Գերիների հարցի քաղաքականացումն արգելված է. ՄԻՊ 01/12/2021   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերիների հարցի քաղաքականացումն արգելված է։ Այս մասին ասուլիսի ընթացքում ասել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից գերիների փոխանակման հարցում արհեստական խոչընդոտների ստեղծմանը և Ադրբեջանի ԱԳՆ֊ի՝ ՄԱԿ֊ի քարտուղարին ուղղված փաստաթղթին, որով մեր 62 ռազմագերիները ներկայացված են որպես ահաբեկիչներ։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը փորձում է արհեստական ընթացակարգերով  ձգձգել և քողարկել գերիների փոխանակման գործընթացը։
Թաթոյանը նշեց, որ անթույլատրելի է հետպատերազմյան այս փուլում մարդու իրավունքների հարցերը քաղաքականացնելը։
Ռազմական գործողությունների դադարից հետո գերիները պետք է ազատ արձակվեն և վերադարձվեն, նրանց նկատմամբ քրեական վարույթ իրականացնելն արգելված է։
Բացի դա՝ Ադրբեջանի պնդումները, թե գերիների վերադարձի հարցի վերաբերյալ ժամկետներ նշված չեն նոյեմբերի 9֊ի հայտարարությունում, դեռևս ոչինչ չի նշանակում, քանի որ դա միջազգային իրավունքի պահանջ է։ Ավելին՝ հայկական կողմն արդեն վերադարձրել է Ադրբեջանին ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի հանցագործներին։
Ըստ Թաթոյանի՝ դա նպատակ է հետապնդում հայ հասարակությանը հոգեկան տառապանք պատճառել, լարվածություն առաջացնել, ինչն իրենց քաղաքականության մասն է։
11:30 09/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՀՀ պետական սահմանների որոշման հարցում մեխանիկական մոտեցումները, նման արագությամբ գործընթացները պետք է ուղղակի բացառվեն. Թաթոյան
20:54 03/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողները պետք է վերադարձվեն Հայաստան` անհապաղ ու առանց որևէ նախապայմանի. Թաթոյան
11:27 02/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիեւը խախտում է նոյեմբերի 10-ի փաստաթղթի պահանջները. գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն Հայաստան, առանց որևէ նախապայման. Թաթոյան
12:41 01/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴժվարություններն ու մարտահրավերները դեռ շարունակում են ուղեկցել մեզ. Արման Թաթոյանի ուղերձը

Политизация вопроса пленных запрещена – омбудсмен Армении 01/12/2021   13:50  |  Лента новостей
Политизация вопроса пленных запрещена. Об этом заявил на пресс-конференции во вторник Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян, комментируя создание Азербайджаном искусственных препятствий в вопросе обмена пленными и адресованный генсеку ООН документ МИД Азербайджана, согласно которому 62 пленных армянина представлены как террористы.
По его словам, Азербайджан пытается искусственными процедурами затягивать и завуалировать процесс обмена пленными.
Татоян отметил, что на этом послевоенном этапе недопустима политизация вопросов, касающихся прав человека.
"После прекращения боевых действий пленные должны быть освобождены и возвращены; осуществление уголовного производства в отношении них запрещено", - сказал он.
Кроме того, как указал он, утверждения Азербайджана о том, что сроки возращения пленных не указаны в заявлении от 9 ноября, ничего не значат, поскольку это требование международного права. Более того, как напомнил Татоян, армянская сторона вернула Баку азербайджанских преступников, осужденных на пожизненное заключение.
Тем самым, как отметил Татоян, Баку преследует цель причинить армянскому обществу душевные страдания, вызвать напряжение, что являются частью их политики.