Թուրքիայի սպիտակ աղավնու՝ Հրանտ Դինքի սպանությունից 14 տարի է անցել 01/19/2021   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պոլսահայ հայտնի մտավորական, հրապարակախոս, «Ակօս» պարբերականի հիմնադիր խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանությունից 14 տարի անց հանցագործությունը ամբողջությամբ չի բացահայտվել: Հրանտ Դինքը Թուրքիայում պայքարում էր հայերի իրավունքների, Հայոց ցեղասպանության շուտափույթ ճանաչման համար։ Նա խաղաղություն էր ուզում հայերի և թուրքերի միջև։
14 տարի առաջ ՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին, թուրք ազգայնական Օգյուն Սամասթի արյունոտ ձեռքով «Ակոս» թերթի խմբագրության առջև սպանվեց Հրանտ Դինքը։
Դինքի ընտանիքը, ընկերներն ու նրա իրավունքների պաշտպանությունը ստանձնած փաստաբանները շարունակում են պնդել, որ սպանությունը նախապես ծրագրված է եղել հանցավոր խմբավորման կողմից, իսկ պատկան մարմիններն էլ տեղյակ են եղել սպասվող մահափորձի մասին ու չեն կանխել այն:
Դինքը մեծացել էր որբանոցում,  խնամքին էին մնացել  երկու կրտսեր եղբայրները: Հետո իր մանկության որբանոցի խնամատարը դարձավ, ընկերներն ասում էին՝ Դինքը հարուստ էր, բայց այդպես էլ չդադարեց մնալ նույն համեստ, մաշված շորերով:
Դինքը մեկ անգամ չէ, որ իր համոզմունքների համար հալածվել է Թուրքիայում։  2005 թվականին դատապարտվել է վեցամսյա պայմանական բանտարկության։ Ամբողջ կյանքի ընթացքում սպառնալիքներ էր ստանում Թուրքիայում գործող ազգայնական խմբավորումներից, այդուհանդերձ, նա չէր վախենում հալածանքներից ու նորից շարունակում էր  իր գործունեությունը։
Հայ մտավորականը ամեն կերպ փորձում էր լույս սփռել աղավաղվող պատմության վրա, բացել թուրք ժողովրդի աչքերը, ցանկանում էր, որ նրանք կարողանան դեմ առ դեմ կանգնել պատմական ճշմարտության առաջ։
Հրանտ Դինքը Թուրքիայում հայոց ճշմարտության ձայնը բարձրացնողն էր։ Նա մշտապես ընդգծում էր, որ թուրք ժողովուրդը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը` շեշտելով, որ դա հնարավոր կլինի, երբ Թուրքիան դառնա ժողովրդավար երկիր։
Վերջին հարցազրույցներից մեկում Դինքն ասել էր, թե վախենում է, երբ հանդես է գալիս ի պաշտպանություն Թուրքիայի ոչ միայն հայ, այլև բոլոր փոքրամասնությունների:
«Եթե ուզում եք իմանալ, այդ վախը ինձ հետապնդում է ամեն օր: Դուք երբևէ հետևե՞լ եք աղավնուն: Նա ամբողջ ժամանակ գլուխն է պտտում, ցնցվում է յուրաքանչյուր շրշյունից և պատրաստ է նվազագույն առիթի դեպքում թռչել հեռու: Դա չի կարելի կյանք անվանել, միայն թե ես, ի տարբերություն աղավնու, ոչ մի տեղ չեմ կարող թռչել»,- ասել էր Դինքը։
«Ակօս»-ի խմբագրության մոտ գտնվող ռեստորանի սեփականատերը, որը հանդես է եկել որպես վկա, ասել է, որ մարդասպանը եղել է մոտ 20 տարեկան, հագին եղել է ջինսե տաբատ, իսկ գլխին՝ գլխարկ։ Մարդասպանը, երբ լքելիս է եղել սպանության վայրը, բղավել է, որ ինքն սպանել է «գյավուրին»։ Մարդասպանը՝ Օգյուն Սամաստը, իր տված ցուցմունքում ասել է, որ սպանությունը կատարել է անձնական դրդապատճառներով և որևիցե կազմակերպություն կապ չունի սպանության հետ։ Սակայն Սամաստի հորեղբոր խոսքերով` նա չէր կարող այս հանցագործությունը միայնակ կատարել։
Դինքի հուղարկավորության ընթացքում մարդիկ սպիտակ աղավնիներ էին բաց թողնում: Ակօսի խմբագրատան առաջ, որտեղ սպանվել էր Դինքը, տասնյակ հազարավոր մարդիկ «Մենք բոլորս Հրանտ Դինք ենք», «Մենք բոլորս հայ ենք»պաստառներով դուրս էին եկել փողոց:
Հրանտ Դինքի սպանության գործով ձերբակալվել է երկու նախկին պետծառայող
13:07 08/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրանտ Դինքի սպանության գործով ձերբակալվել է երկու նախկին պետծառայող
13:48 18/01/2019  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի Մեջլիսը մերժել է Հրանտ Դինքի սպանության ուսումնասիրության առնչությամբ Գարո Փայլանի պահանջը
11:46 25/09/2018  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործը քննող դատավորը կփոխվի
12:48 14/02/2018  |  Միջազգային լրահոսԴինքի գործով երկու կասկածյալներ ազատ են արձակվել
16:26 02/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՎկա. Հրանտի սպանության մասին նախապես տեղեկություն է ստացվել, բայց որևէ միջոց չի ձեռնարկվել
11:49 29/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲուխարեստում Հրանտ Դինքի հիշատակին նվիրված հոգեհանգստի պատարագ է տեղի ունեցել
11:42 19/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ11 տարի առանց Հրանտի. այսօր Դինքի սպանության օրն է
13:19 07/10/2017  |  Միջազգային լրահոսԴինքի գործով մի քանի կասկածյալներ ազատ են արձակվել
15:35 01/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԴինքի մարդասպանին, «անվտանգության նկատառումներից ելնելով», տեղափոխել են մենախուց
15:36 30/05/2017  |  Միջազգային լրահոսՀրանտ Դինքի սպանության գործով նոր մեղադրական եզրակացություն է ընդունվել

“Белый голубь” Турции: со дня убийства Гранта Динка прошло 14 лет 01/19/2021   12:17  |  Лента новостей
Прошло 14 лет со дня убийства известного константинопольского интеллигента армянского происхождения, главного редактора газеты “Агос” Гранта Динка, однако преступление до конца не раскрыто. Грант Динк в Турции боролся за права армян, за скорейшее признание Геноцида армян. Он выступал за нормализацию отношений между армянами и турками.
14 лет назад, 19 января 2007 года, кровавой рукой турецкого националиста Огюн Самаста перед зданием редакции газеты ”Агос”  был убит Грант Динк.
Семья Динка, друзья и адвокаты, взявшие на себя защиту его прав, настаивают на том, что убийство было заранее спланировано преступной группировкой, а компетентные органы были осведомлены о готовящемся покушении и не предотвратили его.
Динк вырос в детдоме, заботился о двух младших братьях. Позже он стал попечителем детдома, в котором вырос. Друзья рассказывали, что Грант был человеком богатым, но настолько скромным и аскетичным, что ходил в изношенной одежде.
Динк подвергался гонениям за свои убеждения в Турции неоднократно. В 2005 году он был приговорен к шестимесячному условному заключению. На протяжении все своей жизни ему поступали угрозы от действующих в Турции националистических группировок. Журналисту неоднократно угрожали физической расправой, прежде всего, представители ультраправых турецких организаций. Несмотря на это, он не боялся гонений и продолжал свою деятельность.
Армянский интеллигент всячески пытался пролить свет на историю, которую искажали. Динк пытался открыть глаза турецкому народу. Он хотел, чтобы они смогли взглянуть в лицо исторической правде.
Грант Динк всегда подчеркивал, что турецкий народ должен признать Геноцид армян, считая, что такая возможность появится, если Турция станет демократической страной.
В своем последнем интервью Динка спросили, не страшно ли ему, когда он выступает в защиту не только армянского меньшинства, но и вообще всех меньшинств в Турции.
“Конечно, страшно. Если хотите знать точно, то страх сопровождает меня ежедневно. Вы когда-нибудь наблюдали за голубем? Он все время вращает головой, вздрагивает при каждом шорохе и готов при малейшем поводе улететь прочь. Это нельзя назвать жизнью, только я, в отличие от голубя, не могу никуда улететь”, - заявил он.
Владелец ресторана рядом с редакцией газеты “Агос”, который выступал в качестве свидетеля, заявил, что убийце было примерно 20 лет. Он был в джинсовых штанах и в шапке. Убийца, покидая место преступления, выкрикнул, что он убил “гявура”. Убийца Огюн Самаст в своих показаниях заявил, что совершил убийство из личных побуждений и ни одна из организаций не причастна к убийству. Однако, по словам дяди Самаста, он не мог совершить это преступление в одиночку.
Во время похорон Динка люди выпустили в небо белых голубей. Перед зданием редакции газеты “Агос”, где был убит Динк, собрались десятки тысяч людей, которые несли плакаты с надписями “Все мы Гранты” “Все мы армяне”.
17:21 24/04/2017  |  Международные новостиИмя Фетхуллаха Гюлена значится среди обвиняемых по делу об убийстве Гранта Динка