Սյունիքը մեր պետականության ողնաշարն է, և պետք է ձեռնարկենք անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցները. Փաշինյան 01/13/2021   15:19  |  Մեկնաբանություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր կայացած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են Սյունիքի մարզի սահմանային միջավայրի փոփոխությամբ պայմանավորված իրավիճակը և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումները:
Բացելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, այսօրվա մեր խորհրդակցությունը նվիրված է Սյունիքի մարզի խնդիրներին, և մենք այսօր պետք է քննարկենք հարցերի բավական լայն շրջանակ: Հայտնի իրադարձությունների բերումով Սյունիքի սահմանային միջավայրն էական փոփոխություններ է կրել, և այսօր պետք է քննարկենք այն միջոցառումները, որ իրականացվում են Սյունիքի հատվածում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ապահովելու համար, պետք է քննարկենք մինչ այժմ իրականացված աշխատանքները և թե ինչպես պետք է շարունակենք այդ աշխատանքները ու ինչ ուղղությամբ: Իհարկե, շատ կարևոր են սոցիալ-տնտեսական, կոմունիկացիոն խնդիրները, կարևոր են նաև բնապահպանական խնդիրները, և հարցերի բավական լայն շրջանակ ունենք քննարկելու:
Բազմիցս եմ առիթ ունեցել ասելու, որ Սյունիքը համարում եմ մեր պետականության ողնաշարը, և մենք պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկենք Սյունիքում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ապահովելու համար՝ ոչ միայն Սյունիքում, այլև ամբողջ հանրապետության տարածքում, բայց Սյունիքն այս առումով ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Նաև պետք է քննարկենք, թե ինչ սոցիալական և տնտեսական ծրագրեր ենք իրականացնելու այն համայնքներում, որոնք սահմանային նոր կարգավիճակ են ստացել՝ ըստ էության, հայտնվել են սահմանային բնակավայրերի կարգավիճակում: Եվ այսօր կկայացնենք որոշումներ, ձեռք կբերենք պայմանավորվածություններ և կպայմանավորվենք նաև դրանց հետագա իրականացման ընթացքի վերաբերյալ»:
Վարչապետին զեկուցվել է Սյունիքի սահմանամերձ համայնքների և ճանապարհների անվտանգության ապահովման, սահմանային կետերի տեղորոշման աշխատանքների, քաղաքացիների հնարավոր գույքային վնասների փոխհատուցման գործընթացի և հարակից այլ խնդիրների լուծման ընթացքի մասին:
Արձանագրվել են ընթացիկ արդյունքները, քննարկվել են դեռևս առկա խնդիրների հնարավոր լուծումները և հետագա անելիքները՝ ճանապարհային, հաղորդակցության ենթակառուցվածքների բարելավման, սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է գործընթացում ներգրավված պատասխանատու մարմիններին՝ արդեն իսկ ձեռնարկվող միջոցառումները, ինչպես նաև խնդիրների գույքագրման և լուծման աշխատանքները շարունակել միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի շրջանակում, որն օպերատիվորեն կարձանագրի պրոբլեմները և լուծումներ կտա:
14:27 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2020թ Քննչական կոմիտեի աշխատակիցներին տրվել է ավելի քան 2,5 մլն դոլարի պարգևավճար
13:36 13/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս գործադիր իշխանություն չեմ գնում. մասնագիտական աշխատանքի եմ գնում. Ջհանգիրյան
23:40 12/01/2021  |  Քաղաքական«Վստահ եմ, որ երեկ Մոսկվայում ստորագրված փաստաթուղթը Հայաստանում իրավական ուժ չի ստանալու». Անուշավան Դանիելյան
22:12 12/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարման քաոսը ի՞նչ մակարդակի պետք է հասնի՝ պատերազմի ավարտից մեկ ամիս անց տասնյակ նոր գերիներ ունենալու համար. ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ

“Сюник - хребет нашей государственности”: Пашинян созвал совещание для обсуждения мер безопасности 01/13/2021 16:25 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел совещание, в ходе которого была обсуждена ситуация, обусловленная изменением приграничной среды в Сюникской области, и меры, предпринимаемые для обеспечения безопасности, сообщает пресс-служба правительства.
Открывая совещание, Пашинян отметил, что “в связи с известными событиями приграничная среда Сюника претерпела существенные изменения".
“Сегодня мы должны обсудить меры, принимаемые для обеспечения безопасности Республики Армения на сюникском участке”, проделанную доселе работу, и то, как и в каком направлении мы должны ее продолжить”, - сказал Пашиняна.
Премьер Армении также отметил важность социально-экономических и коммуникационных вопросов, а также экологических проблем.
“Я неоднократно имел повод заявить, что считаю Сюник хребтом нашей государственности, и мы должны принять все меры в Сюнике для обеспечения безопасности Республики Армения: не только в Сюнике, но и на всей территории республики, однако Сюник имеет в этом отношении особое значение. Также мы должны обсудить, какие социальные и экономические программы мы будем реализовывать в общинах, которые получили новый статус, по сути, оказались в статусе приграничных населенных пунктов. И сегодня мы примем решения, достигнем договоренностей и согласуем ход их дальнейшей реализации”, - сказал Пашинян.
Премьеру доложили о ходе решения вопросов обеспечения безопасности на приграничных дорогах и общинах Сюника, работе по расположению пограничных пунктов пропуска, о процессе возмещения возможного имущественного ущерба граждан и других связанных с этим вопросов.
Зафиксированы текущие результаты, обсуждены возможные решения все еще существующих проблем, дальнейшие действия по улучшению дорожных и коммуникационных инфраструктур, решению социально-экономических проблем и по другим направлениям.
Пашинян поручил ответственным органам, задействованным в процессе, продолжить уже реализуемые мероприятия, а также работы по инвентаризации и решению проблем в рамках межведомственной рабочей группы, которая оперативно зафиксирует проблемы и найдет решения.