Ապօրինի սահմանազատում իրականացնելու, ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ իշխանությունների գործողությունները քննության առարկա են դարձվել 01/14/2021   19:55  |  Քաղաքական
ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացվող գործողությունները քննության առարկա են դարձվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ դատախազությունից։
Նշենք, որ 2020թ նոյեմբերի 10-ից՝ կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրականացվում է նոր սահմանագծում՝ առանց որևէ իրավական հենքի՝ փաստաթղթի։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությամբ՝ նոր սահմանները գծվում են «բանավոր ըմբռնման» հիման վրա։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ դատախազություն՝ պարզելու, թե արդյո՞ք ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացվող գործողությունների առնչությամբ քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ։ Բացի դա՝ մենք հարցմամբ նշել էինք, որ սահմանամերձ բնակավայրերի համայնքապետերի կողմից հնչեցված հայտարարությունների համաձայն՝ ապօրինի իրականացված սահմանազատման արդյունքում Ադրբեջանի հսկողության տակ են անցել Սյունիքի մի շարք ենթակառուցվածքներ, արոտավայրեր, բնակիչների տներ՝ պետությանը և քաղաքացիներին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս։ Հետաքրքրվել ենք, թե արդյո՞ք դատախազությունն ընթացք տվել է նման ահազանգերին, եթե այո, ապա ինչ է պարզվել ուսումնասիրությունների կամ նյութերի նախապատրաստման արդյունքում, իսկ եթե այդ ահազանգերը քննության առարկա չեն դարձվել՝ խնդրել ենք նշել պատճառները։
Այսպես, «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան դատախազությունից հայտնել են, որ նշված հանգամանքները քննության առարկա են դարձել ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանի հարցազրույցի ընթացքում հայտնած փաստերի հիման վրա ՀՀ ՀՔԾ-ում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, որոնց կտրվեն քրեաիրավական գնահատական։
«Միաժամանակ պարզաբանում եմ, որ նախնական քննության գաղտնիությամբ պայմանավորված՝ քրեական գործի քննության ներկա փուլում այլ տվյալներ հնարավոր չէ տրամադրել»,- հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունից։
19:41 14/01/2021  |  ՔաղաքականՀանդիպման թեման հունվարի 11-ի մոսկովյան այցն էր և քաղաքական թիմի առաջիկա անելիքները. Մակունցը՝ վարչապետի հետ հանդիպման մասին
19:27 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽայտառակություն Մոսկվայում՝ Աննա Հակոբյանին ու դստրերին դիմավորել են «դավաճաններ», «վիժվածքների ընտանիք» կոչերով. ժամանման սրահում հայտարարվել է էվակուացիա. Mediaport
18:14 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի խոսնակը՝ Մինսկի խմբի համանախագահի հայտարարության մասին
17:51 14/01/2021  |  ՔաղաքականՀունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած բանակցությունների ձախողման մեղքը պետք է բարդել ինչ-որ մեկի վրա. Միքայել Մինասյան
17:43 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ղազախական տնտեսական կապերը զարգացման լավ նախադրյալներ ունեն. վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դեսպան Ուրազաևի հետ
17:23 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍորոսի հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի նախագահը ԲԴԽ անդա՞մ կդառնա. Yerevan.today

Действия против территориальной целостности Армении стали предметом расследования 01/15/2021   00:01  |  Лента новостей
Осуществленные против территориальной целостности Республики Армения действия стали предметом расследования, сообщили в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” в Генеральной прокуратуре Армении.
Отметим, что с 10-го ноября 2020 года, после подписания акта о капитуляции, между Арменией и Азербайджаном проводится разграничение границ без какой-либо правовой основы, документа. Согласно заявлению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, новые границы расчерчиваются на основе “устной договоренности”.
“ФактИнфо” направило в Генпрокуратуру запрос с тем, чтобы выяснить, возбуждено ли уголовное дело  в связи с проводимыми действиями против территориальной целостности РА или нет. Кроме того, как указало в запросе агентство, согласно заявлениям глав приграничных населенных пунктов, в результате проведения границ под контроль Азербайджана перешли ряд объектов инфраструктуры, пастбища, дома местных жителей, что нанесло государству и гражданам имущественный вред в особо крупных размерах. Агентство также поинтересовалось, дала ли Прокуратура этим тревожным заявлениям ход; если да, то что выяснилось в результате изучения или подготовки материалов. Если же эти сообщения не стали предметом расследования, агентство попросило указать причины.
Так, в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” в Прокуратуре сообщили, что указанные обстоятельства стали предметом расследования в рамках уголовного дела, возбужденного по ч. 2 ст. 308 УК РА на основе фактов, озвученных в интервью бывшего начальника военной контрольной службы Минобороны Армении Мовсеса Акопяна, которым будем дана уголовно-правовая оценка.
“В то же время уточняем, что ввиду тайны следствия предоставление иных данных о расследовании уголовного дела на данном этапе не представляется возможным”, - сообщили в управлении по надзору за законностью досудебного производства в ССС РА Генпрокуратуры РА.