Ադրբեջանցիները Որոտանի երկհարկանի տանն են մնում․ նախկին բնակչին թույլ չեն տվել անգամ իրերը դուրս բերել 01/13/2021   13:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Որոտան համայնքում երկհարկանի տունը, որը բնակիչներին նաեւ աշխատանքով էր ապահովում, ադրբեջանցիներին է անցել։ Չնայած նախնական պայմանավորվածության, թշնամին թույլ չի տվել  սեփականատիրոջը տանից իրերը վերցնել։ Առանց զգուշացնելու հիմա նրանք այդ տանն են ու վայելում են Որտանի տունը՝ ամբողջական գույքով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Որոտանի գյուղապետ Սուրեն Օհանջանյանը։
Արդեն ադրբեջանական կողմին  պատկանող տանից մի փոքր վերև այգեգործական ընկերություններ են, որոնք բնակիչներին էին տրամադրվել օրինական փաստաթղթերով։ Այդ ադրբ այգիները  մշակվում  էին երկու այգեգործական կազմակերպությունների կողմից, իսկ ներկայումս  դրանք եւս ադրբեջանական են դարձել ։  Դրանցից մեկն ուներ 50- ից ավելի տնտեսություն, մյուսում՝ հարյուրից ավելի այգիներ կային, որտեղ նաև կառուցվել էին 1-2 հարկանի մոտ երկու տասնյակ շենք-շինություն։ Դրանք Որոտանում կառուցվել են այն հողերի վրա, որոնք ՀՀ գործկոմի որոշումներով են հատկացվել մարդկանց։
Փաստացի՝ Որոտանը զրկվել է  326 հեկտարից ավելի մասնավոր և համայնքային սեփականություն համարվող հողատարածքներից։
Այգիների ադրբեջանական կողմին անցնելու պատճառով ընկերությունների ավելի քան հարյուր  աշխատակից այլեւս զրկվել են ապրուստի միջոցից։
«Մարզպետը տեղեկացված է, ԱԱԾ-ն տեղեկացված է, ՄԻՊ- ը ևս ներկա է եղել, բոլորը տեղյակ են խնդրին։ Կառավարությունից փոխատուցում տրամադրելու մասին պատասխանի ենք սպասում։ Մենք խոսում ենք հողի մասին, որ դա մեր տարածքն է, մեր կառավարությունն ու բոլորն էլ պիտի ջանք թափեն, որպեսզի ապացուցենք, որ դա մերն է, մեր վարչական տարածքն է ու հողերը մեզ հետ տան»,- ասաց Օհանջանյանը։
«Մինչեւ հիմա սպասում ենք։ Մեր սայլը դեռ տեղից չի շարժվել։ Էսօր-էգուց են անում ու դեռ ոչ մի պատասխան չկա»,- ասաց գյուղապետը։
Որոտանում հույս ունեն, որ սահմանազատման աշխատանքներից հետո հողերը հետ կբերեն, բայց հիմա ադրբեջանցիները թույլ չեն տալիս ոչ մի հայի մուտք գործել տարածք։
«Տեսնենք, սահմանների ճշտումն արվի, հասկանանք ՝ հետ են տալիս մեզ, թե մնում է իրենց։ Մենք ասում ենք, որ հողերը մերն է, ով որ գծագիրն ու սահամանազատումն արել է, նա պիտի ասի , վերջապես մասշտաբային հարց է»,- ասաց Օգանջանյանը։
Գյուղում իրենց տներն ու այգիները կորցրած անձանց տվյալներն ու փաստաթղթերը հավաքագրել են, ներկայացրել  մարզպետարան։ Վնասի չափը դեռ հաշվարկված չէ։
18:22 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքերը լցված են Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհին. «բարի գալուստ Ադրբեջան» ցուցանակ են տեղադրում. Գորիսի փոխքաղաքապետ
09:56 25/12/2020Գյուղապետի եղբոր տունն անցել է թշնամու տիրապետության տակ. «Հրապարակ»
15:15 24/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեզ ասում են՝ արխային եղեք, եթե ձեր տներն ընկնեն թուրքի սահմանի մեջ, տների գումարը կփոխհատուցնեք…Էս ի՞նչ գործարք է, մեզ թուրքի գումար պետք չի, մեզ մեր հայրենիքն է պետք». Որոտանի համայնքապետ

Азербайджанцы остаются в двухэтажном доме Воротана: бывшему владельцу даже не позволили вывезти вещи 01/13/2021   14:59  |  Лента новостей
Двухэтажный дом в общине Воротан Сюникской области Армении, который обеспечивал жителей также работой, перешел азербайджанцам. Несмотря на предварительную договоренность, враг не позволил владельцу забрать оставшиеся в доме вещи. Без предупреждения они уже поселились там и пользуются домом в Воротане со всем его имуществом. Об этом в беседе с “ФактИнфо” рассказал глава села Воротан Сурен Оганджанян.
Чуть выше уже принадлежащего азербайджанской стороне дома расположены садоводческие компании, которые были предоставлены местным жителям в соответствии с законным документом. Эти сады обрабатывались двумя садоводческими организациями. А теперь они тоже перешли к азербайджанцам. Одна из них насчитывала более 50 хозяйств, а в другой было более ста садов, где также были возведены порядка двух десятков одноэтажных и двухэтажных строений. Они были построены на тех землях Воротана, которые по решению исполкома были выделены людям.
Фактически, Воротан лишился земельных участков площадью 326 гектаров, которые считаются частной и общинной собственностью.
Из-за того, что сады перешли азербайджанской стороне, более ста сотрудников компаний лишились работы и, как следствие, средств к существованию.
“Губернатор проинформирован, СНБ в курсе, Омбудсмен также присутствовал. Все осведомлены о проблеме. Ждем от правительства ответа о предоставлении компенсации. Мы говорим о земле, о том, что это наша территория. Наше правительство и все должны приложить усилия, чтобы доказать, что это наша административная территория, и вернуть нам земли”, - сказал Оганджанян.
В Воротане лелеют надежду на то, что после демаркации границы удастся вернуть земли, но в настоящее время азербайджанцы не пускают армян на территорию.
“Посмотрим, после уточнения границ, поймем, вернут их нам обратно или они достанутся им. Мы говорим, что это наша земля. Тот, кто чертил и проводил границу, тот и должен сказать. В конце концов, этот масштабный вопрос”, - сказал Оганджанян.
Данные и документы жителей, потерявших свои дома и сады в селе, представлены губернатору. Размер ущерба еще не подсчитан.