Կապանի մոտ 700 հա հողատարածք բնակիչները վախենում են մշակել. Թշնամու դիտարկման տակ է անցել 01/14/2021   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական զինված ուժերը տեղակայվել են Կապանի օդանավակայանի դիմաց, վրաններ տեղադրել, դրոշ բարձրացրել ու զինված կանգնել, ինչը հոգեբանորեն ազդում է մարդկանց վրա,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Սյունիքի Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը։
Ըստ նրա՝ Կապանի դեռևս չշահագործվող օդանավակայանի վարչական շենքի և թռիչքուղիների տարածքների անմիջական հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերը լուրջ սպառնալիքներ են ստեղծել սահմանային բնակիչների կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, նրանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են Կապանից դեպի Ճակատեն ու այլ գյուղեր տանող ճանապարհի տարբեր հատվածներ, որոնք իրական վտանգի տակ են դրել խաղաղ բնակիչների տեղաշարժը: Գևորգ Փարսյանը նշեց, որ ճանապարհահատվածների հարակից տարածքներում եւս ադրբեջանցիներն են տեղակայվել ու այդ հատվածներում բնակիչները անցնում են առանց կանգնելու։
«Ազատ տեղաշարժման հետ կապված խնդիրներ կան։ Պարզապես կանգ առնելը կարող է ռիսկային լինել»,- ասաց Փարսյանն ու հավելեց, որ ադրբեջանցիները չեն կարող կանգնեցնել հայկական պետհամարանիշներով մեքենաները։
Կապան համայնքի ղեկավարը տեղեկացրեց, որ Կապանում ու դրա սահմաններում դեռեւս վերջնական սահմանազատում տեղի չի ունեցել, պրոցեսը բարդ ու երկարատև է։
«Վերջնական սահմանազատման համար երկու երկրների միջև պետք է լինեն դիվանագիտական հարաբերություններ, որոնք նախ և առաջ չկան»։
Նրա փոխանցմամբ՝ Կապանում մեծ քանակությամբ հողատարածքներ կան, որոնք մշակելու հարցում գյուղացիները անհանգստանում են, անգամ վախենում են ապագայում մշակել ու օգտագործել։ «Բնակիչները վախենում են, որովհետև սահմանային են հողերն ու գտնվում են թշնամու դիտարկման ներքո։ Խոսքը ընդհանուր մոտ 700 հա հողատարածքի մասին է։ Քանի որ Կապան համայնքը հարուստ չէ գյուղատնտեսական հողերով, ուստի մակերեսը բավական մեծ է համարվում համայնքի համար։
23:01 10/01/2021  |  Արտակարգ պատահարներԿապան քաղաքում այրվել է մոտ 15 հա բուսածածկույթ
18:47 08/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանում պարկերով պահվող զինծառայողների մարմինները տեղափոխվել են համապատասխան դիահերձարաններ
13:03 30/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՄարուքյանը Սյունիքում հանդիպել է Կապանի քաղաքապետի հետ. քննարկել են գաղափարներ
17:14 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարությունն է նման հրաման տվել, որ պետք է հետ քաշվենք․ Փարսյան
16:47 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿապան-Ագարակ ճանապարհահատվածն ամբողջությամբ անցնում է թշնամու վերահսկողության ներքո․Կապանի համայնքապետ
15:04 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿապան-Ագարակ գյուղ տանող հատվածը ստիպված ենք եղել չօգտագործել, որովհետև ամբողջովին անցել է թշնամու հսկողության ներքո.Գևորգ Փարսյան
16:18 18/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԿապանցիներն այրում են իրենց բնակարանները.2 ժամ անց Կապանի բոլոր դիրքերը կհանձնվի թշնամուն

Мэр Капана рассказал о проблемах с обработкой земельных участков, оказавшихся в поле зрения азербайджанцев 01/14/2021   16:45  |  Лента новостей
Азербайджанские вооруженные силы расположились напротив Капанского аэропорта, разбили палатки, подняли флаг и стоят с оружием, что оказывает психологическое воздействие на людей, заявил в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" мэр Капана Геворк Парсян.
По его словам, азербайджанские ВС, разместившиеся в непосредственной близости от пока еще не эксплуатируемого административного здания аэропорта и взлетно-посадочной полосы создали серьезные угрозы для жизни и безопасности жителей приграничных районов, их физической и психологической неприкосновенности.
По контролем азербайджанцев находятся разные участки дороги, ведущей из Капана в Чакатен и другие села; передвижение мирных жителей по этой трассе оказалось под угрозой. Парсян отметил, что на прилегающей к дороге территории также располагаются азербайджанцы, и эти участки жители проходят, не останавливаясь.
"Возникли проблемы со свободным передвижением. Рискованно останавливаться", - заявил Парсян. Он добавил, что азербайджанцы не могут останавливать автомобили с армянскими госномерами.
Парсян также рассказал, что местных жителей тревожит вопрос обработки многих земельных участков в Капане.
"Жители боятся, потому что эти земельные участки расположены на границе и находятся в поле зрения врага. Речь идет в общей сложности о земельных участках площадью около 700 га. Поскольку община Капан не богата сельскохозяйственными угодьями, поэтому площадь считается достаточно большой для общины", - заявил Парсян.