Մեր մեծագույն բացթողումն այն է, որ երկուսուկես տարվա ընթացքում չենք հասցրել բավարար չափով թալանված գումարներ ետ բերել եւ պատշաճ պատրաստվել պատերազմին.Փաշինյան 12/29/2020 10:20 | Մեկնաբանություն
Երկար տարիներ Հայաստանի վարած «ճկուն» քաղաքականությունը բերեց նրան, որ 2016 թվականի հունվարին շրջանառության մեջ դրվեցին ռուսական առաջարկները, որոնք ենթադրում էին 7 տարածքների (5+2) վերադարձ:Ֆեյսբուքում նման գրառում է կատարել Նիկոլ Փաշինյանը.
«Անընդհատ շրջանառության մեջ է դրվում այն միտքը, թե ճկուն քաղաքականության պարագայում կարող էինք խուսափել պատերազմից։
Այս թեզը շրջանառողները պետք է առնվազն պատասխանեն մի հարցի․ իրենց վարած «ճկուն» քաղաքականության արդյունքում ինչու՞ հնարավոր չեղավ խուսափել 2016 թվականի պատերազմից, որին նախորդել էր 2015, 2014 թվականների աննախադեպ էսկալացիան։
Երկար տարիներ Հայաստանի վարած «ճկուն» քաղաքականությունը բերեց նրան, որ 2016 թվականի հունվարին շրջանառության մեջ դրվեցին ռուսական առաջարկները, որոնք ենթադրում էին 7 տարածքների (5+2) վերադարձ առանց ԼՂ կարգավիճակի որեւէ ճշգրտման։
Ինչու՞ Ռուսաստանը հանդես եկավ նման առաջարկով։ Մի պարզ պատճառով՝ Հայաստանի վարած «ճկուն» քաղաքականության արդյունքում մադրիդյան պրոցեսը մտել էր փակուղի, որովհետեւ Արցախը Ադրբեջանի կազմից դուրս կարգավիճակ կարող էր ստանալ միայն Ադրբեջանի համաձայնությամբ։
Ռուսաստանի եւ բոլորի համար ակնհայտ էր, որ Ադրբեջանը նման տարբերակի երբեք չի համաձայնվի (ունի չհամաձայնվելու համար անհրաժեշտ կարողություն) եւ ուրեմն, պետք էր պրոցեսը փակուղուց դուրս բերելու ուղիներ գտնել։ Եւ, ի դեպ, եթե ոմանց պնդումը ճիշտ է, թե 2018-ից հետո Հայաստանի վարած քաղաքականությունը բավարար չափով ռուսամետ չէր եւ սա էր պատերազմի պատճառը, ինչու՞ 2016-ի «բավարար չափով ռուսամետ» քաղաքականության պայմաններում ծնվեցին ռուսական առաջարկները եւ տեղի ունեցավ ապրիլյան պատերազմը։
Պատերազմից խուսափելու միայն մի տարբերակ կար՝ վերադարձնել տարածքները, մոռանալով Արցախի կարգավիճակի մասին։ Հիմա, իհարկե, ետին թվով այս տարբերակի կողմնակիցները, հասկանալիորեն, շատացել են։ Բայց նրանք հաշվի չեն առնում, որ այս պարագայում նույնպես Գորիսի հարեւանությամբ գտնվող Էյվազլիի հատվածում հայտնվելու էր ադրբեջանական ցուցանակ։ Նաեւ՝ ժամանակին մեզ մեղադրում էին «հողերը ծախելու» մեջ։ Հիմա էլ՝ կասկածելի հայտարարություններով վտանգի տակ են դնում մեր գերիների կյանքը։
«Ճկուն» քաղաքականության ջատագովների մեծագույն բացթողումն այն է, որ նրանք երկար տարիներ պատերազմից խուսափելու եւ ոչ թե պատերազմին պատրաստվելու քաղաքականություն են վարել։ Մեր մեծագույն բացթողումն այն է, որ երկուսուկես տարվա ընթացքում չենք հասցրել բավարար չափով թալանված գումարներ ետ բերել եւ պատշաճ պատրաստվել պատերազմին»,-գրել է Փաշինյանը:

“Не избегать надо было войны, а готовиться к ней”: Пашинян отреагировал на обвинения в ведении негибкой политики 12/29/2020   11:04  |  Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал постоянно тиражируемые утверждения о том, что войны в Арцахе можно было бы избежать в случае ведения более гибкой политики.
По словам Пашиняна, тот, кто раскручивает этот тезис, должен ответить на один вопрос: почему при проводимой ими "гибкой" политике не удалось избежать Апрельской войны 2016 года, которой предшествовала беспрецедентная эскалация в 2014-м и 2015-м годах.
"Проводимая Арменией на протяжении многих лет "гибкая" политика привела к тому, что в 2016 году в обращение были введены российские предложения, которые подразумевают возвращение 7 районов (5+2) без какого-либо уточнения статуса Нагорного Карабаха”, - пишет Пашинян.
Почему Россия выступила с подобным предложением? По мнению премьера Армении, по одной простой: в результате "гибкой" политики Армении "мадридский процесс" зашел в тупик, так как Арцах мог получить статус вне состава Азербайджана только с согласия самого Баку.
По словам Пашиняна, и России, и всем остальным, было понятно, что Азербайджан никогда на этот вариант не согласится(имеет необходимую для несогласия возможность), и поэтому следует найти пути вывода процесса из тупика. Кстати, если утверждения некоторых о том, что политика Армении после 2018 года была недостаточно пророссийской, верны, то почему в 2016 году, в условиях "вполне достаточной пророссийской" политики”, появились подобные российские предложения, и произошла Апрельская война”, - задается вопросом глава правительства Армении.
Пашинян отметил, что был только один вариант избежать войны – отдать территории, забыв о статусе Арцаха.
“Теперь, задним числом, сторонников этого варианта по понятным причинам стало больше. Но они не учитывают, что и в этом случае рядом с Горисом, в районе Эйвазлы, появился бы азербайджанский указатель. Кроме того, нас в свое время обвиняли в “сдаче земель”.А теперь сомнительными заявлениями ставят под угрозы жизнь наших пленных”, - написал Пашинян.
По его словам, величайший недочет поборников "гибкой" политики в том, что они долгие годы вели политику по уклонению от войны, а не по подготовке к ней.
“Наша крупнейшее упущение состоит в том, что за два с половиной года мы не успели вернуть достаточно разграбленных средств и должным образом подготовиться к войне", - отметил премьер Армении.