Փաշինյանը հաստատեց՝ Որոտան, Շուռնուխ բնակավայրում կարող են ծագել սահմանային հարցեր, դրանք կհանգեցնեն ցավոտ իրավիճակների 12/24/2020   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սյունիքում ներկայումս տեղի են ունենում սահմանային կետերի տեղորոշման աշխատանքեր, որոնք ունեն որոշակի նրբություններ ու բարդություններ, բայց համոզված ենք, որ այդ աշխատանքը պետք է տեղի ունենա և դա անհրաժեշտ է Սյունիքի ու ՀՀ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից։ Համենայն դեպս, մեր և ՊՆ դիրքորոշումը այն է, որ այս գործողությամբ, որոնք կարող են ամենատարբեր մեկնաբանությունների տեղիք տալ, ավելացնում ենք Սյունիքի անվտանգության երաշխիքները։ Ուստի ՀՀ և Սյունիքի անվտանգության նոր երաշխիքների նոր համակարգ ենք ձևավորում»,- այս մասին Կառավարության հերթական նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանն ու կրկնեց, որ Սյունիքի՝ միջազգայնորեն ընդունված, ճանաչված տարածքից ոչ մի մմ զիջման մասին խոսք չի եղել ու չի կարող լինել։ Մյուս կողմից էլ սա չի նշանակում, թե այս պրոցեսները պետք է համարել սահմանների դեմարկացիա։
Փաշինյանը նշեց, որ այս փուլում տեղի է ունենում սահմանային կետերի տեղորոշում, որի օպերատիվ նպատակը անվտանգության ապահովումն է։
«Երկու բնակավայր ունենք, որոնց հետ կապված կարող են ծագել որոշակի հարցեր՝ մեկը Սյունիքի մարզի Որոտան բնակավայրի,  մյուսը՝ Շուռնուխ բնակավայրի մասին է, որտեղ կան որոշակի սահմանային հարցեր, որոնց շուրջ ամենօրյա աշխատանք է տեղի ունենում ու այդ հարցերը կարող են որոշակի ցավոտ իրավիճակների բերել։  Բայց ուզում եմ հավաստիացնել, որ բոլոր այն պարագաներում, երբ մեր քաղաքացիների շահերի տեսանկյունից որոշակի հարցեր կառաջանան, կառավարությունը լիարժեք փոխհատուցումներով հանդես կգա ու մեր քաղաքացիների շահերը լիարժեք  պաշտպանված կլինեն»։
Փաշինյանը կրկին նշեց, որ մի դեպքի մասին ԶԼՄ-ներում տարբեր հրապարակումներ են լինում, որոնք հարցը տարբեր տեսանկյունից են ներկայացնում։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ բացի Արցախից ՀՀ տարածքում պատերազմի հետևանքով որոշակի ավերածությունների արդյուքնում բնակավայրերում մարդկանց կացարանների մասին հարցը լուծված է։ Մասնավորապես, Սյունիքի մարզի հիմնական շահառուները մարզպետարանի միջոցով դիմել են ու ամբողջությամբ ստացել փոխհատուցումը։
10:59 24/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Պողոսյանն ազատվել է Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնից
09:35 24/12/2020  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը հույս ունի ներսից պառակտել եւ ջլատել ընդդիմությանը. Նա հատուկ հանձնարարություն է տվել․ «Փաստ»
09:27 24/12/2020  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանին մտքափոխ է արել Նիկոլ Փաշինյանը․ «Հրապարակ»
09:22 24/12/2020  |  ՄամուլԻշխանական խուճապ. վարկանիշային նորանոր հակառեկորդներ են արձանագրվում․ «Փաստ»
09:18 24/12/2020  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը հերթով կպատժի իր հրաժարականը պահանջողներին. «Հրապարակ»
23:58 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿիրակի օրը գնում ենք Էջմիածին կենդանի պատ կազմենք ու պաշտպանենք սրբավայրը. Էլիբեգովա

Пашинян предупредил о возможных "болезненных ситуациях" при решении вопросов с границей в селах Воротан и Шурнух 12/24/2020   12:32  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства коснулся событий в Сюнике.
“На данном этапе проводят работы по определению места размещения приграничных пунктов, которые заключают в себе определенные нюансы и сложности. Но я убежден, что эта работает должна быть проведена, и это необходимо с точки зрения безопасности Сюника и Армении. По крайней мере, наша позиция и позиция Минобороны заключается в том, что эти действия, который могут дать повод для разного рода комментариев, увеличивают гарантии безопасности Сюника и формируют новую систему гарантий для РА и Сюника”, - заявил Пашинян.
Он повторил, что и речи нет и быть не может об отступлении даже на один миллиметр от международно признанных границ Армении.
С другой стороны, по его словам, это не означает, что происходящие процессы следует считать демаркацией и делимитацией границ.
“Это абсолютно разные вопросы. На данном этапе происходит определение  места размещения определенных приграничных пунктов, оперативная цель которого - обеспечение безопасности", - сказал премьер.
“У нас есть два населенных пункта,  с которыми могут возникнуть определенные вопросы. Речь идет о селах Воротан и Шурнух Сюникской области, где возникли определенные вопросы с границей, для решения которых ведутся ежедневные работы. Эти вопросы могут повлечь возникновение определенных болезненных ситуаций, но я хочу заверить, что во всех случаях, при которых появятся вопросы с точки зрения интересов наших граждан, правительство выступит с предложением о возмещении в полном объеме, и интересы наших граждан будут полностью защищены”, - отметил он.
Пашинян вновь отметил, что в СМИ об одном и том же случае появляются разные публикации, которые представляют вопрос с разных ракурсов.
В свою очередь министр руда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян отметил, что вопрос с жильем граждан, чьи дома на территории Армении пострадали в ходе войны, решен. В частности, основные бенефиары из Сюника обратились в областную администрацию и получили компенсацию в полном объеме.