Բուրսա քաղաքում 5 տարի անց կրկին վաճառքի է հանվել 300-ամյա հայկական եկեղեցին 01/18/2021 11:38 | ԼՐԱՀՈՍ
«Արդյո՞ք վաճառվում է երկրպագության վայրը: Ինչպե՞ս կարող են հասարակությունն ու պետությունը դա թույլ տալ։ Ամոթ ձեզ»,- Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է հայկական եկեղեցու վաճառքին։
Ավելի վաղ, լրագրող Արիս Նալճը թվիթերում գրել էր, որ Թուրքական կառավարության կողմից բռնագրավված հայկական եկեղեցին Բուրսայում վաճառքի է հանվել 800 000 դոլարով (6.3 միլիոն թուրքական լիրայով):
Բուրսա քաղաքի Սեթբաշը թաղամասում գտնվող 300-ամյա հայկական եկեղեցին վաճառքի էր հանվել դեռ 2016 թվականին։ Քանի որ Թուրքիայում եկեղեցին գնելու ցանկություն ունեցող չէր հայտնվել, անշարժ գույքի վաճառքի հարցով զբաղվող ընկերությունը թարմացրել է տեղեկատվութունը։

Позор вам! Армянскую церковь в Турции выставили на продажу 01/18/2021   12:00  |  Лента новостей
Армянская церковь в городе Бурса выставлена на продажу, сообщил на своей странице в Facebook депутат-армянин парламента Турции Каро Пайлан.
“Продается ли место поклонения? Как могут общество и государство допустить такое? Позор вам!" – написал Каро Пайлан, опубликовав фото армянскоого храма.
Ранее журналист Арис Налдж в своем микроблоге в Twitter написал, что конфискованная правительством Турции армянская церковь выставлена на продажу за 800 000 долларов(6.3 млн. турецких лир).
300-летнюю армянскую церковь в городе Бурса выставили на продажу еще в 2016 году. Поскольку желающих приобрести ее в Турции не нашлось, риелторская компания обновила информацию.