Ֆրանսիայի Կլամար քաղաքի քաղաքային խորհուրդը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման և Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել. ԱՀ ԱԳՆ 12/17/2020   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Կլամար քաղաքի քաղաքային խորհուրդը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման և Արցախի ինքնիշխանության ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Բանաձևում, մասնավորապես, նշված է՝
Ֆրանսիան, ելնելով Հայաստանի հետ ունեցած իր պատմական բարեկամական կապերից, պետք է մեծ դեր խաղա կայուն քաղաքական և խաղաղ լուծման հարցում: Ֆրանսիան, որպես մարդու իրավունքների պաշտպան երկիր, պետք է պաշտոնապես ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը՝ հանուն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի: Այս ճանաչումը թույլ կտա հող պատրաստել Ազգերի միջազգային ճանաչման ուղին հարթելու համար՝ արդյունավետորեն երաշխավորելով սահմանների ամբողջականությունն ու պաշտպանելով խաղաղ ապրելու իրավունք ունեցող իր ժողովրդին:
Հետևաբար, Կլամարի՝ 2020 թ. դետեմբերի 9-ին տեղի ունեցած քաղաքային խորհուրդը կոչ է անում Հանրապետության Նախագահին՝ ներգրավել Ֆրանսիան հակամարտության վերջնական կարգավորման, խաղաղ գործընթացի կյանքի կոչման և Լեռնային Ղարաբաղի անհապաղ ճանաչման գործընթացի մեջ, վերացնել քաղաքային համայնքների առջև դրված` Արցախի Հանրապետության հետ ինստիտուցիոնալ կապեր ունենալու արգելքը։
09:38 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴեկտեմբերի 12-ին Հունաստանից Հայաստան է ուղարկվել հումանիտար օգնություն
16:45 13/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ Շեն և Հին Շեն բնակավայրերը Շուշիի շրջանում են, ոչ թե Հադրութի . Էդիկ Բաղդասարյանը՝ ԱԳՆ–ին
14:30 13/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանի սադրանքները շարունակվում են Մեծ Շեն և Հին Շեն բնակավայրերի ուղղությամբ, հրամայական է դառնում Արցախի տարածքների դեօկուպացիան. ԱԳՆ
18:07 08/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկեց ԱԳ նախարարի այցը Ֆրանսիա
10:07 08/12/2020  |  ՄամուլՆախկին վարչապետի պաշտոնական այցի կազմակերպումը տապալած անձն ԱԳ նախարար է նշանակվել. «Իրատես»
15:04 07/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 10-ից հետո պաշտոնանկ եղած նախարարները չե՞ն հանձնել դիվանագիտական անձնագրերը. ԱԳՆ-ն թաքցնում է տվյալները

Городской совет французского Кламара принял резолюцию о признании суверенитета Арцаха 12/17/2020   13:54  |  Лента новостей
Городской совет французского города Кламар для окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта принял резолюцию “О признании суверенитета Арцаха”, сообщает пресс-служба МИД Республики Арцах.
В частности, в резолюции говорится, что Франция, исходя из своих исторических дружественных отношений с Арменией, должна сыграть важную роль в прочном политическом и мирном урегулировании. Франция как страна, стоящая на страже прав человека, во имя права народов на самоопределение должна официально признать Республику Арцах.
Отмечается, что это признание проложит путь к международному признанию, эффективным образом гарантируя целостность границ и защищая народ, который имеет право на мирную жизнь.
Следовательно, как указывается в резолюции, городской совет Кламара, состоявшийся 9 декабря 2020 года, призывает президента республики привлечь Францию к окончательному урегулированию конфликта, к реализации мирного процесса, к процессу немедленного признания Нагорного Карабаха, к отмене запрета на институциональные связи с Республикой Арцах, с которым столкнулись городские общины.
12:37 20/12/2019  |  Лента новостейМИД Арцаха опубликовал подробности рабочего визита Масиса Маиляна в Египет
10:50 09/12/2019  |  Лента новостейАшот Гулян: визит делегации Гватемалы в Арцаха открывает новые перспективы для установления межпарламентских связей со странами Центральной Америки
09:48 24/07/2019  |  Лента новостейВласти австралийского города Райд приняли резолюцию об установлении дружественных отношений со Степанакертом
09:06 25/04/2019  |  Карабахский конфликтАмериканский штат Колорадо признал независимость Арцаха
12:40 24/04/2019  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха встретился с экс-президентом Уругвая Хосе Мухикой