Արթուր Դավթյանը չի կարող մասնակցել Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավարությանը. Ալումյան 01/19/2021   16:33  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Այս գործով ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը չի կարող մասնակցել որպես մեղադրող։ Այս մասին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստին ասաց պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ գլխավոր դատախազ և սույն գործով մեղադրող դատախազ Արթուր Դավթյանին բացարկ հայտնելու մասին միջնորդությունը։
Նշենք, որ խոսքը գնում է 2020թ նոյեմբերի 30-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ իրավապահ համակարգի ղեկավարների և ՀՀ գլխավոր դատախազի հանդիպման մասին, երբ Փաշինյանը կանչել էր վերջիններիս կառավարության շենք՝ խորհրդակցության։
Ալումյանի խոսքով՝ Արթուր Դավթյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերություններն այնպիսին են, որ վարչապետը կարող է գլխավոր դատախազին հրավիրել իր մոտ ու քննարկման առարկա դարձնել կոնկրետ քրեական գործերի քննության ընթացքը։
Փաստաբանի արձանագրմամբ՝ գործադիր իշխանության ղեկավարի հետ ՀՀ գլխավոր դատախազ՝ այս գործով մեղադրող դատախազ Արթուր Դավթյանի այսպիսի փոխհարաբերությունները հակասում են «Դատախազության մասին » ՀՀ օրենքին։
Ըստ Ալումյանի՝ նման հանգամանքն ուղղակիորեն կապված է քրեական գործի հետ, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը սույն քրեական գործով կողմ է հանդիսանում։
«Անկողմնակալ դիտորդի տեսանկյունից պարոն Դավթյանն ունի կանխակալ վերաբերմունք՝ պաշտպանական կողմի հանդեպ, ինչը բացառում է նրա մասնակցությունը գործով որպես մեղադրողի»,- նշեց Ալումյանը՝ միջնորդելով հեռացնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին այս գործով վարույթից։
Հիշեցնենք, որ գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը։
13:32 19/01/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց՝ մեկ ժամով
12:47 19/01/2021  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՇուշին հանձնողները դատում են Շուշին ազատագրողներին. Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները դատարանի բակում են

Артур Давтян не может участвовать в судебном процессе по делу Роберта Кочаряна - адвокат 01/19/2021 17:06 | Суд по делу второго президента РА
Защита второго президента Армении Роберта Кочаряна заявила о невозможности участия генерального прокурора РА Артура Давтяна в судебном процессе по делу экс-главы государства и трех бывших высокопоставленных лиц. Об этом на судебном заседании заявил адвокат экс-президент Айк Алумян.
“Имело место событие, которое исключает участие Артура Давтяна как обвинителя в данном деле”, - сказал Алумян, представив ходатайство об отводе Артура Давтяна.
Отметим, что речь идет о состоявшейся 30 ноября 2020 года встрече премьер-министра Армении с руководителями органов правоохранительной системы и генеральным прокурором РА, когда Пашинян позвал последних на совещание в здание правительства.
По словам Алумяна, отношения Пашиняна и Давтяна таковы, что премьер может позвать генпрокурора к себе и обсудить ход расследования конкретных уголовных дел.
Как отметил адвокат, подобные взаимоотношения поддерживающего по этому делу обвинение генпрокурора Артура Давтяна с главой исполнительной власти противоречат закону РА “О Прокуратуре”.
По словам Алумяна, это обстоятельство напрямую связано с настоящим уголовным делом, поскольку Никол Пашинян является стороной в данном процессе.
"Участие Артура Давтяна в настоящем деле в качестве обвинителя исключается с учетом отношения премьер-министра РА к данному делу и зависимого отношения господина Давтяна к последнему, его предвзятого отношения к стороне защиты с точки зрения беспристрастного наблюдателя”, - заявил Алумян, ходатайствуя перед судом об отводе генпрокурора РА Артура Давтяна от производства по данному делу.
Как уже сообщало агентство, 18 июня 2020 года Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Арсена Никогосяна освободил Роберта Кочаряна под залог в 2 млрд. драмов. После перечисления суммы залога на депозитный счет суда Роберт Кочарян вышел на свободу.