3 հիմք՝ Արարատ Միրզոյանի թուրքական գործակալ լինելու փաստի առթիվ վարույթ հարուցելու համար 01/19/2021 11:49 | ԼՐԱՀՈՍ
«Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի հայտարարությունը, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը թուրքական գործակալ է, առիթ է, որպեսզի անհապաղ սկսվի համապատասխան վարույթ, որովհետև առաջին հերթին երկրի անվտանգությանն է վերաբերում։ Երկրորդը՝ խոսքը պետական բարձր, տվյալ դեպքում օրենսդիր մարմնի ղեկավարի մասին է, և երրորդ՝ ի վերջո խոսքը հանցագործության մասին է»,-«Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է ՀՀ Փաստաբանների պալատի փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը։
Նրա արձանագրմամբ՝ քրեական դատավարությունը սահմանում է, որ այսպիսի առիթի դեպքերում պետք է անհապաղ սկսվի քրեական վարույթ։ Խոսելով ստեղծվելիք հակակոռուպցիոն դատարանի մասին՝ բանախոսը նշել է, որ այն ավելի շատ պատժիչ մահակ է լինելու իշխանության ձեռքին։
Սարգսյանի համոզմամբ, ստեղծված իրավիճակում երկրի վարչապետը և խորհրդարանը անհապաղ, չնայած ուշացրել են, պետք է հրաժարական տան և դրան այսօր ուղղակի այլընտրանք չկա։

Юрист озвучил три основания для возбуждения производства после обвинений в адрес Мирзояна в работе на турецкие спецслужбы 01/19/2021   12:36  |  Интервью
Заявление бывшего посла Армении при Святом Престоле Микаела Минасяна о том, что спикер парламента Армении Арарат Мирзоян является агентом турецких спецслужб, - повод для немедленного инициирования соответствующего производства, потому что это в первую очередь касается безопасности страны. Об этом в эфире программы “Позиция” в студии “ФактИнфо” заявил адвокат, член Палаты адвокатов Армении Овсеп Саркисян.
Во-вторых, как указал он, речь идет о человеке, занимающем высокий государственный пост, в данном случае о главе законодательного органа. В-третьих, по его словам, речь идет о преступлении.
Как отметил адвокат, уголовное производство определяет, что в таких случаях должно быть немедленно начато уголовное производство. Говоря о создаваемом Антикоррупционном комитете, юрист отметил, что он скорее станет карательной дубинкой в руках властей.
По убеждению Саркисяна, в сложившейся ситуации премьер-министр страны и парламент незамедлительно, хотя, как считает он, уже опоздали, должны подать в отставку; альтернативы этому сегодня нет.