Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազների եռակողմ հանդիպում 01/12/2021   19:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ հունվարի 12-ին տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի, ինչպես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի մասնակցությամբ:
Հանդիպման նպատակն էր միջազգային իրավական ոլորտում հետագա շփումների ձևավորման, դրա համար անհրաժեշտ պայմանների, ինչպես նաև արդիական մի քանի հարցերի շուրջ քննարկման ծավալումը:
Այդ շրջանակներում որպես միջազգային իրավական գործակցության ծավալման երաշխիք՝ Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է հրադադարի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի հնարավորինս արագ կատարման անհրաժեշտությունը, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց սեղմ ժամկետներում Հայաստան վերադարձնելու, իսկ մինչ այդ նրանց կյանքի և առողջության երաշխավորման, նրանց այլ իրավունքների ապահովման հարցը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը կարևոր երաշխիք կհանդիսանա եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված մյուս պայմանավորվածությունների կատարման և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման համար:
Այս իմաստով Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է նաև տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչությունից զերծ պահելու, դրա դեմ ընդհանուր պայքարի խնդիրը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ վերը նշված, ինչպես նաև իրավական բնույթի այլ խնդիրների շուրջ քննարկումներն աշխատանքային ռեժիմով շարունակելու վերաբերյալ:
16:22 12/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում
17:07 30/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գլխավոր դատախազը սեպտեմբերի 24-ին կարող էր չեղարկել այս պատերազմը, բայց նա նախընտրեց ծառայել դավաճան Նիկոլին և իր խուժանախմբին». Արթուր Համբարձումյան
16:51 29/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը կմեկնի Մոսկվա
19:20 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին
22:36 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գլխավոր դատախազն այսօր հավատարմության վճռական երդում տվեց Նիկոլ Փաշինյանին». Հայկ Նահապետյան
12:56 25/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՔրգործ հարուցել պետական դավաճանության հիմքով. Իրավաբանների հանրային պահանջը՝ Արթուր Դավթյանին

Генпрокурор Армении на встрече с азербайджанским и российским коллегами поднял вопрос скорейшего возвращения армянских военнопленных 01/13/2021   09:23  |  Лента новостей
По инициативе генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова во вторник в Москве состоялась трехсторонняя встреча с участием генпрокуроров Армении и Азербайджана Артура Давтяна и Кямрана Алиева. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении. Во встрече также принял участие генпрокурор РФ Игорь Краснов.
Целью встречи было установление дальнейших контактов в области международного права, обсуждение необходимых условий, а также ряда актуальных вопросов.
В этом контексте Давтян в качестве гарантии разворачивания международно-правового сотрудничества поднял вопрос о необходимости скорейшего выполнения восьмого пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года о скорейшем возвращении армянских военнопленных и других удерживаемых лиц в Армению, а до этого гарантирования соблюдения их права на жизнь, здоровье и обеспечения других прав.
Генпрокурор Армении подчеркнул, что возвращение военнопленных и гражданских лиц станет важной гарантией выполнения других договоренностей, достигнутых в рамках трехстороннего заявления, и укрепления мира в регионе.
В этом смысле Артур Давтян также поднял вопрос защиты региона от международного терроризма и совместной борьбы с ним.
В ходе встречи были достигнуты договоренности о продолжении в рабочем режиме  обсуждения вышеупомянутых, а также других вопросов правового характера.