«Հայրենիքի փրկության շարժման» կազմակերպած անհնազանդության ակցիաներն ավարտվեցին.նստացույցը շարունակվում է 12/24/2020 16:46 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիքի փրկության շարժման» կազմակերպած անհնազանդության ակցիաները ավարտվեցին, սակայն Հանրապետության հրապարակում նստացույցը շարունակվում է:
Այսօրվա ընթացքում ՝ Կառավարության շենքը շրջափակած քաղաքացիների նկատմամբ ոստիկանության կողմից անհամաչափ գործողությունների հետևանքով վնասվածք է ստացել 3 քաղաքացի։ Մեկ կին ուշագնաց է եղել, մեկ ուրիշը՝ ուժեղ հարված ստացել գլխին։ Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ ցանկացած միջադեպով ոստիկանությունն ուսումնասիրություն է իրականացնում և անհրաժեշտության դեպքում ծառայողական քննություն կսկվի։
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան ժամը 10-ից քաղաքացիները շրջափակել էին կառավարության շենքը, որպեսզի թույլ չտային Նիկոլ Փաշինյանին եւ կառավարության մյուս անդամները մուտք գործել շենք:
Չնայած այս ամենին՝ կառավարության անդամներին հաջողվել էր ներս մտնել և կառավարության նիստը կայացավ: Սակայն ցուցարարները փակել էին վարչապետի ավտոշարասյան ճանապարհը։ Ոստիկանների օգնությամբ ճանապարհն ազատվեց եւ շարասյունը դուրս եկավ:
Քաղաքացիները երթ կազմակերպեցին դեպի գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել և պատասխանատվության ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանին:

Акции неповиновения завершились: сидячий пикет на главной площади Армении продолжается 12/24/2020   17:19  |  Лента новостей
Акции гражданского неповиновения, организованные “Движение за спасение родины”, завершились, однако сидячий пикет на Площади Республики в центре Еревана продолжается.
Как ранее сообщалось, в результате непропорциональных действий Полиции в отношении участников акции, заблокировавших здание правительства Армении, пострадали трое граждан. Одна женщина упала в обморок, еще одна – получила сильный удар по голове. Как сообщили “ФактИнфо” в Полиции, каждый инцидент изучается, при необходимости будет начато служебное расследование.
Напомним, сегодня с утра граждане перекрыли подступы к зданию правительства, чтобы Николу Пашиняну и членам кабмина не удалось попасть в помещение. Несмотря на это, членам правительства удалось войти в  здание и провести заседание. Позже демонстранты преградили путь кортежу премьера. Дорогу удалось разблокировать после вмешательства Полиции.
Граждане сегодня также организовали шествие  к зданию Генеральной прокуратуры Армении, потребовав возбудить уголовное дело и привлечь Никола Пашиняна к ответственности.