Ադրբեջանը Հայաստանից ի՞նչ ստանալիք ունի, որ այս հարցը դեռևս չլուծված կարգավիճակում է․ Դեմոյան 01/15/2021   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբ խոսք է գնում փոխվարչապետերի մակարդակով աշխատանքներ իրականացնելու մասին, կարծես թե գերիների հարցը պետք է ինքնաբերաբար լուծվեր։ Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց պատմաբան Հայկ Դեմոյանը։
«Կարծում եմ՝ գերիների հարցն ընդամենը մեկ րոպեում խոսելու և հանձնարարություններ տալու խնդիր էր Մոսկվայում։ Ադրբեջանը Հայաստանից ի՞նչ ստանալիք ունի, որ այս հարցը դեռևս չլուծված կարգավիճակում է։ Կարծում եմ՝ այս դեպքում երրորդ կողմին պետք է դիմենք, տվյալ դեպքում ռուսական կողմին՝ ներկայացնելով խնդիրը որպես երկու ստորագրված փաստաթղթերի խախտում։ Այլ բարդություն չեմ տեսնում, եթե իհարկե գերիների հետ կապված բանավոր պայմանավորվածություններ չկան»,-ասաց պատմաբանը՝ ընդգծելով, որ եթե գնում է հարաբերությունների նոր փուլի արձանագրում, այն է միջպետական հանձնաժողովների ստեղծում, ճանապարհների ապաշրջափակում, ապա այս գործողություններին խոչընդոտող հանգամանքներ չպետք է լինեն։
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի պահվածքին՝ Հայկ Դեմոյանը հետաքրքրվեց՝ ո՞վ է պատասխանելու Ադրբեջանի քարոզչական, տեղեկատվական գրոհին․ «ՀՀ-ում կա՞ մարմին, իշխանական ներկայացուցիչներ, որոնք գոնե կարձագանքեն այդ շարունակական գործողություններին։ Ամեն օր Բաքվից հրապարակ են նետվում տեղեկատվական ռումբեր, որոնց պատասխան չկա»,-նշեց Հայկ Դեմոյանը։
12:46 09/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՔրդերն ու թաթարները 1930-ականներին դարձան ադրբեջանցիներ. Դեմոյան
14:24 06/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԶինադադար կնքելու հիմնական պայմաններից մեկը պետք է լինի Հադրութի շրջանից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերումն ու փախստականների վերադարձը.Հայկ Դեմոյան
19:55 03/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյլևս ոչ մի կասկած չկա, որ տարածաշրջանում տեղի են ունենալու կտրուկ զարգացումներ. Դեմոյան
19:12 05/12/2020  |  ՀարցազրույցՊատերազմը պաշտոնապես չի ավարտվել. Հայկ Դեմոյան
18:05 08/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Շուշին ամեն գնով նվաճելը՝ Իլհամ Ալիևի հուսահատ ճիգն է
19:35 03/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ամերիկյան, բրիտանական, ֆրանսիական և ռուսական հետախուզական արբանյակներն արձանագրում են տարածաշրջան ուղևորվող ցանկացած օդանավի տեղաշարժ».Հայկ Դեմոյան
16:03 01/11/2020  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը«Արդյո՞ք սա չի նշանակում Ադրբեջանի նախագահի շուրթերով պաշտոնապես պատերազմի հայտարարում Հայաստանի Հանրապետության դեմ». Հայկ Դեմոյան
12:23 29/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Այսօր Թուրքիայի հանրապետության հռչակման օրն է, լուրջ ենթադրություն ունեմ, որ պատերազմի սկզբում Ադրբեջան-Թուրքիա ահաբեկչական կոալիցիան այն Շուշիում հանդիսավոր նշելու ծրագիր է ունեցել». Դեմոյան
21:39 01/08/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո՛, մեր պետության ու ազգի դեմ լայնածավալ ու խորքային գրոհ է սկսվել. Հայկ Դեմոյան

Чего добивается Азербайджан от Армении, что вопрос пленных так и остался нерешенным? - Демоян 01/15/2021   12:23  |  Лента новостей
Когда речь идет о проведении работ на уровне вице-премьером, казалось бы, вопрос пленных должен был сам по себе решиться. Об этом на пресс-конференции в пятницу заявил бывший директор Музея-института Геноцида армян, историк Айк Демоян.
“Полагаю, что обсуждение вопроса пленных в Москве заняло бы минуту, за которым должны были бы последовать поручения. Что должен Азербайджан получить от Армении, что этот вопрос так и остался нерешенным. Я думаю, что мы должны обратиться к третьей стороне, в данном случае к российской стороне, представив проблему как нарушение двух подписанных документов. Других сложностей я не вижу, конечно, если в связи с пленными нет устных договоренностей”, - сказал историк. По его словам, если речь идет о констатации нового этапа отношений, то есть о создании межгосударственных комиссий, разблокировке дорог, то обстоятельств, препятствующих этим действиям, не должно быть.
Коснувшись поведения азербайджанской стороны, Айк Демоян поинтересовался по поводу того, кто будет отвечать на пропагандистскую, информационную атаку Азербайджана. “Есть ли в Армении орган, представители власти, которые отреагируют на эти продолжающиеся действия? Каждый день из Баку сбрасываются информационные бомбы, и на эти вбросы нет ответа”, - указал Демоян.