Պաշտպանության բանակը չի բացառում, որ գործ ունենք ավելի վաղ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված քաղաքացիների դաժան սպանության հետ 12/30/2020   16:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 29-ին համացանցի ադրբեջանական տիրույթում տարածվել են կադրեր, որտեղ, ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, պատկերված են Արցախի օկուպացված Հադրութի շրջանի Հակակու գյուղի մերձակայքում սպանված 6 հայ զինծառայողների մարմիններ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է ավելի վաղ արված իր հայտարարությունն այն մասին, որ ո՛չ դեկտեմբերի 27-ին, ո՛չ նախորդող և ո՛չ էլ հաջորդող օրերին ՊԲ որևէ ստորաբաժանում, որևէ զիծառայող ընդգրկված չեն եղել որևէ մարտական գործողության մեջ և նույնիսկ մեկ կրակոց չեն արձակել: Շփման գծի ամբողջ երկարությամբ հրադադարի ռեժիմը պահպանվել և պահպանվում է:
Ավելին` ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը, ներկայացված «մարտերի» պարագայում, խոսում է իրենց իսկ կողմից վերահսկվող տարածքների խորքում, առաջնագծից բավական հեռու գտնվող գյուղի մասին, որտեղ հայտնվելու համար ՊԲ զինծառայողները պետք է հատեին առաջնագիծը և ռազմերթ կատարեին թշնամու թիկունքում, ինչը, հաշվի առնելով հենց իրենց՝ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների առկայությունը, ինչպես նաև ՌԴ խաղաղապահ առաքելության գործոնը, ուղղակի հնարավոր չէ:
Պակաս կարևոր չէ նաև «զուգադիպությունը», որ նախօրեին Ադրբեջանը խախտել է վաղօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և չի թույլատրել որոնողական խմբերի մուտքը տարածքներ, որտեղ, իրենց պնդմամբ, ընթացել են այդ «մարտերը»։ Եվ սա այն դեպքում, երբ որոնողական խմբերի՝ այդ տարածքներում աշխատանքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել դեկտեմբերի 27-ին, այսինքն, ադրբեջանական կողմի պնդմամբ, հենց այն օրը, երբ «մարտեր էին ընթացել»։
Նշված փաստերի համադրությունը ենթադրելի է դարձնում, որ ադրբեջանական կողմի գործողություններն ու հայտարարությունները նպատակ ունեն կոծկել հերթական պատերազմական հանցագործությունը, և հենց այդ նպատակին է միտված եղել որոնողական խմբերին հիշյալ տարածքներ մուտք գործելու թույլտվությունից հրաժարվելը:
Ներկայում ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում՝ պարզելու տարածված կադրերում պատկերված անձանց ինքնությունը։ Պաշտպանության բանակը չի բացառում, որ գործ ունենք ավելի վաղ ադրբեջանական գերության մեջ հայտնված քաղաքացիների դաժան սպանության հետ։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի այս գործելաոճը, ինչը հակասում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տրամաբանությանը: Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու Ադրբեջանի գործած պատերազմական հանցագործությունները բացահայտելու հարցում։

Минобороны Арцаха заявило о попытках Азербайджана скрыть очередное военное преступление 12/30/2020   17:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство обороны Арцаха прокомментировало появившиеся в азербайджанском сегменте соцсетей кадры, на которых, по утверждению азербайджанской стороны, запечатлены тела 6 армянских военнослужащих, убитых близ деревни Акаку оккупированного Гадрутского района Арцаха.
Армия обороны Республики Арцах еще раз подтверждает ранее сделанное ею заявление о том, что ни одно подразделение Армии обороны Республики Арцах и ни один военнослужащий ни 27 декабря, ни в предшествовавшие, ни в последующие дни не участвовали в каких-либо боевых действиях и не произвели ни единого выстрела. Режим прекращения огня вдоль всей линии соприкосновения соблюдался и соблюдается.
Более того,  как отметили в ведомстве, очевидно, что Азербайджан в случае представленных “боев” говорит о селе, расположенном в глубине подконтрольных им же территорий, на довольно большом расстоянии от передовой.
"Чтобы оказаться там, военнослужащим Армии обороны нужно было перейти передовую линию и совершить марш-бросок в тыл врага, что, учитывая присутствие именно подразделений азербайджанских ВС, а также фактор миротворческой миссии РФ, просто невозможно", - говорится в сообщении.
Как указали в ведомстве, не менее важно “совпадение”, связанное с тем, что накануне Азербайджан нарушил ранее достигнутую договоренность и не допустил поисковые группы на территории, где, по их утверждению, шли эти “бои”.
И это, как отметили в АО, в том случае, когда договоренность о проведении поисковых работ  на этих территориях была достигнута 27 декабря, то есть, по утверждению азербайджанской стороны, именно в тот день, когда “шли бои”.
"Сопоставление указанных фактов дает основание предполагать, что действия и заявления азербайджанской стороны имеют целью скрыть очередное военное преступление, и на это был нацелен отказ от допуска поисковых групп на упомянутые территории", - отмечается в сообщении.
В ведомстве сообщили, что в настоящее время ведутся активные работы для установления личностей лиц, запечатленных на тиражируемых кадрах.
Армия обороны не исключает, что речь идет о жестоком убийстве граждан, ранее оказавшихся в азербайджанском плену.
"Решительно осуждаем методы работы азербайджанской стороны, что противоречит логике трехстороннего заявления от 9 ноября. Республика Арцах будет последовательна в вопросе раскрытия совершенных Азербайджаном военных преступлений", - говорится в сообщении.