2021 թվականը պետք է դառնա մեր տնտեսական ամբիցիաների վերականգնման տարի. վարչապետ 01/15/2021   16:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է 2022 թ. մակրոտնտեսական շրջանակը:
Բացման խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «2020 թվականը, այդ թվում տնտեսական իմաստով, չափազանց պրոբլեմատիկ տարի էր ոչ միայն պատերազմի բերումով, այլև նոր տեսակի կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Պետք է հստակ արձանագրենք, որ 2021 թվականը լինելու է մեր տնտեսական ամբիցիաների վերականգնման տարի: Պետք է ձևակերպենք այն անելիքները, որոնք հնարավորություն կտան հաղթահարել դժվարությունները և իսկապես վերականգնել այն տնտեսական ամբիցիաները, որ ունեցել ենք 2020 թվականի հայտնի իրադարձությունների հետևանքով:
Մենք ունենք բազմաթիվ տնտեսական մարտահրավերներ, բայց ունենք նաև բազմաթիվ հնարավորություններ: Իհարկե,  նախևառաջ պետք է կենտրոնանանք հումանիտար խնդիրների լուծման վրա, և մյուս կողմից, արձանագրենք, որ հունվարի 11-ին Մոսկվայում ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը և դրա հնարավոր իրագործումը կարող է բոլորովին նոր տնտեսական հնարավորություններ ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության համար: Մենք տրամադրված ենք այդ հնարավորությունները լիարժեք օգտագործել՝ կրկնում եմ, մեր տնտեսական ամբիցիաները ոչ միայն վերականգնելու, այլև ավելի բարձր նշաձողեր հաստատելու համար»:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրել է 2022թ. մակրոտնտեսական շրջանակի և տնտեսական զարգացումների վերաբերյալ ընդհանուր կանխատեսումները: Նա նշել է, որ կորոնավիրուսի համավարակի և Արցախում պատերազմական գործողությունների հետևանքներով պայմանավորված՝ նպատակահարմար է ավելի վաղ սկսել բյուջետային գործընթացի շուրջ քննարկումները:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են, մասնավորապես, 2022թ. պետբյուջեի նախագծի, 2022-2024թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերի մշակմանը, տնտեսական քաղաքականությանը, տնտեսական աճի կանխատեսումներին, հարկաբյուջետային շրջանակին, ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ 2021թ. իրականացվող ծրագրերի որակն ազդեցություն է ունենալու 2022թ. մակրոտնտեսական շրջանակի վրա, և պետք է հետևողական լինել ծրագրերի բարձր կատարողական ապահովելու հարցում:
16:04 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանապահ զորքերի տեղակայումը բանակցվում է ԶՈՒ ներկայացուցիչների միջև՝ զինված ուժերի կողմից օգտագործվող տեղագրական քարտեզների վրա. կառավարություն
10:40 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը նոր որոշում է ստորագրել
09:50 15/01/2021  |  ՄամուլԻնչ են խոսել Մոսկվայում Պուտինն ու Փաշինյանը. ՀՀ վարչապետը խոստում է տվել «Ժողովուրդ»
00:39 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանը դստրերի հետ ուղևորվել է Մոսկվայի ամենաէլիտար «Պուշկին» ռեստորան՝ հին նոր տարին տոնելու. Mediaport
23:55 14/01/2021  |  ՔաղաքականՌուսական խաղաղապահ կոնտինգենտը Արցախում շուտով գլխացավանք է դառնալու Ադրբեջանի համար. Նորայր Նորիկյան
23:43 14/01/2021  |  Քաղաքական«Նախկին թալանչիների օրոք փոխվարչապետերից մեկը և իր աշխատակազմի ղեկավարը ներգրավվում են խոշոր կորպորացիոն գործարքի մեջ…». Դավիթ Խաժակյան
23:24 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԶՈւ համազգեստը կարվում է Թուրքիայում. «էս ո՞վ եք դուք, արա». Օգտատեր
21:37 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի Փախստականների կոմիտեի ղեկավարի տեղակալը շատ վտանգավոր հայտարարություն ա արել օրերս. Անժելա Էլիբեգովա

2021 год должен стать годом восстановления наших экономических амбиций - Пашинян 01/15/2021 17:29 | Экономика
В ходе состоявшегося сегодня совещания под председательством премьер-министра Никола Пашиняна был обсужден круг макроэкономических вопросов на 2022 год.Подробности передает пресс-служба главы правительства.
В своем вступительном слове премьер-министр Пашинян отметил: “2020 год, в том числе в экономическом плане, был очень проблемным не только из-за войны, но и из-за нового типа коронавируса. Мы должны четко констатировать, что 2021 год станет годом восстановления наших экономических амбиций. Мы должны сформулировать те меры, которые позволят преодолеть трудности и действительно восстановить те экономические амбиции, которые были у нас вследствие известных событий 2020 года.
У нас много экономических вызовов, но у нас также много возможностей. Конечно, в первую очередь мы должны сосредоточиться на решении гуманитарных проблем, а с другой стороны, мы должны констатировать, что подписанное в Москве 11 января трехстороннее заявление и его возможная реализация может создать совершенно новые экономические возможности для Республики Армения. Мы намерены полностью воспользоваться этими возможностями, повторяю, не только для восстановления наших экономических амбиций, но и для установления более высоких стандартов”.
Министр финансов Атом Джанджугазян представил общие прогнозы о макроэкономическом контексте и экономическом развитии на 2022 год. Он отметил, что в связи с последствиями пандемии коронавируса и боевых действий в Арцахе целесообразно раньше начать обсуждение бюджетного процесса.
В частности, в ходе совещания был обсужден ряд вопросов, связанных с проектом государственного бюджета на 2022 год, разработкой среднесрочных программ расходов на 2022-24 гг., экономической политикой, прогнозами экономического роста, налогово-бюджетной рамкой, текущими и капитальными расходами.
Премьер-министр отметил, что качество реализуемых в 2021 году программ будет иметь влияние на макроэкономический контекст 2022 года, и нужно быть последовательными в обеспечении высокой эффективности реализации программ.