Շուրջ 700 առանձնատուն է տրամադրվելու բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներին 01/12/2021 14:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Շուրջ 700 առանձնատուն է տրամադրվելու բնակավայրերից տեղահանված արցախցիներին, հայտնում են ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունից:
Նշվում է, որ տեղահանված բնակիչների համար Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների գյուղական անբնակ առանձնատների վերանորոգման ծրագրի շրջանակներում անցած տարվա դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ մեկնարկել է 71 առանձնատան վերանորոգումը: Դրանցից 34-ն արդեն հանձնվել է շահագործման, իսկ մյուսների վերանորոգումն ընթացքում է:
Նախատեսված 700 առանձնատան վերանորոգման աշխատանքները կմեկնարկեն առաջիկայում՝ անբնակ տների թվի վերաբերյալ շրջվարչակազմերի տվյալները ստանալուց անմիջապես հետո:
Հաղորդագրության մեջ նաև ասվում է, որ ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության և 28 շինարարական կազմակերպության միջև պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել՝ վերականգնման աշխատանքներին զուգահեռ սկսել նաև այդ առանձնատների վերանորոգումը.
Գյուղական առանձնատները, ներքին և արտաքին հարդարումից բացի, կունենան խոհանոց և ներքին սանհանգույց։
Մինչ այդ՝ համապատասխան պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվում շրջվարչակազմերի և անբնակ առանձնատների սեփականատերերի հետ: Բացի այդ՝ ծրագրում ընդգրկված են նաև գյուղական բնակավայրերի այն տները, որոնցում երկար տարիներ փաստացի ոչ ոք չի բնակվում: Ծրագրի ֆինանսավորումը կատարվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով:

Около 700 частных домов будут предоставлены вынужденным переселенцам в Арцахе 01/12/2021 17:41 | Лента новостей
Около 700 частных домов будут предоставлены вынужденным переселенцам в Арцахе, сообщает Министерство градостроительства Арцаха.
В рамках программы восстановления частных нежилых сельских домов для вынужденных переселенцев в Аскеранском, Мартунинском и Мартакертском районах, по состоянию на 30 декабря прошлого года, начался ремонт 71 частного дома. 34 из них уже сданы в эксплуатацию, остальные ремонтируются.
Отмечается, что запланированные работы по ремонту 700 частных домов начнутся в ближайшее время, сразу после получения данных о количестве нежилых домов, представленных областными администрациями.
Сообщается, что между 28 строительными компаниями и Министерством градостроительства Республики Арцах было достигнуто соглашение о начале ремонта этих частных домов. параллельно с восстановительными работами.
У сельских частных домов, помимо внутренней и внешней отделки, будет кухня и внутренний санузел.
До этого, в районных администрациях оговариваются соответствующие договоренности с владельцами нежилых частных домов. Кроме того, в программу включены и те дома сельской местности, где на протяжении многих лет фактически никто не проживает.