Պատերազմի հետևանքով վիրավորված զինծառայողների համար սայլակ և քայլակ ստանալու ընթացակարգը կպարզեցվի 01/14/2021 12:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Բժշկասոցիալական փորձաքննության իրականացման կարգում փոփոխություն կկատարվի։ Համապատասխան նախագծին գործադիրը հավանություն տվեց կառավարության այսօրվա նիստում։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ նախագծով ներդրվում է պարզեցված ընթացակարգ պատերազմի հետևանքով վիրավորում ստացած զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց աջակցող միջոցներ տրամադրելու համար․
«Գործող կարգավորման համաձայն՝ վիրավորում ստացած զինծառայողները և քաղաքացիական անձիք աջակցող սարքեր, մասնավորապես սայլակ կամ քայլակ ստանալու համար պետք է ունենան հաշմանդամության խումբ, որից հետո ստանան այն։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ գործող կարգավորումներով հաշմանդամության խումբ ստանալը որոշակի բժշկական գործընթացից հետո է տեղի ունենում, սակայն որոշ դեպքերում հենց բուժման ընթացքում սայլակների ու քայլակների անհրաժեշտություն կա։ Առաջարկվող ընթացակարգը հնարավորություն է տալիս կարիքների գնահատման միջոցով առանց հաշմանդամության խմբի տրամադրման գործընթացն ավարտելու արագ գործընթացով տրամադրել այդ օժանդակ սարքերը»,-ասաց Մեսրոպ Առաքելյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ ոչ թե կարիք ունեցող քաղաքացին է գալու կառավարության կամ նախարարության մոտ, այլ նախարարությունն ինքն է գնում և տեղում կարիքները գնահատում։
Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ ամեն օր այցելում են բուժհաստատություններում գտնվող զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց։

Раненые в ходе войны смогут получить ходунки и коляски в упрощенном порядке - глава Минсоца Армении 01/14/2021   12:41  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило внесение изменений в порядок проведения медико-социальной экспертизы.
Как отметил министр труда и по социальным вопросам Армении Месроп Аракелян, в частности, внедряется упрощенный порядок предоставления вспомогательных средств военнослужащим и гражданским лицам, получившим ранения в ходе военных действий.
“Действующие нормы регулирования предусматривают, что для получения вспомогательных средств, как то: ходунки или инвалидные коляски, военнослужащий или гражданское лицо, получившее ранение, должен иметь группу инвалидности, после чего только ему предоставляются данные средства”, - пояснил министр.
Учитывая, что по действующему регулированию группа инвалидности предоставляется после определенного медицинского процесса - в течение 3 месяцев после завершения лечения, а необходимость в ходунке или инвалидном кресле возникает еще в ходе лечения, предлагаемая процедура позволяет предоставить эти вспомогательные средства в ускоренном порядке без получения инвалидности путем оценки нужд”, - пояснил Месроп Аракелян.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что представители министерства сами посетят граждан, чтобы на месте оценить их нужды, а не наоборот.  В ответ Аракелян заявил, что сотрудники министерства ежедневно навещают военнослужащих и гражданских лиц, проходящих лечение в медучреждениях.