Ադրբեջանցիների կողմից ցուցանակի տեղադրումը արվել է ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով .ՄԻՊ 12/29/2020 10:27 | Մեկնաբանություն
Հայաստանի Գորիս քաղաքից Որոտան գյուղ տանող ճանապարհի միջնամասում երեկ` դեկտեմբերի 28-ին ադրբեջանցիների կողմից այդ երկրի քարտեզով ցուցանակի տեղադրումը խորը անհանգստություններ է առաջացրել Գորիսի, Որոտանի և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերում: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը.
«Նույնը վերաբերում է նաև ճանապարհի այդ հատվածում, ինչպես նաև Որոտան գյուղի մոտ ադրբեջանական դրոշների տեղադրմանը:
Այդ բնակավայրերի բնակիչները Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ են ներկայացրել ահազանգեր` կապված իրենց կյանքի, ֆիզիկական անվտանգության ու անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության մյուս իրավունքների հետ: Ահազանգերով նշվել է, որ նշվածը կոպտորեն ոտնահարում է իրենց իրավունքները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում անմիջապես նախաձեռնվել է մանրամասն ուսումնասիրություն: Վերլուծվել են թե´ Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ու կենտրոնական ստորաբաժանումների դիտարկումները, թե´ տեղի համայնքային մարմինների ու բնակիչների ահազանգերը:
Պարզվել է, որ Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի միջնամասում ադրբեջանցի զինվորականները տեղադրել են ցուցանակ «բարի գալուստ Ադրբեջան» գրառումով: Այդ ցուցանակի վրա պատկերված քարտեզն ակնհայտ արված է այնպես, որ Հայաստանի Սյունիքի մարզի զգալի մասը ու մեր երկրի մի շարք այլ բնակավայրեր ներկայացված են Ադրբեջանի մաս: Ամեն դեպքում, ակնհայտ է, որ դա արված է նման ընկալում առաջացնելու նպատակով: Ցուցանակը տեղադրվել է Հայաստանի մեկ քաղաքացիական բնակավայրը մյուսին կապող ճանապարհի վրա:
Ուսումնասիրության արդյունքներրն ակնհայտ հաստատում են, որ Ադրբեջանի զինվորականների նշված քայլն արվել է ՀՀ սահմանային բնակավայրերի բնակիչների իրավունքները ոտնահարող, նրանց բացահայտ ահաբեկող եղանակով (առաջին հերթին` երեխաներ, կանայք):
Սա բացարձակ դատապարտելի ու խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու բացահայտ մտադրությամբ քայլ է` առաջին հերթին հաշվի առնելով այն խոշտանգումները, անմարդկային վերաբերմունքն ու մյուս պատերազմական հանցանքները, էթնիկ զտումները, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը մեր ժողովրդի նկատմամբ կատարել են հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո:
Նման քայլերը հատկապես դատապարտելի են այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակվում են հայասպանության ու հայատյացության կազմակերպված քարոզի պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև որ Հայաստանի դեմ պատերազմի բացահայտ կոչեր են անում նաև այն ադրբեջանցիները, որոնք ունեն այդ երկրում հանրային ճանաչում ու իրենց հռչակել են իրավապաշտպան (Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ամրագրել է անհրաժեշտ ապացույցները»,-գրել է Թաթոյանը:

Омбудсмен Армении обратится в международные структуры из-за установки азербайджанцами вывески в Сюнике 12/29/2020   11:48  |  Комментарий
Установление азербайджанской стороной дорожного указателя с картой этой страны на дороге, ведущей из Гориса в Воротан, вызвало глубокое беспокойство в Горисе, Воротане и ряде других мирных населенных пунктов. Об этом на своей странице в Facebook написал Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян.
"То же самое касается появления азербайджанских флагов на этом участке дороги, а также возле села Воротан. В аппарат Защитника прав человека в Армении от жителей этих населенных пунктов поступили тревожные звонки, связанные с их жизнью, физической безопасностью и неприкосновенностью, имуществом и другими жизненно важными правами. Они указали, что перечисленные явления грубо попирают их права", - написал Татоян.
Он сообщил, что в аппарате омбудсмена Армении сразу же приступили к детальному изучению. Были проанализированы как наблюдения областных и центральных подразделений аппарата омбудсмена в Сюнике, так и тревожные сигналы, поступившие от местных органов и жителей.
"Выяснилось, что посреди приграничных населенных пунктов Армении азербайджанские военнослужащие установили вывеску с надписью "Добро пожаловать в Азербайджан". На ней изображена карта, на которой значительная часть Сюникской области Армении и ряд других населенных пунктов Армении представлены как часть Азербайджана. В любом случае, очевидно, что это сделано с целью формирования подобного восприятия. Вывеска установлена на дороге, соединяющей один населенный пункт Армении с другим", - написал Татоян.
Он отметил, что результаты исследования подтверждают, что указанный шаг азербайджанских военных был предпринят способом, попирающим права жителей приграничных населенных пунктов Армении, откровенно запугивающим их(в первую очередь – детей и женщин).
"Этот шаг достоин абсолютного осуждения. Он откровенно нацелен на устрашение мирных жителей, в первую очередь учитывая пытки, бесчеловечное отношение и другие военные преступления, этнические чистки, совершенные ВС Азербайджана в отношении нашего народа, особенно в течение войны в сентябре-ноябре 2020 года и после нее", - написал омбудсмен Армении.
Он отметил, что подобные шаги особенно предосудительны на фоне того, что в Азербайджане продолжает вестись государственная политика организованной пропаганды армянофобии, а с открытыми призывами к войне против Армении выступают и те азербайджанцы, которые в этой стране имеют общественное признание и которые провозгласили себя правозащитниками (аппарат омбудсмена Армении зафиксировал необходимые доказательства)», - написал Татоян.