Դեռ առկա են անհետ կորած բազմաթիվ ռազմագերիներ ու տասնյակ քաղաքացիական անձինք, որոնց մի մասը, հուսանք, ողջ են․ ԱՀ ՄԻՊ 12/15/2020 10:27 | Մեկնաբանություն
Մեր 44 գերեվարված հայրենակիցներին բարի վերադարձ Հայրենիք: Թող ոչ ոք այլևս չտեսնի այն, ինչ տեսել են նրանք ու իրենց հարազատները: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
«Շնորհակալ եմ բոլոր մարմիններին ու անձանց, որոնք փոքր-ինչ ներդրում ունեցան գեթ մեկ կյանքի փրկման գործում: Առանձնահատուկ շնորհակալ եմ իմ փոքրիկ թիմին ու կամավորներին՝ պատերազմի թեժ օրերից սկսած գերիների վերաբերյալ անընդհատ տվյալներ հավաքագրելու, վերլուծելու, պատկան մարմիններին ու փաստաբաններին փոխանցելու, հարազատների հետ կապը պահելու և այլ համապատասխան աշխատանքների համար, նաև որոնց շնորհիվ հաջողվել է փրկել զգալի քանակի կյանքեր: Եվ այդպիսի համակարգված ու ներդաշնակ աշխատանքներ կատարել են մի քանի թիմեր Արցախում և Հայաստանի Հանրապետությունում, որոնց ջանքերի առյուծի բաժինն անտեսանելի է եղել, իսկ արդյունքների մի մասն՝ արդեն այսօր տեսանելի:
Այժմ հարկ է նոր թափով շարունակել ջանքերը, քանի որ Ադրբեջանում դեռ պահվում են որոշակի քանակի հայ գերիներ, որոնց մի մասի վերաբերյալ անհերքելի ապացույցները փոխանցել ու փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին: Բացի նրանցից, դեռ առկա են անհետ կորած բազմաթիվ ռազմագերիներ ու տասնյակ քաղաքացիական անձինք, որոնց մի մասը, հուսանք, ողջ են և նրանց ևս պետք է տուն վերադարձնել, իսկ եթե՝ ողջ չեն, ապա առնվազն պարզել նրանց ճակատագիրը: Այնպես որ դեռ մեծածավալ անելիքներ կան այս ուղղությամբ, և ես պատրաստ եմ շարունակել առավելագույն աջակցությունս այս գործընթացի հիմնական դերակատարներին, որպեսզի բոլոր հայտնի ու դեռևս անհայտ գերիները կարճ ժամկետում հասնեն իրենց օջախներ»,-գրել է Արտակ Բեգլարյանը:

Еще есть немало пропавших без вести военнопленных и десятки гражданских лиц – омбудсмен Арцаха 12/15/2020   10:58  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В Азербайджане еще удерживается определенное число армянских пленных; неопровержимые доказательства о некоторых из них были переданы и передаются полномочным государственным органам и международным организациям. Об этом написал на своей странице в Facebook омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.
"Помимо них, еще есть немало пропавших без вести военнопленных и десятки гражданских лиц, часть которых, надеемся, жива. Их тоже нужно вернуть домой, а если их нет в живых, то по меньшей мере выяснить их судьбу", - написал Артак Бегларян.
Омбудсмен Арцаха выразил благодарность всем организациям и лицам, которые внесли свой вклад в спасение хотя бы одной жизни. Он подчеркнул в этом направлении скоординированно и слаженно работали несколько команд в Арцахе и Армении, львиная доля усилий которых была не на виду, но результаты деятельности которых уже сегодня видны.
Он отметил, что еще предстоит много сделать в данном направлении.
“Я готов продолжить оказать максимальное содействие основным акторам этого процесса, чтобы все известные и без вести пропавшие пленные в кратчайшие сроки вернулись в родные очаги”, - написал Бегларян.
Накануне самолет с 44 армянскими пленными приземлился на аэродроме в Ереване.Самолет с 44 армянскими пленными на борту приземлился в Ереване