Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական թիմին ընտրել էր ընտրողների 34 տոկոսը, որն այլեւս վաղուց չկա, նա պետք է հեռանա քաղաքականությունից. Արա Սաղաթելյան 12/21/2020   20:31  |  Քաղաքական
Նիկոլ Փաշինյանը և նրա թիմը քաղաքական ապագա չունեն։ Արտահերթ ընտրությունների մասին հեքիաթները ոչինչ չեն տալու, որովհետև իրենց հայտնած մոտեցումը, թե իբրև ունեն ժողովրդի մեծամասնության քվեն, վստահությունը, այդպես չէ։ Պետք է նայել ճշմարտության աչքերին և անել հասարակ մաթեմատիկական հաշվարկ, որի շուրջ կարելի է բանավիճել, չհամաձայնել, բայց փաստը մնում է փաստ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանը։
«Ժամանակին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ղեկավարվող քաղաքական ուժը ստացավ 70 տոկոս՝ 50 տոկոսից պակաս քվեարկածներից, իրականում՝ ամբողջ ընտրողների ծավալից իրենք ստացել են 34.14 տոկոս քվե։ Դա իրենց պիկն էր, երբ բոլորը սպասում էին փոփոխությունների, բոլորը վստահում էին, ակնկալում էին և բոլորն ուզում էին ապրել լավ և երջանիկ։ Ակնհայտ է, որ 34 տոկոսը վաղուց չկա։ 48 տոկոս քվեն պասիվ քվեարկություն է, տվյալ իրավիճակում, երբ երկիրը քանդված է և մարդիկ հոգեբանորեն շատ վատ վիճակում են գտնվում, եթե վաղը լինեն ընտրություններ կմասնակցի 65-70 և ավել տոկոս, մարդիկ դուրս կգան և կփորձեն պաշտպանվել՝ իրենց քվեի միջոցով և Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ղեկավարվող խումբը՝ կունենա 10-15, գուցեև 20 տոկոս։ 50-ից պակաս տոկոսով այդ մարդիկ մտնեն Խորհրդարան, իրենք հանդիպելու են շատ բարդ և շատ վատ իրավիճակների, երբ 50+1 ունեցող քաղաքական ուժերը կնախաձեռնեն մի շարք գործընթացներ՝ քաղաքական և իրավական ու շատ կարճ ժամկետում այդ մարդիկ հայտնվելու են շատ ավելի վատ իրավիճակներում, քան կարող են ենթադրել»,- նշել է Սաղաթելյանը՝ հավելելով, որ սա հասկանում է նաեւ նրա թիմը։
Նրա դիտարկմամբ՝ մեկ ճանապարհ կա, որով Փաշինյանը ուզում է չգնալ, այն է՝ նա պետք է հեռանա քաղաքականությունից և հնարավորություն տա դենիկոլիզացիայի այն մարդկանց, որոնք ժամանակին իրեն հավատացել են, վստահել են, միավորվել են մի թիմում, որոնցից շատերն այսօր ափսոսում են, պարզապես տարբեր վախերի, սպառնալիքների ներքո մնում են իր շուրջ։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի պնդումներին, թե ժողովուրդն «իշխանությունն իրեն ի պահ է տվել»՝ Սաղաթելյանն արձանագրել է, որ ընտրելու իրավունք ունեցող ժողովուրդի 34 տոկոսը, ինչպես ինքն է ասում, իրեն հայրենիքը ի պահ է տվել ոչ թե նրա համար, որ նա բռնաբարի այս երկիրը, քանդի պետական համակարգը, ոչնչացնի պետական ինստիտուտները, քաղաքացու հոգեբանությունը, այլ՝ որ ինքը նորմալ երկիր հանձնի ապագա սերունդներին։
«Նիկոլ Փաշինյանը կարողանալո՞ւ է ի պահ տրված երկիրը նույն տեսքով վերադարձնել։ Սա այն երկի՞րն է, որը իրեն տվել են։ Սա այլեւս ոչ մի հարց չլուծող երկիր է»,- հայտարարել է Արա Սաղաթելյանը՝ նշելով, որ այսօր ունենք հայապահպանության խնդիր ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ աշխարհում։
20:05 21/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ օրվա ընթացքում սահմանադրական փոփոխություններ ընդունող ԱԺ-ն չէր կարող փոփոխել օրենքը և կանխել հայ զինվորի արյան գնով ազատագրված և 26 տարի պահպանված հողերը. սահմանագրագետ
19:48 21/12/2020  |  ՀարցազրույցՍյունիքից հետո, հերթը Գեղարքունիքի՞ մարզինն է, Սեւանա լճի արեւելյան ափը տրվելու է ադրբեջանցիների՞ն. մահապարտ ազատամարտիկ
17:17 21/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎերաքննիչ դատարանը հաստատեց՝ Արա Սաղաթելյանի ձերբակալությունը եղել է ոչ իրավաչափ

У Пашиняна и его команды нет политического будущего – Ара Сагателян 12/22/2020 10:23 | Политика
У Никола Пашиняна и его команды нет политического будущего. Сказки про внеочередные выборы ничего не дадут, потому что заявленный ими подход, согласно которому они якобы пользуются поддержкой и доверием большинства действительности не соответствует. Надо взглянуть правде в глаза и прибегнуть к простому математическому расчету, вокруг которого можно полемизировать, не соглашаться, но факт остается фактом. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил бывший глава аппарата парламента Армении Ара Сагателян.
“В свое время возглавляемая Николом Пашиняном политическая сила получила 70% голосов при явке меньше 50%. В действительности же, в расчете на общее число избирателей они получили 34.14% голосов. Это был их пик, когда все пребывали в ожидании изменений, все доверяли и хотели жить хорошо и счастливо. Очевидно, что этих 34% давно уже нет. 48% голосов – это пассивное голосование в данной ситуации, когда страна развалена, и люди находятся в плохом психологическом состоянии. Если завтра пройдут выборы, то в них примут участие 65-70% и больше избирателей. Люди выйдут и попробуют защититься при помощи своих голосов, а возглавляемая Николом Пашиняном группа заручится 10-15%, может, 20% голосов. Если эти люди с менее чем 50 % пройдут в парламент, то они столкнутся с весьма сложными и негативными обстоятельствами, когда политсилы, набравшие 50+1 голос, инициируют ряд процессов, политических и правовых, и в кратчайшие сроки эти люди окажутся в гораздо более удручающей ситуации, нежели могут предполагать”, - отметил Сагателян, добавив, что это понимает и команда Пашиняна.
По его мнению, есть один путь, по которому Пашинян идти не хочет, а именно: он должен уйти из политики и дать возможность "дениколизироваться" людям, которые в свое время поверили ему, доверились ему, сплотились в одну команду, и многие из них сегодня жалеют, что просто из-за каких-то страхов, угроз остаются рядом с ним.
Что касается утверждений Пашиняна о том, что “народ передал ему власть на хранение”, Сагателян отметил, что 34% избирателей, по его выражению, вверила ему родину на хранение не для того, чтобы он надругался над этой страной, развалил государственную систему, уничтожил государственные институты, подорвал психику граждан, а для того, чтобы он передал нормальную страну будущим поколениям.
“Сможет ли Никол Пашинян вернуть переданную ему на хранение страну в том же виде? Это та страна, которую ему оставили? Это уже страна, которая отныне ничего не решает”, - сказал Ара Сагателян.