«Մեզ ասում են՝ արխային եղեք, եթե ձեր տներն ընկնեն թուրքի սահմանի մեջ, տների գումարը կփոխհատուցնեք…Էս ի՞նչ գործարք է, մեզ թուրքի գումար պետք չի, մեզ մեր հայրենիքն է պետք». Որոտանի համայնքապետ 12/24/2020   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արդեն 2-3 օր է թուրքն եկել ու ասում, որ պետք է ազատենք գյուղի մի հատվածը: Սա հանձնելու դեպքում, գյուղի վերևում գտնվող մի տարածք ևս ընկնում է թուրքի վերահսկողության տակ, որտեղ մոտ 7 տուն կա: Հիմա թուրքը եկել, հեռախոսով GPS-ը բացել ու ասում է իմն է՝ դուրս եկեք տներից: Այդ տներից մեկն էլ մեծ եղբորս տունն է՝ թույլ չեն տալիս մոտենան իրենց տներին,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Սյունիքի մարզի Որոտանի համայնքապետ Սուրեն Օհանջանյանը։
«Պաշտպանության նախարարություն չկա, սահմանապահ ջոկատն է պահում հիմա մեր սահմանը: ԱԱԾ –ի պետ Կարեն Ջանոյանն ու Ազգային Ժողովի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն էլ ասում են անորոշ վիճակ է, մի քիչ էլ սպասեք, մինչև սահմանների ճշգրտումը վերջնական տեղի ունենա, տեսնենք ի՞նչ ենք անում»,- նշել է համայնքապետը:
Անդրադառնալով այսօր ՀՀ-ում վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձնի կողմից արված հերթական հայտարարությանը, թե Սյունիքի երկու բնակավայրերի՝ Որոտանի և Շուռնուխի հարցով առաջիկայում ցավոտ իրավիճակներ են սպասվում, Որոտանի համայնքապետ Սուրեն Օհանջանյանը պատասխանել է. «Էդ ցավոտը գիտե՞ք ո՞րն է լինելու՝ երկու օրից գալու են ասեն՝ կներեք, ձեր տները ընկել են թուրքի սահմանի մեջ, ազատեք տարածքը: Էսքանից հետո մեզ ասում են՝ արխային եղեք, եթե ձեր տներն ընկնեն թուրքի սահմանի մեջ, տների գումարը կփոխհատուցենք…
Էս ի՞նչ գործարք է, մեզ թուրքի գումար պետք չի, մեզ մեր հայրենիքն է պետք: Էդ ցավալի փոխզիջումը հենց դա է՝ մեր տները տալիս են թուրքին, փոխարենը մեզ գումա՞ր են առաջարկում: Ուրեմն էդ ցավալի փոխզիջման մասին ասողին էլ բերեք, թող իր ընտանիքի հետ մի քանի ժամ ապրի Որոտանում, տեսնենք ինչքա՞ն կդիմանա: Այսօրվա դրությամբ, մենք մեր համայնքապետ Առուշ Առուշյանի հետ, մեր հողի ամեն թիզի համար ենք պայքարում: Ինչի՞ համար է էդ վարչապետը ձերբակալում մեր համայնքապետին, որ էլ չպայքարե՞նք: Չի լինելու նման բան: Սյունեցիք միշտ մարտական են, մենք թուրքից չենք վախենում: Դրան ասեք, որ մենք նույնիսկ հայի թուրքից չենք վախենում: Դուք էլ Երևանում ձեզ պինդ ու մարտական պահեք, մինչև մենք հասկանանք այստեղ ինչ ենք անում», - ասում է Որոտանի համայնքապետ Սուրեն Օհանջանյանը:
11:25 24/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղեկություններ են ստացվել, որ Որոտան համայնքից 12 տուն անցնում է Ադրբեջանին. Առուշ Առուշանյան
15:44 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ նախարարին ինչ հարց տվել ենք կա՛մ ասել է՝ ինքը չի տիրապետում, կա՛մ ասել է, որ մենք ճիշտ ենք․ Սսիսանի քաղաքապետ
15:31 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄի կրակոց եղավ, մեր բնակիչներն այդ հողերն էլ չեն օգտագործի․ Սիսիանի քաղաքապետ
15:19 23/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍիսիանում վարչապետի հետ հանդիպմանը եղել է 280 մարդ, որից 80-ը՝ նրա անվտանգության աշխատակիցները
22:12 22/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոտանի վիճարկելի տարածքում գտնվող մեկ շինության մոտ տեղակայված են ռուս խաղաղապահները. Սյունիքի մարզպետարան
18:43 22/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՈրոտանում ադրբեջանցիները տան տերերին մեկ ժամ ժամանակ են տվել տունն ազատելու համար. Իրինա Յոլյան

“Нам денег не надо, нам наша родина нужна”: глава Воротана рассказал о “болезненной ситуации” в общине 12/24/2020   16:02  |  Лента новостей
“Уже второй или третий день турок заявляется к нам и говорит, что мы должны освободить часть поселка. Если мы сдадим эту территорию, то расположенный выше еще один участок примерно с 7 домами окажется под контролем турка. Сейчас турок нагрянул, активировал систему GPS в смартфоне и утверждает, что это принадлежит ему и требует покинуть дома”, - рассказал в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” глава общины Воротан Сюникской области Армении Сурен Оганджанян.
“Министерства обороны нет. Отряд погранвойск охраняет сейчас нашу границу. Начальник управления СНБ по Сюникской области Карен Джаноян и депутат Национального Собрания Армен Хачатрян  тоже заявляют, что сложилась неопределенная ситуация, мол, еще немного подождите, до окончательного уточнения границы, тогда и определимся с дальнейшими действиями”, - поведал глава общины.
Комментируя очередное заявление Пашиняна об ожидающихся “болезненных ситуациях” при решении вопросов, связанных с Воротаном и Шурнухом, Сурен Оганджанян отметил:”Мы знаем, что имеется в виду под словом “болезненный”. “Объявятся через два дня и скажут, что наши дома попали в зону границы турок, освободите территорию”, - заявил он. По словам собеседника агентства, после этого, их успокаивают, утверждая, что если их дома окажутся в этих границах, то они возместят стоимость жилья…
“Что это за сделка? Турецких денег нам не надо. Нам наша родина нужна. Под этими болезненными уступками подразумевается именно это. Наши дома отдают туркам, а в обмен нам предлагают деньги. Приведите того, кто заявил об этой болезненной уступке. Приведите его, пусть поживет несколько часов в Воротане. Посмотрим, надолго ли его хватит. Сегодня мы вместе с нашим главой общины Арушем Арушуняном боремся за каждую пять нашей земли. Зачем этот премьер вздумал арестовать нашего главу общины. Не для того ли, чтобы мы перестали бороться?! Не быть этому! Сюник всегда настроен по-боевому. Мы не боимся турка. Скажите этому, что мы даже не боимся туркоподобных армян. И вы там в Ереване держитесь и сохраняйте боевой дух, пока мы тут разберемся с тем, как нам дальше быть”, - сказал глава общины Воротан Сурен Оганджанян.