Բաքուն իր դիրքերն է առաջ տանում Ղարաբաղում՝ խախտելով պայմանավորվածությունները. Վիտալի Բալասանյան 01/06/2021 11:44 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտում են պայմանավորվածությունները և իրենց դիրքերն առաջ են տանում Լեռնային Ղարաբաղի խորքում։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի - ին հայտնել է ԼՂՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը։
«Ադրբեջանը բազմիցս խախտում է Արցախի Հանրապետության այսօրվա պայմանական սահմանները։ Շփման գծում ևս ժամանակ առ ժամանակ խախտումներ են լինում. նոյեմբերի 10-ի դրությամբ ֆիքսված շփման գիծը չի պահպանվում, ադրբեջանցիներն առաջ են տանում իրենց դիրքերը, փորձում են տարբեր սադրանքների դիմել, սակայն Արցախի պաշտպանության բանակը սադրանքների չի տրվում»,-ռուսական «РИА Новости» գործակալության հետ զրույցում ասել է Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի կողմից խախտումներ են արձանագրվել Աղդամի, Ասկերանի, Ստեփանակերտի և Կարմիր Շուկայի ուղղությամբ:
«Բացի այդ, արձանագրված խախտումների մասին տեղեկացնում ենք ռուսական խաղաղապահ զորախմբին, ճիշտ է, բարձրացված հարցերը դեռ մասամբ են լուծվում, սակայն այդ ուղղությամբ նկատվում են դրական միտումներ», - ասել է Բալասանյանը:

Баку продвигает свои позиции в Карабахе, нарушая договоренности - Виталий Баласанян 01/06/2021   12:46  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Вооруженные силы Азербайджана нарушают договоренности и продвигают свои позиции вглубь Нагорного Карабаха. Об этом, как передает Sputnik Армения, заявил РИА Новости секретарь Совета безопасности НКР Виталий Баласанян.
"Азербайджан неоднократно нарушает сегодняшние условные границы Республики Арцах. На линии соприкосновения также периодически бывают нарушения: по положению на 10 ноября фиксированная линия соприкосновения не сохраняется, азербайджанцы продвигают свои позиции, пытаются совершить различные провокации, но Армия обороны Арцаха не поддается провокациям", - сказал Баласанян
По его словам, нарушения со стороны Азербайджана зафиксированы в направлении Агдама, Аскерана, Степанакерта и Кармир Шука (Красный Базар).
"Кроме того, о зафиксированных нарушениях сообщаем российскому миротворческому контингенту, правда, поднятые вопросы пока решаются частично, однако в этом направлении наблюдаются положительные тенденции", - сказал Баласанян.