Ես իմ հարցերի պատասխանը չեմ ստացել, բավարարված չեմ կառավարությունից․ Անհետ կորած զինծառայողի հարազատ 12/25/2020 14:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Ավարտվեց անհետ կորած զինվորների հարազատների՝ վարչապետի հետ երեք ժամ տևաված հանդիպումը։ Ծնողներից մեկը նշեց, որ կառավարության աշխատանքը բավարար չի գնահատում, հարցերին պատասխան չի ստացել։
«Ծնողները հավաքվել են իրենց հարցերի պատասխանները լսելու համար՝ թեկուզ յոթանասուն տոկոսով։ Ես իմ հարցերի պատասխանը չեմ ստացել, բավարարված չեմ կառավարությունից։ Նորից գնալու եմ թուրքերի հետ բանակցելու»,- ասաց անհետ կորած զինծառայողի հարազատը, վերջինս երեկ նշում էր, որ ինքը անձամբ է մասնակցել անհետ կորած զինվորների որոնողական աշխատանքներին ու անգամ բանակցել է ադրբեջանցիների հետ։
Ծնողները նշում էին, որ կան մի շարք խնդիրներ․ առաջինը՝ գերեվարվածների, անհետ կորածների խնդիրն է, երկրորդը՝ զոհված զիծառայողների աճյունների որոնման ու դուրսբերման հարցն է՝ մանավանդ եղանակային անբարենպաստ պայմաններում, հաջորդը՝ ԴՆԹ ապարատների քանակի խնդիրն է։
Անհետ կորած զինծառայողների հարազատները նշեցին, որ ԴՆԹ-ի ապարատների հարցը ևս բարձրացրեցին, սակայն պատասխանը միանշանակ չի եղել, թե ե՞րբ կշահագործվի նոր ապարատը հստակ չգիտեն, բայց վստահ են, որ այս տարի այն չի օգտագործվի։
Հիշեցնենք, որ այսօր անհետ կորած զինվորների հարազատները վաղ առավոտից կառավարության շենքի դիմաց էին, իսկ երեկ էլ փակել էին Բաղրամյան-Պռոշյան խաչմերուկը։ Այսօր նրանց առաջարկել էին հանդիպել ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ, սակայն մերժել են առաջարկը ` պահանջելով հանդիպում վարչապետի հետ։

“Ответов на свои вопросы я не получил: родственник без вести пропавшего военного не удовлетворен работой правительства Армении 12/25/2020   14:29  |  Лента новостей
Завершилась встреча родственников без вести пропавших военных с премьер-министром Армении. Один из родителей считает работу правительства неудовлетворительной. По его словам, он не получил ответы на волнующие его вопросы.
“Родители собрались, чтобы выслушать ответы на свои вопросы, хотя бы на 70%. Я так и не получил ответы на свои вопросы. Я не удовлетворен работой правительства. Я снова пойду на переговоры с турками”, - заявил родственник одного из пропавших без вести военнослужащих. Последний рассказал, что лично участвовал в поисках без вести пропавших военных и даже вступил в переговоры с азербайджанцами.
Родители указали, что есть целый ряд вопросов. Первый вопрос касается пленных, без вести пропавших, второй – поиска и вывоза останков погибших военнослужащих, особенно при неблагоприятных погодных условиях. Следующий вопрос связан с количеством оборудования для ДНК анализа.
Родственники пропавших без вести военных отметили, что вопрос с оборудованием для ДНК анализа тоже был поднят, однако ответ был неоднозначным, в частности, они точно не знают, когда конкретно удастся ввести в эксплуатацию аппарат, но уверены в том, что это произойдет не в уходящем году.
Напомним, родственники пропавших без вести военных с раннего утра собрались у здания правительства. А накануне они перекрыли перекресток улицы Прошяна и проспекта Баграмяна. Сегодня им предложили встретиться с вице-премьером Тиграном Авиняном, однако они отклонили предложение, потребовав встречи с главой правительства.