ԲԴԽ-ն դիմել է կառավարություն՝ 16 դատավորների հաստիք ավելացնելու համար 12/29/2020 11:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Դատարանների գերծանրաբեռնվածության համար ԲԴԽ-ն դիմել է կառավարություն՝ 16 դատավորների հաստիք ավելացնելու համար, սակայն դիմումին դեռևս չեն արձագանքել։ Այս մասին ասուլիսին ասել է ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Վարդազարյանը նշեց, որ 16 դատավորներից 6 հաստիքը նախատեսված է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի համար՝ քաղաքացիական մասնագիտացման, 6-ը՝ Վարչական վերաքննիչ դատարանի համար, 4-ը՝ սնանկության դատարանի համար, քանի որ այդ գործերով քննությունը երկար է տևում, այն սնանկության վարույթի իրականացում է նախատեսում։ Վարչական վերաքննիչ դատարանում նիստերը հետաձգվում են ծանրաբեռնվածության պատճառով, իսկ հաջորդ դատական նիստերը նշանակվում են 2022թ։
Նրա խոսքով՝ այդ հաստիքներն օդի և ջրի պես պետք են և հույս հայտնեց, որ 2021թ կառավարությունը ամաձայնություն կտա՝ ավելացնլու հատսիքերը։

Высший судебный совет Армении обратился в правительство из-за сверхнагрузки на суды 12/29/2020   12:03  |  Лента новостей
Высший судебный совет(ВСС) Армении в связи с высокой нагрузкой на суды обратился в правительство для увеличения штата на 16 судей, однако на заявление пока не откликнулись.
Глава ВСС Рубен Вардазарян отметил, что 6 из 16 мест предусмотрены для суда общей юрисдикции Еревана – с гражданской специализацией, 6 – для Административного апелляционного суда, еще 4 – для суда по делам о банкротстве, поскольку слушания по этим делам длятся долго; оно предусматривает осуществление производства по банкротству. Заседания в Административном апелляционном суде откладываются из-за сверхнагрузки, а  следующие судебные заседания назначаются на 2022 г.
По его словам, эти места нужны как воздух. Он выразил надежду, что правительство в 2021 году даст согласие на увеличение штата.