Դավիթ Բեկում գյուղացիներն այլևս վարելահողերը չեն կարողանա մշակել, քանի որ վտանգավոր է 12/18/2020 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են գտնվելու այն դիրքերը, որոնք ապահովում են Կապանի եւ հարակից 13 գյուղերի անվտանգությունը։ Այդ գյուղերի շարքում է նաև Դավիթ Բեկը։
Դավիթ Բեկի համայնքապետ Բենիամին Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ առայժմ մեր դիրքերում են։ Նրա խոսքով կան տեղեր, որ մոտ 50 մ տարբերությամբ առաջ են եկել։
Հարցին՝ ի՞նչ է փոխվելու այսօրվանից, որքա՞ն են առաջանալու, Բենիամին Պողոսյանն ասաց, որ տեղյակ չէ, բայց սահմանը գյուղի բնակելի տներից 1-1․5 կմ է հեռու, և այդ հեռավորությունը բավական չէ, որ գյուղացիներն իրենց անվտանգ զգան․ «Հողատարածքները չենք կարողանա մշակել, մարդիկ չեն կարողանա գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ զբաղվել»,-ասաց համայնքապետը։
Դավիթ Բեկն այս պահի դրությամբ փաստացի 500 բնակիչ ունի, առայժմ չեն պատրաստվում գյուղը լքել, բայց մտավախությունները շատ են․
«Գյուղը լքելու մտադրություն կլինի, ոնց չի լինի։ Այդքան բնակիչների միջից ոնց էլ չլինի դուրս կգան գյուղից։ Եթե անասուն չեն պահում, հողագործությամբ չեն զբաղվում, դաշտավարություն չեն անելու, էլ այստեղ մնում ենք ի՞նչ անենք»,-ասաց Բենիամին Պողոսյանը՝ նկատելով, որ հիմնական վարելահողերը, արոտավայրերը չեն կարող մշակել, քանի որ դրանք և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական կողմի վերահսկողության տակ են, բայց վտանգավոր կլինի դրանք մշակել։
Անդրադառնալով հարցին՝ ի վերջո ինչ լուծում պետք է տրվի այս խնդրին և ինչ քննարկումներ են ընթանում պատկան մարմինների հետ՝ Բենիամին Պողոսյանն ասաց․ «Ոչ կարող ենք կռվել, ոչ էլ լուծում տանք։ Կարող եմ ասել, որ վտանգավոր է»։

Небезопасно: жители села Давид Бек в Сюнике больше не смогут обрабатывать сельхозугодья 12/18/2020   12:58  |  Лента новостей
Сегодня под контроль Азербайджана перейдут те стратегически важные позиции, которые обеспечивали безопасность Капана и прилегающих к городу 13 сел. Среди населенных пунктов и село Давид Бек.
Глава села Давид Бек Бениамин Погосян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что они пока остаются на своих позициях. По его словам, есть участки, где продвинулись с разницей в 50 метров.
В ответ на вопрос о том, что изменится с сегодняшнего дня, насколько продвинулись, Бениамин Погосян заявил, что не в курсе, но граница находится в 1-1․5 км от жилых домов и что этого расстояния недостаточно для того, чтобы  жители села чувствовали себя в безопасности. "Мы не сможем обработать земельные участки. Люди не смогут заниматься сельским хозяйством, заниматься животноводством", - сказал глава общины.
На данный момент село Давид Бек насчитывает 500 жителей. Они пока не собираются покидать село, но опасений много.
“Конечно, может возникнуть намерение покинуть село, как не возникнуть. Среди стольких жителей будут и те, кто уедет из села. Если они не занимаются фермерством, что им тут тогда делать?”- сказал Бениамин Погосян, отметив, что они не смогут обрабатывать сельхозугодья, пользоваться пастбищами, поскольку они под контролем и азербайджанской, и армянской сторон; опасно там обрабатывать землю.