Նոր զարգացումներ. Փաշինյանի՝ բանակի լրահամալրումը դադարեցնելու հանձնարարության մասին ձայնագրությունը ներկայացվել է ՀՔԾ 12/15/2020   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը երկու անգամ հրավիրվել ՀՔԾ՝ պատերազմի ընթացքում բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից թույլ տրված չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով հարցաքննության։
Նշենք, որ քրեական գործը հարուցվել է Մովսես Հակոբյանի նոյեմբերի 19-ի ասուլիսում հնչեցրած սկանդալային հայտարարություններից հետո, որոնց համաձայն պատերազմի երրորդ օրը վարչապետը կանգնեցրել է բանակի լրահամալրումը և հանձնարարել առաջնագիծ ուղարկել կամավորականներին: Նա ընդգծել էր, որ իր խոսքերը որևէ մեկը հերքել չի կարող, քանի որ կան ձայնագրություններ։
Փաշինյանի՝ Հայաստանի համար ճակատագրական դարձած ապօրինի հանձնարարության ձայնագրությունը վարույթն իրականացնող մարմնին դրել է  անելանելի վիճակում՝ Մովսես Հակոբյանին չեն կարող մեղադրել սուտ մատնության մեջ, իսկ Փաշինյանին կալանավորելու համարձակություն չունեն։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ Հակոբյանը հաստատեց, որ վարույթ իրականացնող մարմինը պահանջել է ձայնագրությունները, ինչը տրամադրվել է։ Սակայն ՀՔԾ-ից պնդում են, որ «տվյալ գործի շրջանակներում որեւէ ձայնագրություն որեւէ մեկի կողմից չի ներկայացվել»։ «Փաստինֆո»-ի ճշգրտող հարցին՝  քննի՞չը պաշտոնապես  չի պահանջել, թե՞ Մ.Հակոբյանը պաշտոնապես չի տրամադրել՝ ՀՔԾ-ից խոստացան պարզել ավելի ուշ։
Մեր տեղեկություններով՝ Փաշինյանը իր հանձնարարության շուրջ դեռ չի հարցաքննվել։
Ի դեպ՝ բացի հարցաքննությունից որեւէ այլ քննչական գործողության Մ.Հակոբյանը չի մասնակցել։ Այսինքն՝ տեղի չեն ունեցել նաեւ առերես հարցաքննություններ, ինչը վկայում է, որ Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունները հերքող ցուցմունքներ նախաքննական մարմինը ձեռք չի բերել, այլապես նրանց մասնակցությամբ պետք է, որ կազմակերպվեր առերեւս հարցաքննություն։
Իսկ թե արդյոք այս պահին նախաքննական մարմինը կարո՞ղ է ապահովել բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությանն իրականացումը հարցին ի պատասխան՝ Հակոբյանը դժվարացավ կարծիք հայտնել, սակայն համոզմունք հայտնեց, որ իր նկատմամբ անօրինականություններ անել չեն կարող։
18:36 14/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄովսես Հակոբյանի հայտնի ասուլիսից հետո, ՀՔԾ հրավիրվելուց բացի, նրան այլ քննչական գործողությունների չեն կանչել. 168.am
09:52 12/12/2020  |  ՄամուլՇանտաժով կանխել են Մովսես Հակոբյանի քրոջորդու՝ Արմեն Գրիգորյանի պաշտոնանկությունը. «Հրապարակ»
10:07 10/12/2020  |  ՄամուլԹիրախում Մովսես Հակոբյանի նշած նախկին և ներկա պաշտոնյաներն են. ովքեր կհրավիրվեն հարցաքննության «Ժողովուրդ»
14:38 09/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ղեկավարության կողմից կատարված առերևույթ պետական դավաճանության վերաբերյալ Արթուր Ղազինյանի հաղորդումը կցվել է Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունների առթիվ հարուցված քրեական գործին
16:06 27/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հոգեկան խանգարումներ ունի, հիվանդ է, չգիտի՝ ինչ է բանակը, ինչ է պատերազմը. Մովսես Հակոբյան
13:42 21/11/2020  |  ՔաղաքականՄովսես Հակոբյանի մամուլի ասուլիսի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է քրեական գործ
20:09 20/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՕՊ-ի փոխարեն կործանիչ ավիացիա գնելը անդրադարձել է պատերազմի ելքի վրա՝ և շատ լուրջ. Մովսես Հակոբյան
20:25 19/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄովսես Հակոբյանը բացատրություն է տվել՝ նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում

Скандал с поручением Пашиняна набирает обороты: Мовсес Акопян передал следствию аудиозапись 12/15/2020   18:19  |  Лента новостей
Бывший начальник Военной контрольной службы Министерства обороны Армении Мовсес Акопян дважды был вызван в Специальную следственную службу на допрос по уголовному делу, возбужденному по факту злоупотреблений, допущенных высокопоставленными чиновниками в ходе войны.
Отметим, что уголовное дело было заведено  после скандальных заявлений Мовсеса Акопяна на состоявшейся 19-го ноября пресс-конференции, согласно которым на третий день войны премьер остановил укомплектование ВС и поручил отправлять на передовую только добровольцев. Он подчеркнул, что его слова никто не может опровергнуть, поскольку имеются аудиозаписи.
Запись о ставшем фатальным для Армении незаконном приказе Пашиняна поставила Специальную следственную службу в безвыходное положение: Мовсеса Акопяна не могут обвинить в ложном доносе, а арестовать Пашиняна не осмеливаются.
Отвечая на вопрос “ФактИнфо”, Акопян заявил, что орган, осуществляющий производство, потребовал аудиозаписи, которые были предоставлены. Однако в ССС утверждают, что "в рамках данного дела какой-либо записи кем-либо предоставлено не было". В ответ на уточняющий вопрос "ФактИнфо", ее официально не затребовал следователь или М. Акопян официально не предоставил, в ССС пообещали выяснить позднее.
По сведениям агентства, Пашиняна еще не допросили по поводу его поручения.
Помимо допроса,  М. Акопян не участвовал в других следственных действиях, то есть не были произведены и очные ставки, что свидетельствует о том, что орган предварительного следствия не получил показаний, опровергающих заявления Мовсеса Акопяна, иначе должны были бы организовать очную ставку с их участием.
В ответ на вопрос, может ли следствие обеспечить производство всестороннего, объективного расследования, Акопян затруднился высказать мнение. При этом он выразил убеждение, что допустить беззакония в отношении него не могут.