Վայոց Ձորի մարզից զորակոչված ու անհետ կորած զինվորների ծնողները դիմել են Պուտինին՝ օգնելու գտնել իրենց զավակներին 12/28/2020   16:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վայքի զորամասից զորակոչված ու այսօր անհետ կորած համարվող զինծառայողների ծնողներն ապավինում են Ռուսաստանի օգնությանը՝ իրենց զավակներին գտնելու հարցում, որոնք այսօր Երեւանում նամակ փոխանցեցին ՌԴ դեսպանատանը։
Ծնողները «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմում են, որ իրենց տղաներին տարել են Ջաբրայիլ, որտեղ նրանք մասնակցել են մարտի, ինչից հետո նրանցից որևէ տեղեկություն չկա։
«Մեր ծնողների մի խումբ գնացել է Արցախ և պարզել, որ այնտեղ որոշ զինվորներ տեսել են մեր տղաներին։ Մենք հիմա ենթադրում ենք, որ անհետ կորած զինվորները՝ 26 հոգի և գուցե ավելի, գտնվում են Արցախում և ցանկանում ենք, որ այս հարցը արագ լուծվի, որովհետև շատ հնարավոր է, որ նրանք կամ անտառներում են, կամ գերի են։ Մեծ ցանկություն ունենք արագ մեր դիմումը հասցնել ՌԴ նախագահին կամ գոնե Մուրադովին, որ արագ այս հարցին լուծում տան։ Տեսնում ենք և եղանակային պայմանները, և դիմացի կողմի վերաբերմունքը, ինձ թվում է, բոլորին հասկանալի է, թե հիմա ինչ են զգում անհետ կորածների ծնողները»,- նշեց զինվորի մայրը։
Ըստ նրա՝ սա արդեն ներհայաստանյան հարց չէ, ավելի շատ միջազգային է, մեծ է ՌԴ դերը, որովհետև ստորագրված համաձայնագրի կետերից մեկի համաձայն, ըստ զինվորի մոր, ՌԴ-ն պետք է նպաստի, որ անհետ կորածերի, գերիների հարցը լուծվի։ «Մենք այժմ մեծ հույսերով ուզում ենք նամակը փոխանցել։ Ցավոք՝ թագավարակի պատճառով հանդիպում կազմակերպել չի ստացվում, գոնե հույս ունենք, որ նամակը շուտ տեղ հասնի, ընթացք տան, մտնեն որոնեն՝ մեր երեխաներին գտնեն»,- նշեց նա։
Մեկ ուրիշ ծնող պատմեց, որ որդու հետ կապ ունեցել է հոկտեմբերի 7-ին, սակայն տարբեր տեղեկություններ կան, որ իրենց երեխաներին տեսել են Հադրութում և դրանով պայմանավորված՝ կարծում են, որ ողջ են երեխաները։
«Հիմա պետք է ուրիշները գան մեր կողքին կանգնեն, բայց մենք ենք ընկած բոլոր կառույցները, ամեն ինչի էլ պատրաստ են, միայն թե երեխաները գան և հասնեն։

Родители без вести пропавших военнослужащих из Вайка обратились к Путину с просьбой помочь им найти своих сыновей 12/28/2020   17:24  |  Лента новостей
Родители числящихся без вести пропавшими военнослужащих, которых призвали из военкомата Вайка, надеются на помощь России в вопросе поиска своих детей. Сегодня они передали письмо в посольство РФ в Ереване.
Родители военнослужащих в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” рассказали, что их детей забрали в Джабраил, где они участвовали в боях, после чего вестей от них не было.
“Группа родителей отправилась в Арцах и выяснила, что там некоторые из военнослужащих видели наших ребят. Мы теперь предполагаем, что пропавшие без вести солдаты, 26 человек, а может и больше, находятся в Арцахе. Мы хотим решить этот вопрос как можно скорее, потому что вполне возможно, что они находятся в лесу или в плену. Мы хотим донести наше письмо до президента РФ или хотя бы до Мурадова(командующий российским миротворческим контингентом в Арцахе – прим.ред.), чтобы они в срочном порядке решили этот вопрос. Вы же видите и погодные условия, и отношение противоположной стороны. Я думаю, всем понятно, что сейчас испытывают родители без вести пропавших”, - сказала мать одного из военных.
По ее словам, это уже не внутриармянский вопрос, а международный. Она заявила, что роль России велика, поскольку, по ее словам, в соответствии с одним из пунктов подписанного соглашения, РФ должна способствовать решению вопроса без вести пропавших и пленных. “Мы с большой надеждой хотим передать письмо. К сожалению, из-за коронавируса организовать встречу не удается. Но хотя бы есть надежда, что письмо дойдет скоро до адресата, ему дадут ход, начнутся поиски и наших ребят найдут”, - сказала она.
Еще одна родительница расскзала, что в последний раз говорила с сыном 7 октября, однако есть сведения, что их видели 15-20 октября в Гадруте, поэтому они предполагают, что их дети живы.