Կարսում առաջիկա զորավարժությունները Wargonzo-ի վերլուծական դեպարտամենտի գնահատականներով ոչ երկիմաստ մեսիջ ունի 01/18/2021   12:02  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիան ու Ադրբեջանը փետրվարի 1-12-ը համատեղ զորավարժություն կանցկացնեն։ Այս մասին հայտնում է wargonzo տելեգրամի ալիքը։ Նշվում է, որ համատեղ զորավարժությունները անց են կացվելու Կարսում՝ Հայաստանի սահմանների մոտ։
Կներգրավվեն տանկային ստորաբաժանումներ, դիպուկահար խմբեր, հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատարության անձնակազմ, հատուկ ջոկատայիններ և օդուժ։
Ռազմական գործողություններ լուսաբանող ալիքի լրագրողի կարծիքով՝ սա ոչ միայն ուժի ցուցադրում է Հայաստանին, այլև հնարավոր պատերազմի մասին հայտարարություն։
«Կարելի էր այս նորությանը վերաբերվել որպես սովորական իրադարձության։  Սակայն հաշվի առնելով Էրդողանի վերջին հռետորաբանությունը և այն փաստը, որ ամառային զորավարժություններից հետո անցյալ տարվա աշնանը Ադրբեջանը Անկարայի անմիջական մասնակցությամբ սանձազերծեց Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը ՝ Կարսում ռազմական մարզումները @wargonzo նախագծի վերլուծական դեպարտամենտի գնահատականներով, ոչ երկիմաստ մեսիջ ունի»,- գրել են նախագծի տելեգրամյան ալիքում։
Լրագրողը նշել է, թե իմաստը նրանում է, որ «Թուրանի բանակը» առասպել չէ, աշխարհաքաղաքական մեխանիզմ է, որը թափ է հավաքում։

Предстоящие военные учения Анкары и Баку у границ Армении несут недвусмысленный месседж - Wargonzo 01/18/2021   12:13  |  Международные новости
Анкара и Баку проведут наступательные тренировки у границ Армении, пишет проект Wargonzo в своем Telegram-канале.
Сообщается, что совместные учения планируют провести с 1-го по 12 февраля в Карсе, у границ Армении.
"Помимо наступательных операций тюркские союзники отрепетируют воздушные и десантные действия.Можно было бы отнестись к этому событию, как к рядовому, однако учитывая недавнюю риторику Эрдогана и тот факт, что после летних учений уже осенью прошлого года Азербайджан при прямом участии Анкары развязал Вторую Карабахскую войну - тренировки в Карсе, по оценкам аналитического департамента проекта wargonzo, несут недвусмысленный месседж. Он заключается в том, что пресловутая «Армия Турана» - не миф, а геополитический механизм, который только набирает обороты», - говорится в записи, размещенном Telegram-канале проекта.
16:44 14/05/2020  |  Лента новостейМинобороны Армении предупредило Баку о последствиях в случае провокации во время масштабных учений
12:26 13/07/2016  |  Лента новостейАзербайджан проводит учебно-тренировочные полеты с применением более 50 единиц авиатехники вдоль границы с НКР
14:25 20/06/2016  |  Лента новостейМинобороны Армении: Азербайджан не уведомил государства – участники ОБСЕ о проведении учений