Բացարձակ անընդունելի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների փոխանակմանը. ՄԻՊ 01/08/2021   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բացարձակ անընդունելի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակմանը կամ վերադարձին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«1. Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված բոլոր հայ զինծառայողները պետք է ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայաստան:
Դա պետք է արվի անհապաղ ու առանց որևէ նախապայման և վերջ:
2. Բացարձակ անընդունելի է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետում չկա կոնկրետ ժամկետ` կապված գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակմանը կամ վերադարձին:
Բայց սա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի իշխանությունների համար թույլատրելի է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների ու մարդասիրական պայմանավորվածությունների անընդհատ խախտումը. արհեստական ձգձգվում է գերիների վերադարձը, չի հայտնվում նրանց իրական թիվը ու նույնիսկ փորձեր են արվում ներկայացնել իրական թվից նվազ թվաքանակ, այդ ողջ ընթացքում շարունակվել է նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը, այդ մասին վկայող տեսանյութերի նպատակային հրապարակումը, խոչընդտվում է զոհվածների մարմինների փոխանակումը ու այլն:
Արդեն հայտարարել եմ, որ այս ամենը հոգեկան տառապանքներ է պատճառում գերիների ընտանիքներին, խաղում է հայ հասարակության էմոցիաների հետ ու լարվածություն է առաջացնում մեր երկրում և դա արվում է նպատակային:
Այս եզրահանգումները հիմնված են Մարդու իրավունքների պաշտպանին հացեագրվող բողոքների ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև շուրջօրյա մշտադիտարկման արդյունքների վրա:
3. Ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարությունները, թե գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցները ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ ահաբեկիչներ են ու ձերբակալված են, կոպտորեն ոտնահարում են հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը և մարդու իրավունքները պաշտպանող միջազգային պահանջները:
Այդ հայտարարություններն ուղիղ հակասում են նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջին:
Նրանք կարգավիճակով գերի են և վերջ:
Նույնությամբ բոլոր պահանջները պետք է տարածվեն նաև զոհվածների մարմինների փոխանակման և անհայտ կորածների որոնողական ու փրկարարական աշխատանքների նկատմամբ:
4. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը բացարձակ դատապարտելի է համարում բնույթով մարդասիրական ու մարդու իրավունքներին առնչվող այս հարցի քաղաքականացումը կամ անգամ հեռավոր կերպով այն տարածքային որևէ հարցի հետ կապելը կամ դա քաղաքական նպատակներով օգտագործելու ադրբեջանական իշխանությունների ակնհայտ փորձերը»,- գրել է Թաթոյանը:
16:04 30/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանների որոշման հարցը մարդկանց կենսական իրավունքները լրջորեն վտանգելու, ապրուստը հոգալու խնդրի առաջ է կանգնեցրել․ Պաշտպանի այցը Գեղարքունիքի մարզ
12:55 30/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը իրավապաշտպան ՀԿ-ներին թիրախավորելու անթույլատրելիության վերաբերյալ
10:20 30/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն Պաշտպանին է տրամադրել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացների հետ կապված պաշտոնական դիրքորոշում
18:03 29/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանի գլխավորած աշխատանքային խումբը Գեղարքունիքի մարզի սահմանային գյուղերում է
15:17 29/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ աշխատակազմի բժիշկը, այցելել են Ադրեջանում գերությունից վերադարձած գերիներին
10:27 29/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանցիների կողմից ցուցանակի տեղադրումը արվել է ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով .ՄԻՊ

Омбудсмен Армении назвал абсолютно неприемлемым отсутствие сроков обмена пленными в трехстороннем заявлении от 10 ноября 01/08/2021   17:29  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Все армянские военнослужащие, захваченные в плен азербайджанскими военными, должны быть освобождены и возвращены в Армению. Об этом заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
“Это должно быть сделано немедленно и без каких-либо предусловий, и точка”, - написал Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен  назвал абсолютно неприемлемым то, что в 8-м пункте трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года нет конкретного срока, связанного с обменом или возвращением пленных или лиц, находящихся в неволе.
Однако, как отметил омбудсмен Армении, это не означает, что властям Азербайджана можно постоянно нарушать международные требования в области прав человека и гуманитарные договоренности. “Возвращение пленных искусственно затягивается, их реальное количество не разглашается, и даже предпринимаются попытки занизить их реальное число. В течение всего этого периода продолжаются пытки и бесчеловечное обращение с ними, целенаправленная публикация свидетельствующих об этом видеоматериалов,  чинятся препятствия для обмена телами погибших. Я уже заявлял, что все это причиняет душевные страдания семьям пленных, играет с эмоциями армянского общества и вызывает напряженность в нашей стране, и это делается специально”, - указал омбудсмен.
По словам Армана Татояна, все эти выводы основаны на итогах рассмотрения жалоб, адресованных Защитнику прав человека, а также на результатах круглосуточного мониторинга.
"Заявления властей Азербайджана о том, что наши соотечественники, находящиеся в плену, являются не военнопленными, а террористами и были задержаны, грубейшим образом нарушают послевоенный гуманитарный процесс и международные требования по защите прав человека. Эти заявления напрямую противоречат также требованию пункта 8-го трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года. Они пленные по статусу, и точка”, - подчеркнул Татоян.
Таким же образом, по словам омбудсмена Армении, все требования должны касаться также обмена телами погибших, работ по поиску и спасению пропавших без вести.
Омбудсмен Армении считает абсолютно предосудительными политизацию этого вопроса гуманитарного характера и связанного с правами человека, даже отдаленное увязывание его с какой-либо территориальной проблемой или явные попытки властей Азербайджана использовать его в политических целях.