Հունվարի 18-ին հայտնաբերվել է ևս 8 աճյուն. ԱՀ ԱԻՊԾ 01/19/2021   11:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 18-ին որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է ևս 8 աճյուն, որից մեկը քաղաքացիական. նա Հադրութ քաղաքի բնակիչ Արսեն Ղահրամանյանն է՝ ծնված 1976թ.:  Այս մասին հայտնում է ԱՀ ԱԻՊԾ-ն։
«ԱԻ պետական ծառայության փրկարար ուժերի վարչության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման հերթապահ օպերատիվ խմբերը 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր թշնամու վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերում և դիրքային գոտիներում շարունակում են իրականանել փրկարար-որոնողական աշխատանքներ:
Հունվարի 18-ին աշխատանքներն իրականացվել են Հադրութ, Մեխակավան/Ջաբրաիլ/ և Որոտան /Կուբաթլու/ ուղղություններում: Հայտնաբերվել է ևս 8 աճյուն, որից մեկը քաղաքացիական:
Վերջինիս ինքնությունը պարզ է: Նա 1976 թվականին ծնված Հադրութ քաղաքի բնակիչ Արսեն Ղահրամանյանն է: Նրա աճյունը հայտնաբերվել է Հադրութի շրջանի Այգեստան գյուղի տարանծքից:
Եվս 5 մարմին հայտնաբերվել է Մեխակավանից, մեկը՝ Այգեստանից, մեկ աճյուն՝ Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղի նախկին վարչական տարածքից:
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի փրկարարները որոնողական անշխատանքների արդյունքում 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 18-ը հայտնաբերել են 1246 ռազմագործողություններին մասնակցած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյուններ: Որոնողական աշխատանքներին մասնակցում են նաև զինծառայողների հարազատներ, տարածքին ծանոթ ուղեկցող-կամավորներ:
Աշխատանքներն այս պահին ընթանում են Վարանդայի /Ֆիզուլի/, Ջրականի/Ջաբրաիլ/, Հադրութի, Կովսականի /Զանգելան/ շրջաններում և Սյունիքի մարզի Մեղրի քաղաքի նախկին վարչական տարածքում»,- հայտնում է ԱԻՊԾ-ն:

Останки семерых военнослужащих и одного гражданского лица обнаружены в ходе поисков в Арцахе 01/19/2021 11:24 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Останки семерых военнослужащих и одного гражданского лица обнаружены в ходе поисков в Арцахе 18 января.
Как сообщает Госслужба по ЧС Арцаха, 18 января работы велись в направлении Гадрута, Мехакавана /Джабраила/ и Воротана /Кубатлу/.
В ходе поисков были обнаружены останки восьми человек, один из которых - гражданское лицо. Личность последнего установлена. Им оказался житель города Гадрут Арсен Каграманян, 1976 года рождения. Его тело было найдено в районе села Айгестан Гадрутского района.
Тела еще 5 человек были обнаружены в Мехакаване, одного - в Айгестане и еще одного - на бывшей административной территории села Давид-Бек Сюникской области.
В общей сложности спасатели Арцаха с 13 ноября 2020 года по 18 января 2021 года обнаружили тела 1246 военнослужащих и мирных жителей, принимавших участие в боевых действиях.
В поисковых операциях участвуют родственники военнослужащих, знакомые с местностью сопровождающие волонтеры.
В настоящее время ведутся работы в направлении Варанды /Физули/, Джракана /Джебраила/, Гадрута, Ковсакана /Зангелана/ и на бывшей административной территории города Мегри Сюникской области.