ՊՆ-ն պնդում է նախարարը գաղտնի փաստաթուղթ չի ստորագրել, բայց հաստատում են ռուս սահմանապահների հետ պայմանավորվածությունը 12/18/2020 15:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որն ամրապնդելու է Սյունիքի սահմանների անվտանգությունը։ ՊՆ նախարարը չէր կարող ստորագրել որևէ գաղտնի փաստաթուղթ, որը վերաբերում է Սյունիքի սահմաններին։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասացին Պաշտպանության նախարարությունից:
Հիշեցնենք, որ քիչ առաջ տելեգրամյան ալիքներում տեղեկություն տարածվեց, որ ՊՆ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով երեկ գաղտնի պայմանագիր է ստորագրել ռուսական կողմի հետ՝ Սյունիքի դիրքերի պաշտպանությունը հանձնելով ռուս սահմանապահներին:
ՊՆ-ից նշում են, որ նախարարը գաղտնի փաստաթուղթ չի ստորագրել, սակայն, փաստացի հաստատում են, որ ռուս սահմանապահներն են ապահովելու Ադրբեջանի հետ շփման գծի երկայնքով ՀՀ սահմանների անվտանգությունը։ Նույն աղբյուրը վստահեցնում է, որ ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումներ եւս լինելու են։

Минобороны Армении опровергает подписание секретного документа, но подтверждает договоренность с российскими пограничниками 12/18/2020   15:40  |  Лента новостей
В ходе встречи с российскими коллегами достигнуто договоренность, которая укрепит границы Сюника. Министр обороны Армении не мог подписать какого-либо секретного документа, который касается границ Сюника. Об этом  “ФактИнфо” заявили в Минобороны.
Напомним, что немногим ранее в Telegram-каналах появилась информация о том, что министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян по указанию Никола Пашиняна накануне подписал секретный документ с российской стороной, передав охрану позиций Сюника российским пограничникам.
В Минобороны отметили, что министр не подписывал  секретного документа, однако фактически подтверждают, что российские пограничники будут обеспечивать безопасность границ РА вдоль линии соприкосновения с Азербайджаном. Тот же источник заверяет, что подразделения вооруженных сил РА тоже будут там дислоцироваться.