Պատերազմի մեկնարկից հետո ՀՀ պետական սահմանը հատելու 8 դեպք է արձանագրվել 01/05/2021 12:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 27֊ից դեկտեմբերի 30֊ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ապօրինի սահմանահատման դեպքերի առթիվ հարուցվել է 8 քրեական գործեր։ Այս մասին «Փաստինֆո»֊ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ԱԱԾ֊ից։
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից անցել է շուրջ 2 ամիս, բայց հայկական կողմը դեռևս շարունակում է Ադրբեջանին հանձնել նույնիսկ այն տարածքները, որոնց մասին նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը հրապարակված հայտարարությունում որևէ նշում անգամ չկար, ընդ որում՝ Փաշինյանն ինքն է հայտարարել, որ կան բանավոր պայմանավորվածություններ։
Մասնավորապես, սահմանազատման աշխատանքներն անհասկանալի պատճառներով իրականացվում են Խորհրդային քարտեզով՝ GPS համակարգի միջոցով, ինչը նոր խնդիրներ է առաջացնում հայկական կողմի համար։ Այս ընթացքում արձանագրվել են դեպքեր՝ ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ սահմանը հատելու և Սյունիքի մարզի սահմանային գյուղերի բնակիչներին տեղահան անելու փորձեր, մասնավորապես, փորձ է կատարվել «համոզել» համայնքների բնակիչներին ազատել տարածքը՝ պատճառաբանելով, որ դրանք ադրբեջանական են։ Մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվել նաեւ Վարդենիսում, Տավուշում ադրբեջանցիներ նկատելու վերաբերյալ:
ՀՀ սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առնչությամբ «Փաստինֆո»֊ն գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱԱԾ՝ պարզելու, թե քանի դեպք է գրանցվել, ինչին ի պատասխան հայտնել են, որ սեպտեմբերի 27֊ից դեկտեմբերի 30֊ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ապօրինի սահմանահատման դեպքերի առթիվ հարուցվել և քննվել է 8 քրեական գործ։
Հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, որոնցից մեկը Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի է։ Ինչ վերաբերում է Սյունիքի մարզում գտնվող գյուղերի տարածք ադրբեջանցիների կողմից մուտք գործելու և բնակիչներին տեղահանելու դեպքերին, ապա ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում այս դեպքերի վերաբերյալ քրեական գործ չի քննվում։

8 случаев незаконного пересечения госграницы Армении зафиксировано с начала войны 01/05/2021   12:41  |  Лента новостей
В следственном департаменте Службы национальной безопасности(СНБ) Армении в период с 27-го сентября по 30-е декабря возбуждено 8 уголовных дел по факту незаконного пересечения границы. Об этом в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” сообщили в СНБ.
Напомним, что с момента подписания Николом Пашиняном акта о капитуляции прошло два месяца, но армянская сторона все еще продолжает сдавать Азербайджану даже те территории, о которых нет даже какой-либо пометки в заявлении, опубликованном в ночь с 9–го на 10-е ноября. При этом Пашинян сам заявил о наличии устных договоренностей.
В частности, работы по расчерчиванию границы по странным причинам проводятся по советской карте, посредством GPS, что создает новые проблемы для армянской стороны. За это время зафиксированы случаи пересечения азербайджанцами границы РА и попытки выселения жителей приграничных сел Сюникской области, в частности, была предпринята попытка “уговорить” жителей общин освободить местность, мотивировав тем, что она азербайджанская.  В прессе муссировались сведения и том, что азербайджанцы были замечены также в Варденисе и Тавуше.
В связи со случаями незаконного пересечения границы РА ИА “ФактИнфо” направило письменный запрос в СНБ с тем, чтобы выяснить количество зафиксированных случаев. В ответ в ведомстве сообщили, что в период с 27-го сентября по 30-е декабря в следственном департаменте СНБ по факту незаконного пересечения границы было возбуждено 8 уголовных дел.
Обвинение в рамках уголовных дел предъявлено 7 лицам, один из которых – гражданин Азербайджанской Республики. Что касается вторжения азербайджанцев на территорию сел, находящихся в Сюникской области, и случаев выселения жителей, то расследования уголовного дела по этим случаям в следственном департаменте СНБ не ведется.