Էդմոն Մարուքյանը՝ Սյունիքում նոր ռուսական ռազմաբազա կառուցելու վերաբերյալ 12/23/2020   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի հայտարարությունը Սյունիքի մարզին պատուհասած անվտանգային մարտահրավերը դիմակայելու վերաբերյալ
Դեռևս դեկտեմբերի 5-ին հայտարարել էի, որ մեզ անհրաժեշտ է թարմացնել մեր իրավապայմանագրային հենքը՝ կնքելով նոր անվտանգային բնույթի պայմանագիր ռազմավարական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, որից հետո տեղի ունեացան Սյունիքի հայտնի դեպքերը։
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավորները փաստահավաք այց կատարեցին Սյունիքի մարզի այն համայնքներ, որոնց սահմաններին, պատերազմի արդյունքում, անթույլատրելիորեն մոտ են դարձել Ադրբեջանի զինված ուժերի դիրքերը։
Ամփոփելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների այցը Սյունիքի մարզ՝ հարկ ենք համարում անդրադառնալ մի շարք հարցերի։ Առանցքային հարց է, թե ինչպիսի՞ն պետք է լինի Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր նոր անվտանգային պայմանագիրը, որն առաջարկվում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության կողմից կամ ինչպե՞ս ռուսական նոր ռազմաբազան կապահովի Սյունիքի անվտանգությունը։
Արցախյան 2020թ. պատերազմն էականորեն փոփոխության է ենթարկել Հարավային Կովկասում առկա գեոպոլիտիկ դրվածքները, կոտրել Հայաստանի՝ վերջին 26 տարիների ընթացքում ունեցած անվտանգության համակարգը։ Ռազմաքաղաքական զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմները, որոնք սկսած 1994թ. Բիշքեքյան արձանագրությունից թույլ էին տալիս կա՛մ զսպել կոնֆլիկտի կողմերին պատերազմի թեժ ընթացքից, կա՛մ արագ «մարել» կոնֆլիկտի էսկալացիան (ինչպես 2016թ. ապրիլին), թուրք-ադրբեջանական կործանիչ հարվածի տակ հայտնվեցին, և, որպես 44-օրյա անընդմեջ դաժան ռազմական գործողությունների արդյունք, խլեցին հազարավոր մարդկային կյանքեր, խեղեցին տասնյակ հազարավոր զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց առողջությունը, անօթևան թողեցին տասնյակ հազարավոր խաղաղ բնակիչների, սպառնալիքի տակ թողեցին նոր քաղաքներ և այլ տարածքներ։
Անկասկած, Ռուսաստանի Դաշնությունը, ի դեմս երկրի բարձրագույն ղեկավարության, որոշիչ դեր է խաղացել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հարցում։ Հայ ժողովուրդը գնահատում է ու խորապես շնորհակալ է նրա համար, թե ինչ հաստատուն կերպով ռուս խաղաղապահը կանգնեց մեր զինվորների և բնակչության կողքին։
Այդ իսկ պատճառով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը ռազմական գործողությունների ավարտից անմիջապես հետո հայտարարեց ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ տարածաշրջանի համար անվտանգության նոր մեխանիզմների ներդրման, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև խորացված ռազմաքաղաքական համագործակցության նոր պայմանագրի կնքման անհրաժեշտության մասին։
Մեր խմբակցության կողմից վերջերս երկրի հարավ կատարված այցի և Սյունիքում բնակվող մեր հայրենակիցների հետ շփումների արդյունքում՝ մենք հասկացել ենք, որ քաղաքացիներն ունեն լուրջ մտավախություններ՝ կապված նրա հետ, որ թշնամին կարող է ոտնձգել իրենց բնակավայրեր, քանի որ սահմանն արդեն չափազանց մոտ է իրենց համայնքներին։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը գտնվում է միևնույն անվտանգային գոտում, ինչ Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ առկա ռազմաքաղաքական պայմանագրային բազայի գործողության պայմաններում, մասնավորապես՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագիրը և 5 միջպետական պայմանագրերը։
Մենք առաջարկում ենք Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև խորացված ռազմաքաղաքական փոխգործակցության մեկ լայն պայմանագրում միավորել հետևյալ միջպետական պայմանագրերը՝ ժամանակակից ռիսկերի և սպառնալիքների վերագնահատմամբ, ինչը կնշանակի թղթին հանձնել այն իրողությունները, որոնք այժմ փաստացի առկա են հողի վրա.
- Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի ու նրանց գործունեության պայմանների մասին պայմանագիր (1992թ.),
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիր (1997թ.),
- Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև համատեղ անվտանգության ապահովման նպատակով զորքերի (ուժերի) կիրառման համատեղ պլանավորման հարցերի մասին համաձայնագիր (2000թ.),
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին համաձայնագիր (2015թ.),
-Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) Միացյալ խմբավորման մասին համաձայնագիր (2016թ.)։
Նոր պայմանագրում պետք է հատուկ տեղ գրավի Սյունիքի մարզի անվտանգությանը։ Ակնհայտ է, որ Արցախում ռազմական-ռազմավարական դիրքերի փոփոխություններն ստեղծել են Սյունիքում բնակվող մեր քաղաքացիների խաղաղ և անվտանգ կյանքի համար մի շարք սպառնալիքներ. խոսքը մասնավորապես Մեղրի քաղաքին և հարակից բնակավայրերին, Կապան քաղաքի շրջանի վարչական և տնտեսական կենտրոնի սահմանային դիրքին, Գորիս քաղաքին և և մի շարք հարակից համայնքներին (մասնավորապես՝ Շուռնուխ, Որոտան, Տեղ, Խնձորեսկ, Ներքին Խնձորեսկ, Դավիթ Բեկ), ինչպես նաև ԵԱՏՄ երկրները Իրանին կապող՝ Գորիս-Կապան միջպետական
ավտոմայրուղուն ադրբեջանական ուժերի անմիջականորեն մոտ լինելու մասին է։
Այս կապակցությամբ, մենք կենսական անհրաժեշտություն ենք համարում Սյունիքի մարզում նոր ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման վերաբերյալ հրատապ բանակցություններ սկսելը։ Ռազմաբազան կդառնա մի կողմից՝ Արցախում ռուսական խաղաղապահ ուժերի արդյուավետ, արագ և շարժուն գործունեության հենարան, մյուս կողմից՝ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և անվտանգության երաշխավոր, որը մտնում է ՀԱՊԿ միասնական անվտանգային գոտու մեջ, ինչպես նաև սահման հանդիսանում ԵԱՏՄ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև, որի հետ գործում է ազատ առևտրի գոտու կազմավորմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնության ռեժիմ։
Նշենք, որ Գյումրիում 102-րդ ռուսական ռազմաբազային փորձը հանդիսանում է անվտանգության ապահովման այդ մեխանիզմի արդյունավետության երաշխիքը։ Տասնամյակներ շարունակ այդ բազան ապահովում է հայ-թուրքական սահմանի անխախտելիությունը։
Մենք պատմական ենք գնահատում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև նոր պայմանագրի պոտենցիալը։ Նման փաստաթուղթը կարող է դառնալ մեր ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, ընդհանուր արժեքները համատեղ պաշտպանելու և գոյություն ունեցող սպառնալիքների դեմ պայքարելու (ահաբեկչության տարածում, տարածաշրջանի երկրների ռազմատենչ և զավթողական հռետորաբանություն, հարևան երկրների, ռազմաքաղաքական միավորների ռազմական ներուժի ընդլայնում) պատրաստակամության արձանագրումը:
Այդ իսկ պատճառներով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն սկսել է մեր կողմից առաջարկվող պայմանագրի և Սյունիքում նոր ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման վերաբերյալ հիմնական դրույթների մշակումը, և մենք պատրաստվում ենք ակտիվորեն առաջ մղել տվյալ մեխանիզմի իրագործումը, քանի որ մեր քաղաքացիների անվտանգ կյանքի ապահովումը առաջնային խնդիր է մեզ համար:
11:40 17/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷդմոն Մարուքյանը կարճատև այցով մեկնել է Մոսկվա
23:37 12/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԱյսօրվա հարձակմամբ՝ ստորագրված փաստաթղթի 1-ին կետը խախտվում է. Էդմոն Մարուքյան
12:27 11/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիան չի հրաժարվել ցեղասպանական քաղաքականությունից․ Մարուքյան
12:02 11/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ ամիս զբաղվել ենք Արցախի անկախության ճանաչման համար բանաձև ներկայացնելու հարցով․ Մարուքյան
11:41 11/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին կարծում եմ՝ միայն մենք կարող ենք դա անցկացնել․ Էդմոն Մարուքյանը՝ արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ
13:09 09/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ունենք հիվանդ քաղաքական համակարգ, և այս հիվանդ քաղաքական համակարգով ենք գնում արտահերթ ընտրությունների․ Մարուքյան
16:11 08/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՌազմագերիների հարցով հրատապ քննարկմանը կառավարությունից ներկայացուցիչ չի եղել․ Մարուքյան

Марукян предложил начать срочные переговоры о размещении новой российской военной базы в Армении 12/23/2020   14:05  |  Лента новостей
Лидер партии "Просвещенная Армения" Эдмон Марукян выступил в среду с заявлением, в котором озвучил конкретные механизмы для противодействия стоящим перед Сюникской областью Армении вызовам, предложив инициировать срочные переговоры о размещении новой российской военной базы в Сюнике.
Он напомнил, что еще 5 декабря заявил о необходимости обновления договорно-правовой базы, подписав новое соглашения об обеспечении безопасности со стратегическим партнером – Российской федерацией, после чего произошли известные события в Сюнике.
Он сообщил, что депутаты от фракции "Просвещенная Армения" побыла в населенных пунктах Сюникской области, к границам которых в результате войны позиции ВС Азербайджана недопустимо приблизились.
"Подводя итоги визита депутатов фракции «Просвещенная Армения» в Сюникскую область, считаем необходимым затронуть ряд вопросов. Ключевой из них касается того, каким должно быть наше новое соглашение о безопасности с Российской Федерацией, предложенное партией "Просвещенная Армения", или каким образом новая российская военная база обеспечит безопасность Сюника", - заявил Марукян.
Как отметил Марукян, ч война в Арцахе 2020 года серьезным образом изменила геополитический расклад на Южном Кавказе и подорвал имеющуюся на протяжении 26 последних лет систему безопасности Армении.
По его словам, механизмы военно-политических сдержек и противовесов, которые, начиная с Бишкекского протокола 1994 года, позволяли либо сдерживать конфликтующие стороны от горячей фазы войны, либо быстро “гасить” эскалацию конфликта (как это было в апреле 2016 года), оказались под сокрушительным ударом турецко-азербайджанской агрессии и как итог продолжавшихся непрерывно в течение 44 дня ожесточенных боевых действий унесли жизни тысяч людей, покалечили десятки тысяч военных и гражданских лиц, оставили без крова десятки тысяч мирных жителей, поставили под угрозу новые города и регионы.
Несомненно, по словам Марукяна, Российская Федерация в лице высшего руководства страны сыграла решающую роль в прекращении боевых действий.
“Армянский народ ценит и глубоко благодарен за то, с какой решимостью российский миротворец встал рядом с нашими солдатами и населением”» - заявил депутат.
Именно поэтому,  как указал Марукян, партия “Просвещенная Армения” сразу же после завершения горячей фазы конфликта заявила о необходимости внедрения новых механизмов безопасности как для Армении, так и для региона, в частности, заключения нового договора об углубленном военно-политическом сотруднчиестве между Арменией и Российской Федерацией.
“По итогам недавней поездки представителей нашей фракции на юг Армении и общения с соотечественниками, проживающими в Сюнике, депутаты заметили у граждан серьезные опасения по поводу того, что враг может посягнуть на населенные пункты, поскольку граница уже слишком близка к их общинам”, - рассказал парламентарий.
По словам Эдмона Марукяна, очевидно, что Армения находится в той же зоне безопасности, что и Российская Федерация, в условиях действия имеющейся военно-политической договорной базы, а именно – Договора о коллективной безопасности и 5 межгосударственных договоров.
"Мы предлагаем объединить межгосударственные договоры в единый широкий договор об углубленном военно-политическом взаимодействии между Арменией и Россией с переоценкой современных рисков и угроз, что, по сути, будет означать перенести на бумагу те реалий, которые фактически имеют место быть на земле", - заявил он.
В частности, “Просвещенная Армения” предлагает объединить следующие соглашения между Арменией и РФ:
⁃ о статусе Пограничных войск Российской Федерации, находящихся на территории Республики Армения, и условиях их функционирования (1992 год),
⁃ Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи (1997 год),
⁃ по вопросам совместного планирования применения войск (сил) в интересах обеспечения совместной безопасности между Арменей и РФ (2000 год),
⁃ о создании Объединенной региональной системы противовоздушной обороны в Кавказском регионе коллективной безопасности (2015 год),
⁃ об Объединенной группировке войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской̆ Федерации (2016 год).
По мнению Марукяна, особое место в новом соглашении должен занять вопрос безопасности Сюникской области Армении.
Очевидно, как указал Марукян, что изменения военно-стратегических позиций в Арцахе создали ряд угроз для мирной и безопасной жизни  приживающих в Сюнике граждан Армении. В частности, речь идет о непосредственной̆ близости азербайджанских сил к городу Мегри и прилегающим населенным пунктам, приграничной позиции административного и экономического центра региона города Капан, города Горис и ряда близлежащих общин (в частности, Шурнух, Воротан, Тех, Хндзореск, Неркин Хндзореск, Давид Бек), а также межгосударственной автомагистрали Горис-Капан, связывающей страны ЕАЭС с Ираном.
"В этой связи, мы считаем жизненно необходимым начать срочные переговоры о размещении новой российской военной базы в Сюникской области. Военная база с одной стороны станет опорой для эффективного, оперативного и мобильного функционирования российских миротворческих сил в Арцахе, а с другой - гарантом долгосрочного мира и безопасности в регионе, который входит в единую зону безопасности ОДКБ, а также является границей ЕАЭС с Исламской Республикой Иран, с которой действует режим временного соглашения, направленного на формирование зоны свободной торговли", - сказал Марукян.
По словам депутата, опыт 102-ой российской военной базы в Гюмри является залогом эффективности такого механизма обеспечения безопасности. Марукян отметил, что на протяжении десятилетий эта база обеспечивает нерушимость армяно-турецкой границы.
"Мы считаем потенциал нового соглашения между Арменией и Россией историческим. Такой документ может стать констатацией многовековой дружбы наших народов, готовности сообща защищать общие ценности, бороться с возникшими угрозами (распространение терроризма, милитаристская и захватническая риторика стран региона, расширение военного потенциала стран-соседей и иных военно-политических блоков)", - отметил  Марукян.
По словам лидера "Просвещенной Армении", именно поэтому партия начала проработку основных пунктов предлагаемого ими договора и размещения новой российской военной базы в Сюнике.
"Мы собираемся активно продвигать реализацию данного механизма, поскольку обеспечение безопасной жизни наших граждан является для нас  первоочередной задачей", - заявил Марукян.
09:56 23/12/2020  |  Лента новостейРоссийские миротворцы завершают разминирование северной окраины Степанакерта
12:14 22/12/2020  |  Лента новостей35 вагонов с гуманитарной помощью из России прибыли в Арцаха – МЧС РФ
10:59 22/12/2020  |  Лента новостейВ Арцах уже вернулись около 43 тыс. жителей
10:29 22/12/2020  |  Лента новостейРоссийские военные инженеры разминировали около 250 гектаров местности в Арцахе
17:17 21/12/2020  |  Лента новостей"Держись, Арцах": фонд "Товмасян" посвятил видеоклип армянским военнослужащим и НКР
16:34 21/12/2020  |  Лента новостейРоссийские миротворцы не допустили в Нагорном Карабахе ни одного серьезного инцидента - Шойгу
15:52 21/12/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Путин назвал гарантию безопасности в Нагорном Карабахе