Մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների և հայաթափման քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ. ԱԳՆ հայտարարությունը Բաքվի հակահայկական ջարդերի կապակցությամբ 01/13/2021   11:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
31 տարի առաջ միջազգային հանրությունն ականատես դարձավ Ադրբեջանում հայ ժողովրդի դեմ հերթական ոճրագործության. օրեր շարունակ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում առանձնակի դաժանությամբ իրականացվեցին Բաքվի բազմամշակութային դիմագծի առանցքը հանդիսացած հայ բնակչության ջարդերը ու զանգվածային տեղահանումները: Եղան հարյուրավոր սպանվածներ, անդամախեղվածներ և անհետ կորածներ, տասնյակ հազարավոր փախստականներ: 1990թ. հունվարին Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերով ավարտին հասցվեց Ադրբեջանի հայաթափման գործընթացը:
Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության թիրախում էր ոչ միայն դարեր շարունակ Բաքվում ապրած և արարած հայ բնակչությունը, այլև քաղաքի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը:
Մինչ օրս պատասխանատվության չեն ենթարկվել Բաքվի հակահայկական ջարդերի կազմակերպիչները և իրականացնողները, որոնք շարունակվում են փառաբանվել որպես հերոսներ:
Ավելին, մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների և հայաթափման այդ քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ: Վերջինիս վառ վկայությունն է այսօր Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքների լիակատար հայաթափումը, որն իրականացվել է զանգվածային պատերազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների միջոցով:
Այսօր հարգանքի տուրք մատուցելով Բաքվում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակին՝ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության և ողջ աշխարհասփյուռ հայության միասնական հանձնառությունը` երաշխավորելու  իր հայրենիքում ազատ, անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու հայ ժողովրդի իրավունքը:

Азербайджан продолжает политику этнических чисток и деарменизации в отношении Арцаха - МИД Армении 01/13/2021   12:16  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с 31-й годовщиной антиармянских погромов в Баку.
"31 год назад международное сообщество стало свидетелем очередного преступления против армянского народа в Азербайджане. На протяжении нескольких дней в столице Азербайджана с особой жестокостью осуществлялись резня и массовые депортации армянского населения, составляющего основу мультикультурного облика Баку. Сотни убитых, искалеченных, без вести пропавших, десятки тысяч беженцев. Антиармянскими погромами в Баку в январе 1990 года был положен конец процессу изгнания армян из Азербайджана", - говорится в заявлении МИД.
В МИД отметили, что мишенью политики армянофобии азербайджанских властей было не только армянское население, веками проживавшее и созидавшее в Баку, но и армянское культурно-историческое наследие города.
Во внешнеполитическом ведомстве Армении указали, что до сих пор не привлечены к ответственности организаторы и исполнители антиармянских погромов в Баку, которых продолжают прославлять как героев.
Более того, как отметили в МИД Армении, Азербайджан и по сей день продолжает эту политику этнических чисток в отношении Арцаха и его деарменизации. "Ярким свидетельством тому является полное изгнание армян из оккупированных сегодня Азербайджаном территорий в Арцахе посредством массовых военных преступлений и этнических чисток", - заявили в МИД Армении.
"Сегодня, отдавая дань уважения памяти невинных жертв антиармянских погромов в Баку, мы еще раз подчеркиваем совместное обязательство Республики Армения, Республики Арцах и рассеянной по всему миру армянской диаспоры гарантировать право армянского народа на свободную, безопасную и достойную жизнь на своей Родине",- подчеркивается в заявлении МИД.