Գեորգի Կուտոյանի ինքնասպանության գործով վարույթը կասեցվել է 01/12/2021 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը կասեցվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Ռիմա Եգանյանը։
Հիշեցնենք, որ 2020թ հունվարի 17-ին Երևանի Պարույր Սևակի փողոցի բազմաբնակարան շենքերից մեկում` իր բնակարանում, հյուրասենյակի բազմոցի վրա հայտնաբերվել է Գեորգի Կուտոյանի դին` հրազենային վնասվածքով: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով։ Դեպքի վայրում՝ բազմոցի դիմաց առկա փոքր սեղանի վրա հայտնաբերվել է 35 հատ կրակված պարկուճ և 6 հատ գնդակ, հյուրասենյակի հատակին հայտնաբերվել է 7 հատ պարկուճ, 1 հատ գնդակ, իսկ հյուրասենյակի հարևանությամբ գտնվող խոհանոցի հատակին հայտնաբերվել է ևս 3 գնդակ: Իսկ Կուտոյանի աջ ոտքի մոտ՝ հատակին, հայտնաբերվել է Glock տեսակի ատրճանակ առանց փամփուշտի: Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ դեպքից առաջ՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջերին կրակել իր տան պատերին։
ՔԿ-ից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում՝ ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը կասեցվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, այն է՝ հայտնի չէ անձը, որը գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ:

Производство по делу о самоубийстве экс-главы СНБ Армении Георгия Кутояна приостановлено 01/12/2021 11:55 | Лента новостей
Производство по уголовному делу о смерти бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Георгия Кутояна приостановлено. Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Рима Еганян.
Напомним, тело Георгия Кутояна с огнестрельным ранением было обнаружено в его квартире на улице Паруйра Севака в Ереване 17-го января 2020 года. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 110(доведение до самоубийства) УК РА. На столике напротив расположенного в гостиной дивана, где было обнаружено тело Г. Кутояна, найдено 35 стреляных гильз и 6 пуль. На полу в гостиной обнаружено 7 гильз и одна пуля, еще три пули нашли на полу на расположенной по соседству с гостиной кухне. А на полу возле правой ноги Г. Кутояна был обнаружен пистолет марки Glock без патрона. Согласно официальной версии, перед инцидентом, в конце декабря 2019 года, Кутоян стрелял по стенам дома.
Как сообщили “ФактИнфо” в СК, в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета предварительное следствие по уголовному дело о смерти экс-директоар СНБ Армении Георгия Кутояна приостановлено по пункту 1 части 1 статьи 31 Уголоно-процессуального кодекса РА(лицо, которое должно было быть привлечено в качестве обвиняемого по делу, неизвестно).