Ադրբեջանցիները մտել են Շուռնուխ ու մինչեւ հունվարի 5-ը ժամանակ տվել, ամեն ինչ պրծավ. համայնքապետ 01/02/2021 16:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանցիները մտել են Շուռնուխ ու բնակիչներին ժամանակ տվել մինչեւ հունվարի 5-ը հեռանալ տարածքից: Այդ մասին հայտարարել է Շուռնուխ համայնքի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը` ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ:
«Ժողովուրդ ջան, ամեն ինչ պրծավ, եկան ադրբեջանցիք, էլ բան չկա անելու: Մինչև ամսի 5-ը վերջնական ժամանակը տվեցին, իրանք արդեն պոստերը դրել են: Ամսի 5-ի առավոտը ստեղ ոչ մեկ չպիտի մնա՝ անասուն անցավ իրանցն ա, մարդ անցավ իրանցն ա»,-ասաց համայքապետը:
Նա նշել է, որ իրեն մատնանշել են 1942 թվականի գենշտաբի քարտեզը: «Այդ քարտեզը ես էլ ունեմ ու տվել եմ մեր սահամանապահներին, ցույց է տալիս սահմանը գյուղի տակից, անտերություն է սա», - ասել է համայնքապետը:

“Все кончено”: азербайджанцы вторглись в Шурнух и выдвинули ультиматум 01/02/2021   18:24  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанцы вторглись в село Шурнух на юге Армении и дали местным жителям время до 5 января покинуть деревню, рассказал глава сельской администрации Акоп Аршакян в прямом эфире со своей страницы в Facebook.
"Народ, все кончено. Явились азербайджанцы... больше делать нечего. До 5 января установили окончательный срок. Они уже выставили свои посты", - рассказал Аршакян.
Он сообщил, что азербайджанцы поставили условие, что к утру 5 января здесь не должно остаться ни местных жителей, ни домашнего скота. “Скотина забежит – их. Человек пройдет – их”, - сказал он.
Он также рассказал, что ему показали карту генштаба 1942 года. “У меня тоже есть эта карта. Я дал ее нашим пограничникам. Показывает границу из-под села. Это безвластье”, - сказал староста села.