ՀՀ-ի վարած սխալ քաղաքականության հետևանքով Ադրբեջանի կողմից կյանքի կոչվեց պատերազմ. Վիտալի Բալասանյան 12/28/2020   22:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբևիցե թույլ չեմ տվել իմ անձնական շահը վեր գերադասել և գնալ ինչ-որ պաշտոնների կամ նյութական արժեքների հետևից։ Այս մասին Արցախի հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ ասաց ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը անդրադառնալով ԱԽ քարտուղարի պաշտոնում իր նշանակմանը։
Անդրադառնալով ՀՀ կատարած իր վերջին այցին Վիտալի Բալասանյանն ասաց, որ այցի նպատակը ԳՇ պետի և Պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպելն էր. «ՀՀ և ԱՀ զինված ուժերի ապագա համագործակցության հարցն ենք քննարկել։ Արդեն տեսնում ենք, որ Արցախի սուբյեկտայնությունը պետք է բարձրացնենք»,-ասաց Վիտալի Բալասանյանը։
Հարցին որոնք էին այս պատերազմի սանձազերծման պատճառները, Վիտալի Բալասանյանն ասաց. «Կարող էինք խուսափել պատերազմից։ ՀՀ քաղաքական իշխանության ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի սխալ քաղաքականություն էր վարում։ Անհրաժեշտ էր, որ ԱՀ-ն իր սեփական քաղաքականությունը վարեր` համաձայնեցնելով ՀՀ քաղաքական և ռազմական վերնախավի հետ։ ՀՀ-ի վարած սխալ քաղաքականության հետևանքով Ադրբեջանի կողմից կյանքի կոչվեց պատերազմը»,-ասաց Վիտալի Բալասանյանը։
21:12 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղում ռուսական խաղաղապահները կստուգեն Հադրութի շրջանում հրաձգության մասին հաղորդագրությունները

Войны можно было избежать, власти Армении в лице Пашиняна вели неграмотную политику - Баласанян 12/29/2020 09:22 | Лента новостей
Войны можно было избежать, заявил секретарь совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян в интервью Общественному телевидению республики.
Баласанян считает, что политические власти Армении в лице Никола Пашиняна вели неправильную политику.
"Необходимо было, чтобы Республика Арцах вела свою собственную политику, согласовывая ее с военно-политическим руководством Армении.Из-за проводимой Республикой Армения неграмотной политики Азербайджан инициировал войну", - заявил Баласанян.
Комментируя последний свой визит в Армении, Виталлий Баласанян заявил, что ее цель - встретиться с начальником Генштаба и министром обороны. "Мы обсуждали вопрос дальнейшего сотрудничества Армении и Республики Арцах. Мы уже видим, что должны повысить уровень субъектности Арцаха.", - сказал Баласанян.