Հայ-ղազախական տնտեսական կապերը զարգացման լավ նախադրյալներ ունեն. վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել դեսպան Ուրազաևի հետ 01/14/2021   17:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Ուրազաևին հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված արդյունավետ գործունեություն ծավալելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-ղազախական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և ընդգծել երկու երկրների սերտ փոխգործակցության փաստը նաև բազմակողմ ձևաչափերում՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ և ԱՊՀ շրջանակում: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանն ու Ղազախստանն ունեն տնտեսության բնագավառում գործակցության մեծ ներուժ, որի իրացման գործում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեության և մասնավոր հատվածների միջև կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Դեսպան Ուրազաևը շնորհակալություն է հայտնել անձամբ վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը սերտ համագործակցության համար՝ վստահեցնելով, որ հետագա գործունեության ընթացքում ևս բոլոր ջանքերը ներդնելու է հայ-ղազախական բարեկամական հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելուն: Դեսպանը նշել է, որ անցած 5 տարիների ընթացքում երկկողմ կապերը շարունակական կերպով ընդլայնվել են բոլոր ոլորտներում: Խոսելով տնտեսական փոխգործակցության մասին՝ պարոն Ուրազաևը նկատել է, որ չնայած կորոնավիրուսի պանդեմիային՝ 2020 թվականին երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալներն աճել են 50 տոկոսով, ինչը լավ նախադրյալ է աճի տեմպերը պահպանելու ու զարգացնելու համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տնտեսական համագործակցության հեռանկարներին, ԵԱՏՄ-ում Ղազախստանի նախագահության առաջնահերթություններին, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի:
17:23 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍորոսի հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի նախագահը ԲԴԽ անդա՞մ կդառնա. Yerevan.today
15:03 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հանդիպել է Արամ Սարգսյանին և Գուրգեն Արսենյանին
08:45 14/01/2021  |  ՄամուլԻշխանական քարոզչամեքենան շրջանառում է թեզը, թե գերիների հարցը չլուծվեց, որովհետեւ ռուսները չուզեցին «Փաստ»
08:30 14/01/2021  |  ՄամուլՊաշտոնի հատուկ կուրս է անցել՝ Փաշինյանի համար․ Էքսկլյուզիվ «ՀՐԱՊԱՐԱԿ»
22:23 13/01/2021  |  ՀարցազրույցՀրապարակային հանդես գալով կողմ են կոռուպցիայի վերացմանը, բարեվարքության ամրապնդմանը, իսկ պրակտիկայում դրսևորում են այլ վարքագիծ. ԿԿՀ նախագահ

Пашинян: Армения и Казахстан имеют большой потенциал для экономического сотрудничества 01/14/2021   18:00  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в Республике Армения Тимура Уразаева, который завершает свою дипломатическую миссию в нашей стране. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства.
Премьер-министр поблагодарил господина Уразаева за направленную на развитие армяно-казахстанских отношений эффективную работу. Никол Пашинян отметил важность продолжительного развития армяно-казахстанских отношений и подчеркнул факт тесного сотрудничества между двумя странами в многосторонних форматах - в рамках ЕАЭС, ОДКБ и СНГ. По словам премьер-министра, Армения и Казахстан имеют большой потенциал для экономического сотрудничества, для реализации которого Никол Пашинян отметил необходимость активной деятельности межправительственной комиссии и расширения связей между частными секторами двух государств.
Посол Уразаев поблагодарил лично премьер-министра и правительство Республики Армения за тесное сотрудничество, заверив, что в ходе своей дальнейшей деятельности продолжит прилагать все усилия для содействия развитию армяно-казахстанских дружественных отношений. Посол отметил, что за последние 5 лет двусторонние отношения планомерно расширялись по всем направлениям. Говоря об экономическом сотрудничестве, г-н Уразаев отметил, что, несмотря на пандемию коронавируса, объем товарооборота между двумя странами в 2020 году увеличился на 50%, что является хорошей предпосылкой для сохранения и развития роста.
В ходе встречи собеседники коснулись перспектив экономического сотрудничества, приоритетов председательства Казахстана в ЕАЭС, а также других вопросов регионального значения.