обнаружено тело военнослужащего, отца которого обвиняют в проникновении на территорию Минобороны Армении 01/20/2021   16:39  |  Лента новостей
Обнаружено тело Гора Варданяна,  без вести пропавшего сына Гургена Варданяна, который на машине проник на территорию административного комплекса Минобороны Армении. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Гургена Варданяна Карен Степанян. Он напомнил, что похороны прошли в воскресенье.
Адвокат сообщил, что имя Гора Варданяна значилось в списке погибших, но его тело на протяжении месяцев не удавалось обнаружить. И только в пятницу были получены заключения экспертизы ДНК погибших, из которых следует, что один из них - Гор Варданян.
Напомним, с 10-го ноября родители без вести пропавших военнослужащих проводят акции с требованием предоставить им сведения об их сыновьях. Уже более 100 дней, как у многих нет каких-либо вестей о своих родных. В день инцидента, 10 января,  родители без вести пропавших военнослужащих проводили очередную акцию у здания Минобороны Армении, в ходе которой один из них Г. Варданян на своем автомобиле "ВАЗ 2107" протаранил ворота, сломал их и проник на территорию административного комплекса МО. Согласно официальной версии, он также сломал парадную дверь административного комплекса и въехал в здание. Возбуждено уголовное дело по признакам части 5 статьи 327.6  (незаконное проникновение в воинскую часть или другую особо охраняемую военную территорию)   и части 4 статьи 258  (хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия). УК Армении, в рамках которой отец солдата был задержан.
13 января Варданяну предъявили обвинение по части 5 статьи 327.6  части 4 статьи 258 УК РА.
Адвокат Степанян в беседе с “ФактИнфо” отметил, что каких-либо следственных действий с участием Варданяна после предъявления обвинения не проводилось, что обусловлено объективными причинами: во-первых, обвинение было выдвинуто недавно. Помимо этого, нашли тело сына Варданяна.
Что касается выдвинутого обвинения, то Варданян дал показания и подробно  рассказал, что долгое время находился в поисках и что в день инцидента он также посетил несколько моргов. 10 января Варданян узнал об обнаружении тел семи военнослужащих. Он побывал в различных моргах в надежде найти тело своего сына, однако опознать его по обнаруженным останкам было невозможно. Не получив каких-либо сведений о нем, он вернулся домой, а затем решил отправиться в МО, чтобы что-нибудь разузнать о сыне. А инцидент произошел спонтанно. Адвокат сообщил, что Варданян не признает вину в инкриминируемом ему деянии. По его словам, в правовом смысле он не отвергает, что за рулем машины находился он и что эти действия было совершены им, однако какого-либо умысла в них не было; инцидент заранее не был спланирован, он произошел спонтанно.
Отвечая на вопрос о том, стали ли душевное состояние Варданяна в момент инцидента и возможная версия об аффекте предметом рассмотрения со стороны следствия, назначена ли судебно-психологическая экспертиза, адвокат отметил, что в данный момент есть только показания Варданяна. Он добавил, что иных следственных действий или каких-либо вынесенных следователем процессуальных решений нет.
“В данный момент решения о назначении экспертизы нет, однако это должно в обязательном порядке стать предметом рассмотрения. Нельзя это каким-либо образом игнорировать. Если следственный орган по собственной инициативе не примет такого решения, то мною будет подано соответствующее ходатайство”, - отметил Степанян.