Շուշիի շրջանի Հին Շեն համայնքը շարունակում է մնալ ադրբեջանցիների շրջափակման մեջ, տարածքը հսկում են ռուս խաղաղապահները. համայնքապետ 12/15/2020 12:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Հին Շենը շարունակում է ադրբեջանցիների կողմից շրջափակման մեջ մնալ։ Իրավիճակը նույնն է։ Շուշիի շրջանի Հին Շեն-ի համայնքապետ Սամվել Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ ռուս խաղաղապահների խումբ է եկել, այժմ հսկում են գյուղը։
Համայնքի ղեկավարը գտնում է, որ ադրբեջանցիները փակել են ճանապարհը, շրջափակել համայնքը՝ խուճապ առաջացնելու համար, սակայն համայնքի բնակիչները շարունակում են մնալ Հին Շենում։
«Չգիտեմ՝ ով ինչ քարտեզ է գծել, ինչ է ներկայացրել, բայց այդ գյուղերը հայկական տարածքներ են, Խորհրդային տարիներին էլ այդ տարածքները եղել են հայաբնակ և հայի տարածքներ, թե հիմա՝ կառավարությունն է հրահրել այդքանը, թե Ադրբեջանի կառավարությունն է հրահրել՝ բնակչությանը տեղահանել տարածքից և տարածքներն առանց բնակչի վերցնել, դա ես արդեն չգիտեմ, բայց այս բոլոր տարածքները հայկական գյուղեր են»,- նշեց Սարգսյանը։
Իսկ թե արդյո՞ք տեղեկություններ կան՝ տարածքը Ադրբեջանին հանձնելու մասին պայմանավորվածության վերաբերյալ, Սարգսյանը նշեց, որ նոյեմբերի 9-ին Նիկոլ Փաշինյանի կողմից դրված «գեղեցիկ» ստորագրությամբ, այդ տարածքները չի ընդգրկվում Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցնող տարածքների քարտեզում, մնում է հայկական, Շուշիի շրջանը պետք է մնա հայկական հսկողության տակ։

Арцахское село Хин Шен по-прежнему в азербайджанском окружении; территорию патрулируют российские миротворцы – глава общины 12/15/2020   12:48  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Село Хин Шен по-прежнему остается в окружении азербайджанцев, ситуация не претерпела изменений. Глава общины Хин Шен Шушинского района Арцаха Самвел Саркисян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что прибыла группа российских миротворцы; в настоящее время они патрулируют село.
Глава села считает, что азербайджанцы перекрыли дорогу, окружили общину, чтобы посеять панику, однако жители продолжают оставаться в Хин Шене.
“Я не знаю, кто и какую карту начертил, что представил, но эти села – это армянская территория. И в советские годы эти территории населяли армяне; это армянская земля. Теперь  правительство все это спровоцировало, или правительство Азербайджана спровоцировало, чтобы выселить население с территории и захватить ее без жильцов, этого я не знаю, но все эти населенные пункты – это армянские села”, - отметил Саркисян.
В ответ на вопрос, есть ли информация о возможной договоренности о сдаче территории Азербайджану, Саркисян отметил, что в соответствии с проставленной 9 ноября “красивой» подписью Никола Пашиняна эти территории не включены в карту территорий, переходящих под контроль Азербайджана, а остаются армянскими; Шушинский район должен оставаться под армянским контролем.