Օնիկ Գասպարյանը մեկնել է Արցախ՝ Ռուստամ Մուրադովի հետ հանդիպման. Շիրակի մարզպետն ասել է գերեվարվածների հարազատներին 12/16/2020 17:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Շիրակի մարզի ավտոճանապարհներն արդեն բաց են ։ Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանն ու մարզի ոստիկանապետը հանդիպել են գերեվարված զինվորների հարազատների հետ և տեղեկացրել, որ Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը մեկնում է Արցախ` ռուս խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ հանդիպման։
Հիշեցնենք, որ Շիրակի մարզի տարբեր համայնքների բնակիչները, որոնք ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերում գերության մեջ տեսել և ճանաչել են իրենց հարազատներին, այսօր առավոտից փակել էին մարզի ճանապարհները։ Այսօր տեղեկություններ տարածվեցին, որ Հադրութի Խծաբերդ գյուղից 150 շիրակցի է գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից։
«Բարձր մակարդակով բանակցություններ են լինելու, պաշտոնյաների հանդիպումից հետո, որ պահին ունեցանք որևէ նորություն ձեր հարազատների մասին, ձեզ կտեղեկացնենք»,- Խծաբերդում գերեվարված զինվորականների հարազատների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է մարզպետը։
ԱՀ ՊԲ-ն հաղորդագրություն տարածեց, որ երեկ երեկոյան դեռևս անհայտ պայմաններում կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ, ողջ գիշեր և այսօր առավոտյան շարունակվել են որոնողական աշխատանքները։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ գործուն քայլեր են իրականացվում` հայ զինվորականների գերեվարման հավանականությունը պարզելու, դրա հաստատվելու դեպքում անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար։
Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը հաստատեց, որ ըստ նախնական տվյալների՝ Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի ուղղությամբ այս օրերին անհետ կորել է շուրջ 60 զինծառայողից բաղկացած մի ստորաբաժանում։ Հետո հայտնի դարձավ, որ 30 հայ կամավորներ կարողացել են դուրս գալ ադրբեջանցիների շրջափակումից։

Оник Гаспарян едет в Арцах на встречу с Рустамом Мурадовым: губернатор Ширака встретился с родными пленных 12/16/2020   18:02  |  Лента новостей
Дороги в Ширакской области открыты. Губернатор Ширака Тигран Петросян и сотрудники областной полиции встретились с родственниками захваченных в плен военнослужащих и сообщили ими, что начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян отправляется в Арцах на встречу с командующим миротворческим контингентом РФ генерал-лейтенантом Рустамом Мурадовым.
Напомним, жители различных общин Ширакской области, которые среди пленных, запечатленных на опубликованном азербайджанской стороной видео,  заметили и узнали своих родственников, сегодня с утра перекрыли областные дороги. Сегодня появилась информация о том, порядка 150 жителей Ширака попали в плен близ села Хцаберд Гадрутского района.
“Планируются переговоры на высоком уровне. С появлением информации о ваших родных по итогам встречи чиновников, мы вам сообщим”, - сказал губернатор на встрече с родственниками военнопленных.
Ранее Армия обороны Арцаха сообщила, что со вчерашнего вечера при пока не выясненных обстоятельствах пропала связь с личным составом нескольких боевых позиций Армии обороны Республики Арцах, дислоцированных в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района. Всю ночь и сегодня утром велись поиски. При посредничестве российского миротворческого контингента предпринимаются действенные шаги по выяснению вероятности пленения армянских военнослужащих и принятию необходимых мер в случае подтверждения этого факта
Как сообщил ранее омбудсмен Арцаха Артак Бегларян, по предварительным данным, в направлении села Хцаберд Гадрутского района в эти дни без вести пропало подразделение в составе около 60 военнослужащих. Позже стало известно, что 30 армянских добровольцев смогли выйти из окружения азербайджанцев.