Կովկասում արևելյան սոսու ամենամեծ բնական պուրակի 60 հեկտարի կեսն անցավ Ադրբեջանին․ Վարագյան 12/21/2020   11:01  |  Մեկնաբանություն
Ողջ Կովկասում արևելյան սոսու ամենամեծ բնական պուրակի 60 հեկտարի կեսն անցավ Ադրբեջանին: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Կանաչ ապագա» բնապահպանական շարժման ղեկավար Վահագն Վարագյանը։
««Սոսու պուրակ» արգելավայրը արևելյան սոսու Կովկասում ամենամեծ պուրակն էր, այն ստեղծվել էր 1958 թվականին: Գտնվում էր Սյունիքի մարզի Հանդ գյուղի մոտ՝ Ծավ գետի հովտում, որտեղ կար 200-250 տարեկան հազարից ավել ծառեր, որոնց բարձրությունը հասնում է 35 մետրի:
Պուրակում աճում են հազվագյուտ ու արժեքավոր այլ ծառեր ևս: Իսկ ի՞նչ է արել շրջակա միջավայրի նախարարը պուրակը փրկելու համար, ոչինչ, բացառապես ոչինչ: Դրա փոխարեն Ռոմանոս Պետրոսյանը երեկ Եռաբլուրում կանգնած մեր հերոսների դեռևս տաք շիրիմներին գոռում էր Նիկոլ վարչապետ: Էս են սրանք ու սրա համար էս հողի վրա գերեզման չեն ունենալու»,-գրել է Վահագն Վարագյանը։
18:33 20/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքով սկսվեց Հայաստանի տնտեսական, ժողովրդագրական, ներդրումային, գուցե անգամ ֆիզիկական անկումն ու նվաճումը. Արփինե Հարությունյան

Половина из 60 гектаров самой большой естественной платановой рощи на Кавказе перешла к Азербайджану - Варагян 12/21/2020 11:55 | Комментарий
Половина из 60 гектаров самой большой естественной рощи восточного платана на Кавказе перешла к Азербайджану, сообщил лидер экологического движения “Зеленое будущее” Ваагн Варагян.
Он напомнил, что Платановая роща – крупнейшая роща восточного платана на Кавказе, была создана в 1958 году, располагается недалеко от села Ханд Сюникского района, в долине реки Цав, где растет более тысячи деревьев, возраст которых насчитывает 200-250 лет, а высота достигает 35 метров.
"В роще растут и другие редкие и ценные породы деревьев. А что сделал министр окружающей среды для спасения рощи? Ничего, абсолютно ничего. Вместо этого Романос Петросян вчера, у еще не остывших могил наших героев в Ераблуре, кричал: Никол премьер-министр! Вот, кто они такие, и поэтому у них не будет могилы на этой земле", - написал Варагян на своей странице в Facebook.