Նիկոլն արժանացել է Ադրբեջանի քառակի հերոսի կոչմանը. Միքայել Մինասյան 01/11/2021 12:31 | ԼՐԱՀՈՍ
2,5 տարի Նիկոլը պատրաստում էր մեր պարտությունը։ Բոլոր ուղղություններով՝ ռազմական, քաղաքական-դիվանագիտական, տեղեկատվական. հետևողականորեն, մանրակրկիտ, ջանասիրաբար և հատուկ ցինիզմով էր պատրաստում մեր ձախողումը։
Եթե հետադարձ հայացք նետենք դիվանագիտական և տեղեկատվական բաղադրիչներին, ապա կբախվենք սարսափելի իրականության հետ։ Նիկոլը, ով հայտարարում էր «նոր Հայաստանի» մասին, իրականում դարձավ նոր Ադրբեջանի «շինարարը»։ Մինչև Ստեփանակերտի հանրահավաքում «Արցախը Հայաստան է և վերջ» գոռալը, մինչև 2020-ի հուլիսին Տավուշի սրացումը աշխարհը Ադրբեջանին ընկալում էր որպես հավերժական ագրեսոր։ Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը, նրա կանոնավոր սպառնալիքները և մկանները չդադարող խաղը կասկած չեն թողել ոչ միջնորդների, ոչ էլ միջազգային դերակատարների մոտ այն բանում, որ հենց Ադրբեջանն է ագրեսոր երկիր ղարաբաղյան գործընթացում և ապակառուցողական կողմ՝ բանակցություններում։
Նիկոլը պետք է փոխեր դա։ Միտումնավոր նվաստացնելով Մինսկի խմբին՝ ուժի չկիրառման երաշխավորին, նվազեցնելով նրա դերը կարգավորման գործում, նա հայտարարել է նոր դիրքերից բանակցություններ սկսելու մասին և սկսել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կառուցել ուղղակիորեն՝ շրջանցելով միջնորդներին։ Տավուշում տեղական նշանակության մարտեր սանձազերծելով՝ նա լեգիտիմացրել է հակահայկական ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի ստեղծումը։ Տեսնելով պատերազմի ակնհայտ նախապատրաստությունները, ոչ երկիմաստ զգուշացումներ ստանալով ՀԱՊԿ-ից՝ զբաղվել է 2050-ին Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի հաղթանակների պլանավորմամբ։
Պատմական դաշնակիցների հետ վիճելով, նորերին ձեռք չբերելով, բանակը թուլացնելով և հասարակության մեջ ատելություն սերմանելով՝ Նիկոլը 2,5 տարում Հայաստանը վերածեց Ադրբեջանի համար ամենահարմար հակառակորդի՝ կանխորոշված պարտությամբ երկրի։
Պատերազմի ժամանակ խայտառակ սուտը, Աննա Հակոբյանի միջամտությունը զորքերի կառավարման գործընթացին, ձախողված մոբիլիզացիան, ոչ կոռեկտ ռազմական որոշումների շարքը, որի գագաթնակետը Շուշիի հանձնումն էր, զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների ու գերիների թաքցրած թիվը.Ահա մեր հերոսի գործողությունների արդյունքը գերագույն գլխավոր հրամանատարի դերում:
Արդեն 2 ամիս է, ինչ մենք կապիտուլացվել ենք, բայց մեր նահանջը չի դադարում։ Մենք ամեն օր ինչ-որ բան կորցնում եւ ինչ-որ բան հանձնում ենք: Ադրբեջանի գռեհիկ հռետորաբանությանը գոնե որևէ հստակ արձագանքի բացակայությունը երաշխիք է, որ այդ գործընթացը կանգ չի առնի։
Դադարել է արդյո՞ք Ադրբեջանը ագրեսոր երկիր լինելուց: Իհարկե, ոչ։ Արդյո՞ք բարձրացվում է Թուրքիայի պատասխանատվության եւ միջազգային ահաբեկչության հարցը կատարվածի մեջ: Իհարկե, ոչ։ Կարելի՞ է արդյոք համարժեք համարել միջազգային գործընկերների արձագանքը տեղի ունեցածին՝ նույնիսկ հաշվի առնելով Նիկոլի անգործունակությունը։ Իհարկե, ոչ։ Կարելի՞ է համակերպվել նման դասավորության հետ։ Իհարկե, ոչ։
Իսկ Նիկոլը.. Նիկոլն արժանացել է Ադրբեջանի քառակի հերոսի կոչմանը՝ հայկական բանակի քայքայման, ադրբեջանական դիվանագիտության ձեռքբերումների, տեղեկատվական պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակի, երրորդ Ղարաբաղյան պատերազմում Ադրբեջանին մատուցած նշանակալի ծառայությունների համար:
Ամենասարսափելին այն է, որ նա պատրաստ է և վճռական է դառնալ նաև Ադրբեջանի հնգակի հերոսը՝ այս անգամ ՀՀ տարածքները յուրացնելու և պանթուրքական միջանցք ստեղծելու համար։ Եվ միայն մեզնից է կախված՝ կկարողանա արդյոք նա իր կրծքին հերթական ադրբեջանական պարգևը կախել։

Никол заслужил звание четырежды героя Азербайджана - Микаел Минасян 01/11/2021   13:34  |  Комментарий
2,5 года Никол готовил наше поражение. По всем направлениям - военному, политико-дипломатическому, информационному - он последовательно, тщательно, с усердием и особым цинизмом готовил наш провал. Об этом в своем Telegram-канале пишет бывший посол Армени при Святом Престоле Микаел Минасян. Запись Минасяна публикуем ниже:
"Если бросить ретроспективный взгляд на дипломатические и информационные составляющие, сталкиваешься с ужасающей реальностью. Никол, который заявлял о "новой Армении", на самом деле стал "строителем" нового Азербайджана. До крика на митинге в Степанакерте “Арцах - это Армения и точка”, до тавушского обострения в июле 2020-го мир воспринимал Азербайджан как вечного агрессора. Милитаристская риторика Азербайджана, его регулярные угрозы и непрекращающаяся игра мускулами, не оставляли сомнений ни у посредников, ни у международных акторов в том, что именно Азербайджан является страной-агрессором в карабахском процессе и деструктивной стороной в переговорах.
Никол должен был это изменить. Намеренно унижая Минскую группу - гаранта неприменения силы - уменьшая ее роль в урегулировании, он заявил о начале переговоров с новых позиций и начал выстраивать отношения с Азербайджаном напрямую, в обход посредников. Развязав бои местного значения в Тавуше, он легитимизировал создание антиармянского азербайджано-турецкого тандема. Видя очевидные приготовления к войне, получая недвусмысленные предупреждения из ОДКБ - занимался планированием побед армянской сборной по футболу на чемпионате Европы в 2050-ом.
Рассорившись с историческими союзниками, не обретя новых, ослабив армию и посеяв ненависть в обществе, Никол за 2,5 года превратил Армению в самого удобного противника Азербайджану - страну с предначертанным поражением.
Позорное вранье во время войны, вмешательство Анны Акобян в процесс управления войсками, проваленная мобилизация, череда некорректных военных решений, апогеем которой явилась сдача Шуши, скрываемое число погибших, раненых, пропавших без вести и пленных - вот итог действий нашего героя в роли Верховного Главнокомандующего.
Уже 2 месяца как мы капитулировали, но наше отступление не останавливается. Мы ежедневно что-то теряем и что-то сдаем. Отсутствие хоть какого-то внятного ответа на хамскую риторику Азербайджана - гарантия того, что этот процесс не остановится.
Перестал ли Азербайджан быть страной-агрессором? Конечно же, нет. Снимается ли вопрос ответственности Турции и международного терроризма во всем случившемся? Конечно же, нет. Можно ли считать адекватной реакцию международных партнеров на все происходящее - даже с учетом недееспособности Никола? Конечно же, нет. Можно ли смириться с таким раскладом? Конечно же, нет.
А Никол... Никол заслужил звание четырежды героя Азербайджана: за разложение армянской армии, за достижения азербайджанской дипломатии, за триумф Азербайджана в информационной войне, за значительные заслуги перед Азербайджаном в Третьей Карабахской войне.
Самое страшное, что он готов и полон решимости стать и пятикратным героем Азербайджана - в этот раз за разбазаривание территорий Республики РА и создание пантюркистского коридора. И только от нас зависит сможет ли он повесить очередную азербайджанскую награду себе на грудь".